BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mi mozgathatja a forintot rövidebb és hosszabb távon?

A hazai deviza árfolyamának elmúlt időszakban tapasztalt ingadozását a nemzetközi hangulat változékonyságával magyarázzák az elemzők. A többség szerint rövidebb távon az euró-forint kurzust továbbra is a kockázati étvágyat meghatározó nemzetközi hangulat mozgathatja. Hosszabb távon azonban már számos érv hozható fel a forint jelentős, nominális felértékelődése mellett.
2008.04.11., péntek 00:00

Csontó Balázs. Az ING elemzője. Sérülékenység. „Rövid távon a szigorú monetáris politika az erős forint irányába hat, míg a bizonytalan belpolitikai helyzet fokozza a hazai fizetőeszköz sérülékenységét. Azonban az utóbbi hetek alapján az elsődleges mozgatórugó a globális kockázatvállalási hajlandóság alakulása lehet, ezt jól mutatja, hogy a kedvező klíma képes volt ellensúlyozni a kedvezőtlen országspecifikus tényezőket (koalíciós válság) és erősíteni a forintot. Hosszú távon az eurózóna gazdaságához történő felzárkózással – a Balassa–Samuelson hatás értelmében és egyéb strukturális változásoknak köszönhetően – a forintra reálfelértékelődési nyomás nehezedik. A sávos árfolyamrendszer februári eltörlése segíthet abban, hogy a reálfelértékelődésben kisebb szerep háruljon az inflációra, és nominálisan felértékelődjön a forint.”



Nyeste Orsolya. Az Erste Bank elemzője. Kockázati étvágy. „A forintnak az euróval szembeni rövid távú árfolyam-ingadozásait elsősorban a globális kockázati étvágy nagysága határozhatja meg. Emellett a forint javára szóló magas – és akár tovább növekvő – kamatkülönbözet ezután is támaszt jelenthet a kurzusnak, csakúgy, mint a devizahitelek népszerűsége. A február végi váltás az árfolyamrezsimben megteremtette annak a lehetőségét, hogy hosszabb távon a nominális felértékelődési folyamat a forint esetében is bekövetkezzen. A várt erősödés fundamentális alapja azonban egyelőre nem túl stabil. A további javulást ígérő külső és belső egyensúlyi mutatók a forinterősödés irányába mutatnak ugyan, árnyalja azonban a képet a csak lassan csökkenő infláció és az igen bizonytalan középtávú növekedési kilátások.”



Kondrát Zsolt. Az MKB Bank vezető elemzője. Széles kilengések. „A piacok az elmúlt hetekben optimistábbá váltak, rövid és enyhe amerikai recessziót áraznak, és a hitelpiaci válság közelgő lezárulását remélik. Ez a forintot is segítette, és részben megmagyarázza, miért tudott a hazai deviza erősödni a belpolitikai problémák ellenére. A forint azonban továbbra is érzékeny a kockázatkerülés újabb hullámaira. Középtávon a forint erősödése irányába mutat az MNB inflációs cél iránti elkötelezettsége, az árfolyamsáv eltörlése és a javuló hazai egyensúlyi mutatók. Hosszú távon a 250 körüli árfolyamot tartom optimálisnak, de a forint széles kilengéseket mutat majd e szint körül. Rövid távon újabb gyengülés sem kizárt, míg a következő egy-másfél évre érdemes akár számottevő erősödés lehetőségével is számolni.”



Török Zoltán. A Raiffeisen Bank vezető elemzője. Átmeneti javulás. „Rövid távon a globális befektetői hangulat hullámzásai adják meg a forint árfolyamának irányát. Várakozásaink szerint a tőkepiaci hangulat jelenlegi javulása átmenetinek bizonyulhat. Ez pedig ismét alacsonyabb kockázatvállalási kedvet és így gyengülő forintot jelent. Hosszabb távon a gazdasági fundamentumok a meghatározók. Nem véletlen, hogy az elmúlt hét-nyolc évben jelentős (25 százalékot meghaladó) erősödést produkált a cseh és a szlovák korona (az euróval szemben), miközben a forint árfolyama nagyjából ugyanott áll. A jelentős és tartós forintgyengülést a jegybank a rendelkezésére álló eszközeivel megakadályozta, teszi ezt a jelenben és a jövőben is. Az érdemi forinterősödés feltétele a megvalósuló reálgazdasági és pénzügyi konvergencia lenne.”



Samu János. A Concorde elemzője. Ellentétes hatások. „A nemzetközi válság második hullámának hatásai elérték a kevésbé kedvező makrogazdasági fundamentumokkal rendelkező országok devizáit is, s ebből a támadásból kapott a forint is. A gyengülésnek azonban a gazdaságpolitika hitelességének növekedése, illetve a külföldi hangulat (átmeneti) javulása vetett véget. A közeljövőben a nemzetközi hangulat vélhetően a forint ellenében, a gazdaságpolitika hitelességének javulása, illetve a relatíve magas hozamfelárak pedig a forint mellett fejthetik ki hatásukat. Hosszabb időtávon fontos, hogy a sokat javult egyensúlytalanságok finanszírozásának vannak stabil tényezői, illetve a várhatóan az idén csúcsosodó nyugdíjpénztári külföldi részvényvásárlási láz lecsillapodása is a stabil forint melletti érv lehet.”

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.