A múlt héten jöttek ki a tavalyi évre vonatkozó legjelentősebb pénzügyi adatok, ezekből vegyes kép rajzolódott ki. Az államháztartás jelentősen javított egy év alatt pozícióján, de még így is a legfőbb hazai hitelfelvevőnek számított. A reálgazdasági folyamatokról pedig nem árul el sok jót a foglalkoztatottság zuhanása.
Bár enyhén csökkent a munkanélküliségi ráta az előző hónaphoz képest, a foglalkoztatottság is igen alacsony szintre süllyedt. Az állástalanok aránya 8 százalék volt 2007. december és 2008. február között – tette közzé a KSH. A foglalkoztatási ráta (a 15–74 éves lakosság körében) öt év után ismét 50 százalék alá csökkent. A munkanélküliek 337 ezren voltak, ez hatezres csökkenés az előző hónaphoz képest, azonban az egy évvel korábbihoz viszonyítva több mint 70 ezerrel nőtt a munkát keresők száma. Eközben a foglalkoztatottak száma ötéves mélypontra, 3,854 millióra esett.
A magyar gazdaság külső egyensúlya a vártnál kissé jobban alakult a tavalyi utolsó hónapokban, a tőkebeáramlás is nőtt. A várt 1,22 milliárd eurós deficithez képest a folyó fizetési mérleg hiánya 2007 negyedik negyedévében 1,113 milliárd euró volt, ez a szezonális hatásoktól megtisztítva 1,116 milliárd euró – közölte a Magyar Nemzeti Bank. A szezonális hatások kiszűrésével a hiány a negyedik negyedévben az előző negyedhez képest tovább csökkent. Az éves hiány valamivel 5,1 milliárd euró alatt alakult, vagyis majdnem 400 millióval volt kisebb a 2006-osnál.
A bevételek emelkedésére és nem a kiadások visszafogására épült az államháztartás konszolidálását célzó megszorítási csomag 2007-ben. Ezt a magánszektor is megérezte: pénzügyi tartalékaihoz kellett nyúlnia. A konszolidáció eredménye 808 milliárd forintban mutatkozik meg, a 2007-es költségvetési hiány ugyanis ennyivel lett alacsonyabb az előző évinél. BD
Ápr. 7. Kereskedelmi szálláshelyek forgalma (január–február)
Ápr. 8. Ipari termelés (február) Külkereskedelmi termékforgalom (január–február)
Gyorstájékoztató az Áht helyzetéről (március)
Ápr. 11. Fogyasztói árak (március)
Ápr. 7. Kereskedelmi szálláshelyek forgalma (január–február)
Ápr. 8. Ipari termelés (február) Külkereskedelmi termékforgalom (január–február)
Gyorstájékoztató az Áht helyzetéről (március)
Ápr. 11. Fogyasztói árak (március)-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.