Bár a jövő évi adójogszabály-módosításokról szóló, két hete bemutatott javaslatok társadalmi vitája csak a napokban kezdődik, a jelek szerint a kormány már választott. Részletes tanulmányok készülnek ugyanis a járulékközpontú adócsomag előkészítéséről és bevezetéséről, míg a szuperbruttósításra, valamint a személyi jövedelemadó átalakítására épülő másik két csomagról alig-alig esik szó. Vagy ha mégis, akkor a megszólalások abba az irányba mutatnak: ezek az elképzelések nem valósíthatók meg, és nem felelnek meg a kitűzött céloknak.
Közülük első helyen a versenyképesség javítását szokás említeni. Tény, hogy a munkáltatókat terhelő járulékok lefaragása hozzájárulhat ahhoz, hogy Magyarország az OECD jövő évi felmérésében már ne a kirívó mértékű adóteherrel hívja fel magára a figyelmet. Az adócsomag szerint azonban a járulékok egyelőre csak az első tíz munkavállaló esetében csökkennének, és csak a minimálbér kétszeresét meg nem haladó kereseteknél. Vagyis tovább bonyolódik a már ma is átláthatatlan magyar adószisztéma.
A befutónak tűnő javaslat árnyoldalához tartozik az is, hogy a járulék- és az szja-teher csökkenésével párhuzamosan fontos adónemekben kerülne sor a feltételek szigorítására, olykor az elvonások növelésére is. Azzal, hogy szűkülne az elszámolható költségek köre, még csak-csak egyet lehet érteni – a kemény adóhivatali fellépés ellenére ugyanis ezek a lehetőségek még mindig komoly visszaéléseknek ágyaznak meg –, ám az egyszerűsített vállalkozói adó átalakítása igencsak megkérdőjelezhető. Az, hogy az evások is önálló áfázásra kényszerülnek, a valószínűsíthető tehernövekedés mellett szintén szembemegy az adórendszer egyszerűsítésének szándékával. A társasági adó új alapra helyezésével romlik a vállalatok adópozíciója is, a tervek között pedig szerepel a 20 százalékos kulcs bevezetése, ami valójában a szolidaritási adó intézményesítését jelentené.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.