Nagy volt a káosz a tegnapi közlekedési sztrájkok nyomán, de nemcsak az utakon és a vasútvonalakon, hanem – úgy tűnik – a fejekben is. És most kivételesen tekintsünk el attól, hogy a főváros és az ország életét két olyan köztulajdonban lévő vállalat dolgozói bénítják meg, amelyek rossz finanszírozásuk és pazarló gazdálkodásuk miatt masszívan veszteségesek. Fordítsuk inkább figyelmünket a törvényi szabályozás hiányosságaira.
A VDSZSZ kalandorakciói – mint amilyen a tegnapi ad hoc munkabeszüntetés is volt – rávilágítottak arra, hogy az 1989-es, meglehetősen elnagyoltan megfogalmazott sztrájktörvénnyel nemcsak élni, de visszaélni is lehet. Több európai országban a munkaadókra és a munkavállalókra bízzák a munkabeszüntetésekre vonatkozó bejelentési kötelezettségek, az elégséges szolgáltatás vagy az előzetes egyeztetési mechanizmusok kidolgozását. Magyarországon ma erről sem lehet konszenzusra jutni. Részletes szabályozás kell rá.
A törvény módosításáról először az Országos Érdekegyeztető Tanácsban kellene végre közös nevezőre jutni. A Vállalkozók Országos Szövetsége már korábban világos és racionális javaslatokat fogalmazott meg. A munkavállalók ugyanakkor éppenséggel szeretnék megerősíteni a szervezkedési szabadságukat saját, készülő tervezetükkel. Ilyen helyzetben a kormánynak kellene előrelendíteni a tárgyalásokat, a munkaügyi tárca tett is ez ügyben kezdeményezéseket. Csakhogy a kabinet mozgástere szűk: még a szocialista párt sem akar újabb konfliktust felvállalni a társadalommal az OÉT megállapodása nélkül, nemhogy a Fidesz, amelynek támogatása fontos a kétharmadot igénylő módosításokhoz.
A szükséges változtatásokra így még akkor sincs nagy esély, ha azok nem a sztrájkjog csorbítására, a munkaadók hatalmának növelésére irányulnának, hanem a visszaélések megelőzésére és a kiszámíthatóság növelésére. Hogy ne lehessen túszul ejteni egy egész országot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.