BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mi a véleménye az árampiaci törvény módosításáról?

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök utasította Veres János pénzügyminisztert, hogy haladéktalanul tegyen lépéseket a villamosenergia-piacon tapasztalható monopolisztikus helyzet felszámolására. A pénzügyminiszter közlése szerint a törvénymódosító javaslat kidolgozására és a szükséges konzultációra négy hetet terveznek, és még a nyári szünet előtt meg akarják változtatni az áramtörvényt. Mit gondolnak erről a szakértők és a piaci szereplők?
2008.03.28., péntek 00:00

Góczi István

Az EMFESZ Kft. ügyvezető igazgatója

Nemzeti vállalat

„Nyilvánvaló, hogy a Mavir mint rendszerirányító nem lehet egy piaci szereplő része, vagyis minél hamarabb lépi meg a leválasztását a kormány, annál hamarabb jönnek létre igazi árampiaci viszonyok. A hosszú távú áramvásárlási megállapodások (htm) lebontásának a hatása már nem ilyen egyértelmű. Felszámolásuk ugyanis egyértelműen gyengíti az MVM-et, hiszen csökkenti a társaság energiaforrások fölötti ellenőrzését. Másrészt viszont mentesíti annak kényszere alól, hogy átvegye a rossz hatásfokkal működő erőművek magas áron adott villamos energiáját is. Ha erős nemzeti vállalattá akarjuk alakítani a céget, akkor mielőbb beruházásokat kell indítania – külföldön is – a Mol példájára. Utóbbinak sem vált a kárára, hogy piaci körülmények között működik.”


Valaska József

A Mátrai Erőmű Zrt. igazgatósági elnöke

Erős partner

„Az MVM és az erőművek között újrakötött htm-ek teljesen piackonformok, sem az EU, sem a versenyhivatal, sem más nem találhat bennük kifogásolnivalót, a fenntartásuk lenne a kedvező. Az újrakötés után a felváltott szerződésben foglalthoz képest egyik szerződő fél sem járhat jobban vagy rosszabbul. Ami az MVM átstrukturálását illeti, úgy gondolom, minden erőműnek az a jó, ha erős partnerrel szerződik, így könnyebben jut bankhitelhez is. A villamosenergia-hálózat leválasztása után gyengülni fog az MVM, viszont lehet, hogy az EU harmadik liberalizációs csomagja elfogadása után, egy év múlva egyébként is meg kellene lépni a Mavir leválasztását. Viszont megfontolt szakmai döntésre van szükség, a várható állapot előzetes lemodellezésével.”


Kaderják Péter

A Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont vezetője

Versenyképesség

„Az energiaszektor vitájának kerete túlnőtt a iparágon amiatt, hogy a 2008 eleji energiapiaci modellváltást jelentős áremelkedés kísérte, amely már versenyképességi problémát vet fel. Miközben a váltásnak voltak liberalizációs elemei, például a hatósági ár megszűnése, a kínálati oldalon a koncentráció erősödött. A rendszerirányító leválasztásának szándéka egyébként összhangban van azokkal az uniós törekvésekkel, amelyek a piaci viszonyok erősítését célozzák. Térségünkben Csehországban, Romániában és Szlovákiában is sikerrel oldották meg a leválasztást. Az MVM szétszedése egyébként már 1995/96-ban megtörtént. Most csak a maradék állami vagyon megfelelő struktúrában való működtetésére irányul a kormányzati törekvés.”


Hornai Gábor

A CEZ Magyarország Kft. ügyvezetője

Helyes célok

„Mindenképpen sok pozitívumot hozhat a piac egészének, ha komolyan elindulnak azok a felülvizsgálatok, amelyekről a sajtóban olvasni lehet. Ilyen a villamos energia kötelező átvételi rendszere, amelyben az első két hónap tapasztalatai alapján a mennyiségi arányok és az árak is eltérnek a korábban ésszerűnek tűnttől. Idetartozik az egyetemes szolgáltatói árképzés, a Mavirnak az MVM-ről való leválasztása és a villamosenergia-törvény, ezen belül is a kapacitásaukciókat előíró 106-os paragrafus módosítása. Még nem látható, hogy ez az MVM felépítésében és működésében vagy az MVM és az erőművek közötti hosszú távú áramvásárlási megállapodások sorsa szempontjából milyen változásokat hoz, a kijelölt piaci célok azonban feltétlenül helyesek.”


Mihalovits András

A Gazdasági Versenyhivatal szóvivője

Valódi versenypiac

A Gazdasági Versenyhivatal üdvözli, hogy végre politikai döntés született a magyar villamosenergia-piac versenyt akadályozó struktúrájának megváltoztatása mellett, bár a miniszterelnöki bejelentés óta megjelent nyilatkozatokat figyelemmel követve úgy tűnik, komoly vitának nézünk elébe. A GVH álláspontja szerint vitán felüli, hogy a Mavir tulajdonosi függetlenségének a megteremtése az egyik alapvető lépés a valódi versenypiac felé vezető úton. A hosszú távú áramvásárlási szerződések (htm) újratárgyalásáról szóló hírek sokszor ellentmondásosak, nem tudni, hogy az új htm-ek megoldják-e a nagykereskedelmi piac koncentrációs problémáját, illetőleg versenyt generálnak-e a termelők között. Egy biztos: a htm-ek piaclezáró hatására mihamarabb megoldást kell találni.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.