BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
római birodalom

Mit tanulhat a mai Európa Róma bukásából?

A római az ókor egyik legjelentősebb birodalma volt, amely fénykorában az addig ismert majdnem teljes világot meghódította. Hogy lehetséges, hogy egy ilyen fejlett birodalom csak így, egyszerűen összeomlott? Milyen tényezők vezethettek el a bukásához?
Szerző képe
Dr. Borsányi András
közgazdász, orosz nyelvű elemző
2024.12.14., szombat 10:04

A római az ókor egyik legjelentősebb birodalma volt, amely fénykorában csaknem 60 milliós lakossággal rendelkezett, és a Kr. u. 2. századra az addig ismert majdnem teljes világot meghódította Mezopotámiától a brit-szigetekig, a Kaszpi-tengertől a mai Gibraltárig. 

Daily Life In Rome, Italy
A Colosseum Rómában / Fotó: NurPhoto via AFP

A Nyugatrómai Birodalom 5. században bekövetkezett bukása azonban nemcsak egy nagy birodalom bukását, hanem Európában egy nagy civilizáció összeomlását is jelentette:

  • Ha a higiénés körülményeket és a fürdőkultúrát nézzük: Rómában 11 nagy kapacitású vízvezeték működött, amelyek szigorúan ellenőrzött minőségű vizet jutattak a messzi hegyi forrásokból az 1-1,5 millió fős városba.  (Egyes becslések szerint Rómában 500 liter tiszta víz jutott naponta egy lakosra.) Rómában a közkutak, szökőkutak, közfürdők, illetve a gazdagok házai is be voltak kötve a vízvezetékrendszerbe. A városban a 4. században több száz kisebb közfürdő és 13 ingyenesen látogatható, több ezer fős, nagy császári fürdő – ezek uszodák, hideg-, meleg- és gőzfürdők voltak egyben, ahol a fűtést központilag padló- és falfűtéssel oldották meg – szolgálta a lakosságot. Rómában az állam 144 ingyenes, vezetékes vízzel működő illemhelyet tartott fenn. A szennyvíz elvezetéséről is gondoskodtak külön agyag vagy ólom csővezetékrendszeren keresztül. Ezek a higiénés körülmények az összes birodalmi városra jellemzők voltak. (A fénykorában is alig 50-60 ezer fős kis pannon határváros, Aquincum területén is legalább 23 fürdő működött. A város épületeinek a vízellátását és szennyvízelvezetését föld alatti vezetékekkel oldották meg.)

Ehhez képest Európában a lakosság még a 19. században is a folyókról vagy a – sokszor szennyezett – fúrt kutakról hozta vödrökben a vizet, csatornázás pedig sehol sem létezett. (Európában a középkorban a higiénia hiánya állandó járványokhoz vezetett, a vízhiány pedig sokáig gátolta a nagyobb városok kialakulását.)

  • Az építészetben Róma bukása után hatalmas visszafejlődés történt. Európa például pár száz évre elfelejtette a boltívek építésének a tudományát. Vagy például a késői középkorban is – saját gyártás híján – a római korban gyártott, bontott téglákat igyekeztek felhasználni új épületek falazásához. A betonkészítés technológiáját pedig – 1300 éves szünet után – csak az 1800-as évek elején fedezték fel újra, egy sokkal silányabb változatban. (A római Pantheon dómjának 43,2 átmérőjű kupolája egészen a 20. századig a világ legnagyobb betonból épített kupolája volt.)
  • Az orvostudományban a rómaiak olyan kifinomult sebészeti eljárásokat végeztek – például aranyér, húgyhólyag, vesekő eltávolítása, szürkehályog-műtétek – amelyekre a 18–19. századig várni kellett. A római orvosok a fájdalmas műtétek során fejlett érzéstelenítést alkalmaztak. A kifinomult orvosi eszközök – például cserélhető pengéjű szikék – a birodalom összeomlása után 1500 évre eltűntek az orvosi gyakorlatból. A római sebészeknél például megszokott módszer volt a sebészeti eszközök forró vízzel való fertőtlenítése és egyes orvosi felszerelések első használat utáni kidobása, amit csak a 19. század végén kezdett el újra alkalmazni Európa.
  •  Még a 17–18. században is sok helyen Európában, Észak-Afrikában és a Közel-Keleten a római úthálózatot – az építésük után 1500 évvel – használták közlekedésre. Számtalan római korban épített híd egészen a mai napig használatban van. (A Római Birodalmat fénykorában 70 ezer kilométeres, jól karbantartott úthálózat kötötte össze.)
A „Via Appia. Regina Viarum” (az Appian Way, az utak királynője) 2024 júliusában felkerült az UNESCO Világörökség listájára / Fotó: AFP
  •  A rómaiak közel voltak az első gőzgép feltalálásához: az 1. században a Római birodalom területén élő alexandriai Hérón feltalálta az első gőzmeghajtású szerkezetét (Héron-labda), és automata templomajtónyitó szerkezetet készített.
  • Az 1. évszázadban élt, polgárjoggal bíró római nőnek több joga volt, mint a 19. században élt viktoriánus korabeli angol társának. Például házasságában magánvagyonnal rendelkezhetett, a házasság megszűnhetett a feleség kezdeményezésére is, egy nő perképességgel rendelkezett, és magát akár személyesen is képviselhette a bíróságon, saját vállalkozást indíthatott, a közéletben – igaz, korlátozottan – részt vehetett.
  • Beszédes adat az is, hogy Róma bukása után csaknem 1000 év telt el, amikor az első közkönyvtár 1452-ben Európában újra megnyitott. (Rómában a 4. században 28 nyilvános közkönyvtár működött.)

Róma lakossága a 3. században 1 és 1,5 millió fő között mozgott. A 19. századig egyetlenegy európai városnak sem sikerült ezt a népességszámot elérnie. 

Miután az 5. században Rómát többször kifosztották a barbár törzsek – és a városban a közrend, a vízvezeték-ellátás, a közellátás és a közigazgatás is gyakorlatilag megszűnt – a lakosság csupán 35 ezer fő környékére csökkent. A korábbi hatalmas megapolisz a 6. századtól szellemvárossá és a következő korok számára egyszerű kőbányává változott.

Itália latin lakosságát a területet több alkalommal végigdúló barbárok elhajtották rabszolgának. Akik túlélték, a nagyvárosokból kis védett helyekre húzódtak, és önellátásra rendezkedtek be. 

A társadalom szétesése miatt komplett szakmák felejtődtek el néhány nemzedék alatt. 

Pár évszázad elteltével az európai emberek nem is értették, hogy kik, miért és hogyan tudták megépíteni azokat a csodálatos, óriási építményeket, amelyek a környékükön találhatók. Mindenfajta meséket és misztikus történeteket találtak ki hozzájuk. 

The Pont du Gard, a Roman aqueduct, UNESCO World Heritage Site, Vers-Pont-du-Guard, Occitanie, France, Europe
A Pont du Gard, római vízvezeték Franciaországban, az UNESCO Világörökség része / Fotó: robertharding via AFP

De, hogy volt lehetséges, hogy egy ilyen fejlett birodalom csak így, egyszerűen összeomoljon? Nézzük meg a fő okokat.

  1. A birodalom egysége megszűnt. A Keletrómai Birodalom abban volt érdekelt, hogy a barbárok ne Konstantinápoly felé, hanem a Nyugatrómai Birodalom felé vonuljanak, és erre még bátorította is a Kelet-Európába érkező törzseket.
  2. A késő Római Birodalmat állandó munkaerőhiány sújtotta. Ez arra sarkalta Rómát, hogy először az állandó támadásoktól elnéptelenedő, határ menti provinciákba, majd a birodalom belsejébe is a limesen túlról telepítsen munkaerőt. A rómaiak a parlagon maradt földek megművelését, az iparuk számára munkáskezet, illetve adófizetést vártak az újonnan érkezőktől. A végén már komplett nemzetségek és törzsek érkeztek, amelyek a római társadalomba semmilyen módon sem integrálódtak. Önálló „enklávék” alakultak, ahol csak névleges volt a római uralom. 
  3. A híres limes, a Római Birodalom szárazföldi határait védő, megerősített védvonal a 4. századtól kezdve egyre inkább meggyengült, majd szabadon átjárhatóvá vált. A barbárok ki-be jártak a határon, és keresztül-kasul vonultak a korábbi római provinciákon. 
  4. A római hadsereg legyőzhetetlenségének a mítosza már a 3. századra elveszett. A légiókban meglazult a fegyelem, és sosem jelentkezett elég római polgár katonai szolgálatra. Róma kénytelen volt állandó – megbízhatatlan lojalitású és fegyelmű – barbár segédcsapatokat felfogadni. Nemsokára azonban kiderült, hogy Róma katonailag már gyengébb a korábban a birodalomba beengedett barbár törzseknél is. 455-ben a vandálok az egykori afrikai provinciákból áthajóztak Rómába, és kifosztották a fővárost. Róma – a várost azt megelőzően a nyugati gótok rabolták ki – közigazgatása ekkor végleg összeomlott. A városban fejetlenség és éhínség tört ki. 
  5. A Római birodalom utolsó szakaszát rendkívül gyenge képességű császárok jellemezték. Honorius – ő 395-től 423-ig uralkodott – volt talán az utolsó császár, aki még tehetett volna valamit a birodalomért. De pont az ő uralkodása alatt omlott össze végképp a birodalom védelmi rendszere. Miközben 402-ben a nyugati gótok rátörtek Itáliára, Honorius Rómából a császári udvart a biztonságosabb Ravennába költöztette, majd gyakorlatilag tétlenül nézte Itália feldúlását. A politikai életet állandó viszálykodások, belháborúk, gyilkosságok jellemezték. Nem volt olyan kiváló hadvezér sem, aki feltartóztatta volna a barbárok folyamatos előrenyomulását.
  6. A késő római korban a lakosságot az állandó barbár támadások mellett éhínség és járvány tizedelte. A támadás alatt álló, határ menti provinciákból a birodalom belseje felé menekült a lakosság. De a 600 év óta békében élő Itália sem volt többé biztonságban. Senki sem akart már küzdeni azért a birodalomért, amely nem tudta a saját polgárait megvédeni. 
  7. A késő Római birodalmat folyamatos gazdasági válságok jellemezték – csökkenő költségvetési bevételek, infláció, hanyatló kereskedelem, csökkenő mezőgazdasági termelés. A császárok a költségvetés hiányát újabb adókkal, a pénz elértéktelenítésével igyekeztek kezelni, illetve a birodalomba szerződésekkel befogadott, barbár törzsektől vártak a pluszadóbevételeket. A barbárok elfoglalták a provinciákat, amelyekhez Itália gazdasága szorosan kapcsolódott. (Az észak-afrikai provinciák látták el Róma lakosságát például búzával.) A birodalom – hogy kezelje a költségvetési deficitet – állandóan emelte az adókat, és próbálta röghöz kötni az elvándorló lakosságot. Az emberek elvesztették a maradék bizalmukat a római államban. Vidéken visszatért az ősi időket idéző cserekereskedelem.
  8. A hajdan államigazgatásilag annyira jól szervezett Római Birodalom a késő római korban az egyre nagyobb szervezetlenség jeleit mutatta. (Kína a hunok ellen felépítette a Nagy Falat. Róma viszont nem tudta a 4. századtól a korábban kiépített limest sem karbantartani és megvédeni.) Elmaradtak a nagy infrastrukturális beruházások. A köz- és vagyonbiztonság mellett leromlott a jogbiztonság. Még a minimálisan szükséges haderőfejlesztések is elmaradtak. Az utolsó évszázadra – a hadseregben terjedő korrupció miatt is – még a fegyverek és a katonai páncélzat minősége is erősen leromlott.
  9. Az 3–4. századra jelentős mértékben megváltozott a térség demográfiai helyzete. Az akkor még a Duna és a Rajna túloldalán lévő germán törzsek népessége jelentős mértékben megnőtt. Ebben szerepet játszott az a gazdasági fejlődés, amelynek egyik kiváltó oka a Római Birodalommal folytatott kereskedelmük volt. A jólétben, a városi szórakozásoknak élő rómaiak gyermekvállalási kedve viszont erősen csökkent. Erre a megváltozott demográfiai helyzetre érkezett a hun birodalom nyomása, amely a germán törzseket „nekipréselte” a meggyengült Római birodalom határainak.
  10. Az átlagos római polgár – a középkor polgáraihoz képest – meglehetősen kényelmes életet élt. Ez visszaütött, amikor a birodalom igazán bajba került. Habár a városi lakosság többsége vagyontalan volt, és emeletes bérházak – úgynevezett insulák – kis lakásaiban húzta meg magát, mégsem volt hajlandó semmilyen kétkezi munkát vállalni. Ennek a fő okai a nagyvonalú állami juttatások voltak: Rómában, illetve a birodalom más városaiban a polgárok havonta ingyenes – havi 33 kilogramm mértékű – gabonaosztásban részesültek. (A gabona helyébe a Kr. u. 3. századtól rendszeres napi kenyérjuttatás lépett.) A császárok a 2. századtól a római polgároknak már ingyenolajat – fűtésre és világításra használták – ingyendisznóhúst és olcsó bort is osztottak. A polgárok ingyen látogathatták a városi közfürdőket, szórakozásként az amfiteátrumot (gladiátorviadalokat rendeztek itt), a lovas és kocsiversenyeket (Rómában a Circus Maximusban). A győztes hadjáratok végén, a római ünnepnapokon, a császári család jelentősebb eseményein pénzosztásokra is sor került a nép között. Ez a „fordított adózás” károkat okozott a gazdaságban, és elkényelmesítette a lakosságot.  
  11. A kereszténység a Római birodalomban 380-ban államvallás lett. A kereszténység hatására a római társadalom békésebb lett. A rómaiak közül sokan szerzetesnek vagy apácának mentek. A gladiátorviadalokat és az olimpiai játékokat betiltották. Egyre többen szólaltak fel a rabszolgaság és a háborúk ellen. De közben a birodalom határainál olyan ellenséges erők gyülekeztek, amelyek pont ellenkezőképpen, a központi hatalom centralizálását, a római társadalom sürgős újramilitarizálását, általános sorkötelezettséget, a hadsereg megerősítését követelték volna. 

Jó volna hinni abban, hogy a mai modern Európa vezetői tanulnak valamit a késő Római Birodalom hibáiból.

A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.