Kedvező adatok jelentek meg a múlt héten mind az iparról, mind a külkereskedelmi mérlegről. Ezzel a tavalyi folyamatok látszanak megismétlődni: miközben a hazai piacra termelő vállalatok küszködnek a kereslethiánnyal, az exportőrök húzzák a gazdaságot.
Jelentősen gyorsult az ipari termelés, az átmeneti lassulás után újra a múlt évi jó eredményhez hasonló a termelés dinamikája. Az ipari vállalatok teljesítménye is alátámasztja azt a szakértői véleményt, hogy a főbb exportpiacokon nem csökkent jelentősen a kereslet. Februárban 13,2, munkanaphatástól megtisztítva 9,8 százalékkal nőtt az ipari vállalatok kibocsátása az előző év azonos időszakához képest – derült ki a KSH előzetes adataiból.
Január–februárban folytatódott a külkereskedelem erőteljes fejlődése, mégpedig úgy, hogy az export bővülési üteme továbbra is meghaladta az importét. Immár nemcsak havi, hanem éves szinten is kereskedelmi többletet regisztrált a KSH. Az előzetes adatok szerint az idén az első két hónapban a kivitel – euróban számolva – 17,4 százalékkal nőtt az előző esztendő hasonló időszakához képest, a behozatal dinamikája 13,8 százalékos volt. Ennek köszönhetően az egyenlegben közel hetvenmillió eurós többlet keletkezett.
Valamivel alacsonyabb lett az államháztartás hiánya az első negyedévben a PM várakozásánál: az 569,2 milliárd forintos februári, valamint az 526,6 milliárdos márciusi prognózis után a deficit tényleges mértéke 508,1 milliárd lett. A hiány jelentős része – 326 milliárd forint – az előző hónapban halmozódott fel; a központi költségvetés és a tb-alapok hiánynyal zártak, az elkülönített állami pénzalapok egyenlege viszont többletet mutatott. Az éves előrejelzéseket a tárca nem módosította, vagyis továbbra is 4,0 százalékos év végi deficittel számol. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.