Minden év decemberében magyarok százezrei reménykednek, hogy megjutalmazza a munkaadójuk az egész éves teljesítményüket. Ez idén fokozottan igaz, a magas, 17-18 százalékos infláció rengeteg helyen felemésztette a béremeléseket, masszív reálbérveszteséget előidézve. Emiatt egyáltalán nem mindegy, hogy a munkaadók észlelik-e a dolgozók elégedetlenségét, és valamilyen módon megpróbálják-e kárpótolni őket.
„A munkahelyen a december tétje, hogy milyen hangulatban mennek el a munkavállalók a karácsonyi ünnepekre. Egy-egy rossz évzárás akár felmondási hullámot is elindíthat év elején” – mondta a Világgazdaságnak Karácsony Zoltán, a HR Portál álláspiaci szakértője, aki szerint nagyon nehéz év van a hazai munkavállalók mögött, a többség jelentős reálbérveszteséggel zárja az évet. Tehát nem véletlenül várják a munkaadótól, hogy valamilyen módon kompenzálva legyenek. Elmondása szerint a legtöbb munkaadó a karácsony előtti napokban szervez céges karácsonyt, és ad valamilyen juttatást munkavállalóinak.
Ez általában 10–50 ezer forint értékű ajándék vagy pénzjuttatás.
Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy feszültséget okozhat a munkavállalók között, hogy ezek a jutalmak nem korábbi teljesítményhez kötődnek, ráadásul nincs differenciálás a munkavállalók között, mindenki ugyanazt kapja, vagy ugyanazért az összegért választhat egy listából.
Klasszikus egyszeri juttatásokat kaphatnak a munkavállalók, az idei bónuszok nem biztos, hogy elérik a tavalyi szintet
– mondta a Világgazdaságnak Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője, aki emlékeztetett rá, hogy tavaly év végén nagyon jelentős a prémiumkifizetések történtek idehaza. A vállalatok az extrém inflációs környezetben úgy próbáltak segíteni a munkavállalóikon, hogy inkább egyszeri juttatásokat adtak, ahelyett, hogy az alapbért emelték volna meg. Emögött az az elgondolás állt, hogy ha normalizálódik az inflációs helyzet, akkor ne maradjon ilyen magasan a bérszínvonal.
Az idei év béremelései ugyanakkor azt jelzik, hogy a tavalyi juttatások javarészt beépültek az alapbérbe.
Ennek köszönhető, hogy a rendszeres keresetek is dinamikusan nőttek év közben. Ugyan nehéz éven van túl a magyar gazdaság, de vannak olyan ágazatok, ahol kifejezetten jó évet zártak. A feldolgozóipar bizonyos szegmensei, mint a jármű- vagy az akkumulátorgyártás például viszonylag jól teljesített. Virovácz Péter szerint ezekben a szegmensekben lehetnek bőkezűbbek a munkaadók az év végén.
Tavaly október végéig 480 ezer forint körül alakult a bruttó átlagkereset, majd novemberben 544 ezer forintra, decemberben pedig 563 ezer ugrott a prémiumokkal. Mivel idén a bérdinamika kitartott, amivel gyakorlatilag egész évben 550 ezer forint fölött mozgott az átlagkereset, az átlagos bruttó fizetés az év utolsó hónapjában a 641–647 ezer forintot, míg a nettó a 427 ezer forintot is elérheti.
Karácsony Zoltán arról is beszélt, nemcsak pénzt kaphatnak a munkavállalók, az utóbbi időben népszerűbbé váltak az élményajándékok, ilyenkor nem tárgyat, hanem egy programot kap vagy választhat a munkavállaló. Ez egy jóléti elem, amely erősíti a céghez tartozást, az összetartozás érzését, a munkaadó kifejezi, hogy fontos a munkavállaló a szervezet számára. Itt vannak adózási könnyítések is: a minimálbér 10 százalékáig a csekély értékű ajándék és ajándékutalvány kedvezményesen (33,04 százalékkal) adózik, november 16-tól pedig egy kormányrendelet (451/2023. (X. 4.) szerint a bor és a pezsgő adómentesen adható üzleti ajándékként vagy csekély értékű ajándékként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.