Hock Zoltán
Az MDF parlamenti képviselője és a Fővárosi Közgyűlés tagja
Ésszerűség kell
„Veszélyekkel jár, ha az önkormányzatok működésre vesznek fel pénzt, ezért ezt korlátozni szükséges. A fejlesztési hitelek elvben elfogadhatók, más kérdés, hogy egy városvezetésnek nem feltétlenül a főtér gránitburkolatára kellene költenie, hogy növelje a népszerűségét. Egyre több település, megye bocsát ki kötvényeket, ám néha meggondolatlanul járnak el, ezért újra kellene gondolni a felelősségi viszonyokat, hogy ne lehessen elbújni a testületi döntés mögé. S azt is lényegesnek tartanám, hogy meghatározzuk, milyen típusú, mekkora településeknek milyen közszolgáltatást kell és lehet ellátniuk, sokan ugyanis túlvállalják magukat. Az ÁSZ hatáskörét is növelni kellene, hogy az önkormányzatok gazdálkodásánál a törvényességi mellett az ésszerűségi szempontokat is vizsgálhassa.”
Wekler Ferenc
Mecseknádasd polgármestere, a községek, kistérségek önkormányzati szövetségének az elnöke
Vagyongyarapodás
„Meggyőződésem, hogy hitelt kizárólag vagyongyarapodási célból szabad az önkormányzatoknak felvenni, vagy olyan fejlesztésekre, amelyek révén a térítési, illetve üzemeltetési díjakból bevétel származik, így a pénzt vissza tudják fizetni. Itt például szennyvíz-, ivóvíz-, csatornázási, illetve szemétszállítási beruházásokra gondolok. A falvak, városok nagy hibát követnek el, ha a működésük egy részét is hitelből kívánják finanszírozni, ennek következtében ugyanis teljesen „legatyásodnak”, s a vagyonfelélésüket is meg kellene akadályozni. Ugyanakkor annak nem vagyok híve, hogy az állam tovább szigorítsa a települések gazdálkodási szabályait, hiszen ez az eddigieknél is erőteljesebben csorbítaná az önkormányzatok önállóságát, pedig már a mostani helyzet sem jó.”
Gyenesei István
Független parlamenti képviselő, a Somogy Megyei Közgyűlés Somogyért frakciójának a vezetője
Működtetés
„Az önkormányzatoknak elsősorban a működtetés a kötelességük, s csak ezt követi a fejlesztés. Így hiába tűnik indokoltnak egy beruházás, ha annak az az ára, hogy súlyosan eladósodik, akkor azt nem szabad végrehajtani, így egy elvileg jó célt szolgáló intézmény létrehozása sem elfogadható, ha nincs pénz a fenntartására. A megyék még nagyobb gondban vannak, mint a települések, hiszen míg az utóbbiakat nem lehet megszüntetni, az előbbiek a saját sírjukat ássák meg, ha kezelhetetlen lesz a hitelállományuk. Elképzelhető ugyanis, hogy ez lesz a megyék megszüntetésének és a régiók bevezetésének az oka. A somogyi önkormányzat is nehéz helyzetbe került azáltal, hogy a 22 milliárdos költségvetés mellett hatmilliárdos kötvénykibocsátásról döntött, s még csaknem kétmilliárdos a hitelállománya.”
Csach Gábor
Balassagyarmat alpolgármestere
Jó gazda
„A működésre és a bérekre felvehető rulírozó s egy-két évente megújítandó hitel jó megoldás, bár komoly kamatterhei vannak; mi az 500 milliós kölcsön után 10-15 milliót fizetünk. Fejlesztési hitelt persze nem lenne szükséges felvenni, de melyik az a város és falu, amelyik nem akar fejlődni, szépülni? Itt csak az a kérdés, hogy az önkormányzati vezetők képesek-e jó gazda módjára dönteni. Persze az lenne az ideális, ha csak olyan beruházások miatt adósodnának el, amelyek célszerűek, hasznosak és megalapozottak – például gázvezeték építése –, ám sajnos előfordul, hogy néhányan úgy gondolkodnak, utánuk az özönvíz. A települések helyzetét persze az is nehezíti, hogy az állam a normál támogatásokat egyre jobban visszaveszi, s inkább a kiegészítő finanszírozást preferálja.”
Jauernik István
Az Országgyűlés önkormányzati és területfejlesztési bizottságának elnöke
Mint otthon
„Az önkormányzat gazdálkodása, költségvetése nem különbözik alapvetően a családi kasszától, tehát az a politikus jár el a felelősen, aki ugyanúgy dönt a települése, megyéje esetében, mintha otthon, a saját privát szférájában tenné. Az önkormányzatok persze nagyon sokszínűek, rendkívül eltérő helyzetben vannak, tehát egyedileg kell őket megítélni. Azt azonban alapelvként rögzíteni lehet, hogy a folyamatos működési kiadásokat a folyamatos bevételekből kell tudni finanszírozni, ha ezt hitelből egészítik ki, annak már rövid távon is nagy kockázatai vannak. A fejlesztésnél némileg más a helyzet, de itt is nagyon figyelni kell arra, hogy lehetőleg hozadékkal járuló, megtérülő beruházásba fogjanak, s ne olyanba, amely hosszú távon jelentős többletköltséggel jár.”
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.