Keresve sem találhatott volna jobb igazolást szavai alátámasztására Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke tegnap, amikor az Európai Parlamentben tartott meghallgatásán úgy vélte, az eurózóna gazdasági alapjai szilárdak. Épp aznap látott ugyanis napvilágot a legfrissebb német és francia üzleti bizalmi index. Ezek – erős euró ide, amerikai hitelválság oda – arról tanúskodnak, hogy Európa meghatározó gazdaságainak kilátásai korántsem olyan borúsak, mint sokan tartottak tőle.
Különösen a német konjunktúra alakulása adhat okot nálunk is óvatos optimizmusra, hiszen a legfontosabb exportpiacunkról van szó. És bár amint azt a Magyar Nemzeti Bank legutóbbi konvergenciajelentése is megállapította, az üzleti ciklusok szinkronja az ezredforduló óta gyengült valamelyest, a német lendület kitartása a magyar gazdaságot is magával húzhatja, különösen, ha sikeres lesz nálunk a fiskális konszolidáció. Ami ennyi rossz hír közepette mégiscsak valami.
Persze most sem érdemes túlzott eufóriába esni. A meglepően jó német adatok ugyanis főként az ottani exportőrök teljesítményének köszönhetők, a német (és európai) polgárok egyelőre nem nagyon akarják kinyitni a pénztárcájukat. Márpedig ha az amerikai recessziós problémák esetleg más fontos exportpiacokon – például Kína, Oroszország – is súlyosabban éreztetik hatásukat, akkor az a német feldolgozóipart – és a magyar beszállítókat – sem kerülheti el.
De van egy még inkább óvatosságra intő körülmény is.
A német feldolgozóipar javuló termelékenységének, a 40 éve nem látott ütemű munkahelyteremtésnek okai között ugyanis épp azokat a reformokat kell keresni, amelyek a jóléti kiadások csökkentésével igyekeztek mérsékelni az ottani munkaerőköltségeket. Ma Magyarország nem ebbe az irányba látszik elmozdulni. Ezen pedig Németország sem segíthet...
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.