Kevés olyan európai ország volt, ahol dinamikusabban nőtt volna az elmúlt években a gyógyszerfogyasztás, mint Magyarországon: 1997 és 2006 között közel négyszeresére bővült a gyógyszerpiac, s lényegében egy-két kivételtől eltekintve minden esztendőben 15 százalék fölött volt a növekedés. Ráadásul a forgalom emelkedése az elmúlt években sem lassult, holott az egy főre jutó gyógyszerfogyasztásunk már számottevően meghaladta a hasonló fejlettségű kelet-közép-európai államokra jellemzőt, s szép fokozatosan közelített a nyugat-európai átlaghoz.
Mindez így volt egészen 2007-ig. Tavaly azonban a kormányzat – amely a támogatott gyógyszerek mintegy ötszázmilliárd forintra rúgó fogyasztásának háromnegyedét finanszírozta – megunta, hogy évek óta képtelen tartani az egyébként szinte mindig előreláthatóan alábecsült gyógyszerkassza kiadásait, és olyan intézkedéseket léptetett életbe, amelyek letörték a gyógyszerpiac szárnyait. A gyártókat élesebb versenyre kényszerítették, ez a gyógyszerárak számottevő visszaeséséhez vezetett, a támogatás csökkentésével pedig olyan mértékben emelték a fogyasztói terheket, hogy a betegek körében érezhetően megjelent egyfajta árérzékenység, ami korábban nem volt jellemző.
Az eredmény pedig? A hazai gyógyszerpiac forgalma az összes felmérések szerint több tízmilliárd forinttal esett, a támogatáskiáramlás pedig közel ötvenmilliárddal volt kevesebb, mint egy évvel korábban.
Kérdés, hogy folytatódik-e ez a tendencia a következő években is. A válasz nagy valószínűség szerint nem. Az intézkedéseknek ugyanis nagyrészt egyszeri hatása volt, a fogyasztói terheket nem valószínű, hogy tovább növelik, és hamarosan a generikus verseny hatására megbolyduló árak is nagyjából stabilizálódnak. A gyógyszerfogyasztás pedig minden bizonnyal visszaáll a korábbi növekedési pályára, még ha a bővülés üteme lassabb is lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.