Ismét felkavarták az állóvizet a Budapesti Értéktőzsde környékén: két kisebbségi tulajdonos – a Mol és az OTP –, úgy tűnik, ráunt az évek óta tartó mozdulatlanságra. A két cég első embere néhány nappal ezelőtt postázott levelében helyet – és vétójogot – kért vállalata számára a tőzsdét irányító szindikátusban, hogy részt vehessen a BÉT hosszú távú stratégiájának irányításában.
A két legnagyobb hazai tőzsdecég lépése teljesen logikusnak tűnik a saját, illetve a magyar tőkepiac szempontjából. A majdnem négy éve fennálló többségi osztrák tulajdon ugyanis nem sok újdonságot hozott a budapesti parkett életébe, ez a jelenlegi, fúziókkal terhelt időszakban – finoman szólva is – kissé aggasztónak tűnik.
Egy kicsi, régiós viszonylatban sem vezető börze számára nincs más lehetőség, mint hogy keresse az együttműködést más, hasonló cipőben mozgó tőzsdékkel, hiszen előbb-utóbb törvényszerűen a beolvadás lesz a sorsa. Úgy viszont nehéz együttműködő partnereket találni, hogy a bécsi tulajdonosok minden ilyen irányú próbálkozást reflexből megvétóznak.
Szintén süket fülekre találtak azok az évek óta jelentkező és a budapesti parkett hitelességét javítani hivatott kezdeményezések, amelyek a BÉT saját részvényeinek a tőzsdei bevezetését szorgalmazták. (Más kérdés, hogy egy kibocsátás a jelenlegi piaci helyzetben nem lenne éppen szerencsés.)
Gyenge láncszemekből tehát nincs hiány a magyar tőkepiacon. A BÉT-et irányító konzorcium véleménye ennek ellenére eléggé egyértelműnek tűnik a kezdeményezésről, eddig ugyanis nem sikerült reagálniuk a Mol–OTP-féle levélre. A passzív, egyben igen barátságtalannak tekinthető hozzáállás viszont ezúttal remélhetőleg nem lesz elég: ugyanis a budapesti tőzsde sincs olyan jó erőben, hogy kibírjon évekig elhúzódó patthelyzeteket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.