A koalíció utolsó esélyként halad az Új politika mentén (Új tulajdonosi program, oktatás-fejlesztés, adócsökkentés), ám forgatókönyvszerű menetelését megakasztotta a népszavazás eredménye. Igaz, hogy az MSZP végig „vereségmenedzselést” végzett, a veszteséget akarta minimalizálni, a részvételi adatok azonban túlmutattak a várakozásokon. Új politika ide, dinamizálás, tematizálás oda, lélektanilag újra megroppant a szocialista csapat.
Ehhez adódott még hozzá Horn Gábor liberális koalíciós államtitkár inkriminált elszólása, amely tovább mélyítette a két párt közötti szakadékot. Utólag a közös kudarcról, a koalíció által elszenvedett protest szavazatokról beszélt a politikus, a népszavazás éjszakáján az eredményt kommentáló kormányfőre tett megjegyzése szerint Gyurcsány Ferencnek kellett volna távoznia. Ez ütötte szíven az MSZP-t: a szocialisták sosem akartak vizitdíjat, több-biztosítós egészségügyet, a miniszterelnök ezekben a csatákban inkább a (most éppen elnöki legitimációval küzdő) liberálisoknak kedvezett, és a balhét mégis a szocialista pártnak kell elvinnie.
Ennek ellenére egyelőre „zötyög tovább a koalíció szekere”, s jelenleg felmérhetetlen, ki tud-e törni, és ha igen, mikor a válságspirálból a két párt. Eközben a Fidesz is halad a maga útján, azzal a feladattal, hogy a népszavazási, az ellenzéki párt számára jól sikerült alkalmi szövetséget majdani, valódi szavazatokra váltsa az országgyűlési választásokon is. TE
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.