Továbbra is stabilan magas a foglalkoztatottság Magyarországon, 2024 novemberében közel 4,7 millióan dolgoztak a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint. A megelőző év azonos időszakához képest tapasztalható minimális mérséklődés elsősorban abból adódik, hogy 2023 őszén történelmi mértékben, kiemelkedő szinten állt a foglalkoztatottak száma. Az uniós átlagot meghaladó hazai foglalkoztatottság szilárd alapot képez a magyar gazdaság számára, hozzájárul a fogyasztás bővüléséhez és a gazdasági növekedéshez, ezáltal erősíti hazánk versenyképességét – írta pénteki közleményében Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár.
A vezető elmondta, hogy a kormány elsődleges célja, hogy mindenki, aki akar és tud, az dolgozhasson, a fiatalok akár az egyetem, az anyák gyermekeik nevelése, az idősebbek akár nyugdíj mellett. A kormány foglalkoztatáspolitikai eredményei egyértelműek: a munkaalapú társadalom megerősödött, 2010-hez képest egymillióval nőtt a foglalkoztatottak száma, miközben az átlagbér több mint háromszorosára nőtt.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy
hazánkban az előrelépés nemcsak a munkahelyteremtésben érzékelhető, hanem a bérek dinamikus növekedésében is.
A kormány teljesítette a 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv első pontját, a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek között történelmi jelentőségű, hároméves bérmegállapodás jött létre, amelynek eredményeként a minimálbér 2027-re 40 százalékkal nőhet. A megállapodás értelmében a minimálbér idén 9 százalékkal nő, így eléri a 290 800 forintot, majd 2026-ban 13 százalékkal, 328 600 forintra, 2027-re 14 százalékkal, 374 600 forintra emelkedhet.
A kormány a bérmegállapodás biztosítása érdekében segíti azon munkáltatókat, akik minimálbérrel foglalkoztatnak munkavállalókat. Nekik „csúsztatva” kell majd fizetniük a megnövekedett szociális hozzájárulási adót, tehát 2025-ben a 2024-es, 2026-ban a 2025-ös, míg 2027-ben a 2026-os értéknek megfelelően kell befizetniük.
Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv összességében 4 ezermilliárd forintot juttat a családoknak és a vállalkozásoknak annak érdekében, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, és a családok több pénzből tudjanak gazdálkodni. Az akcióterv keretében a kormány a jövedelmek vásárlóerejének növelését további intézkedésekkel, a munkáshitelprogram elindításával, a gyermekek után járó családi adókedvezmény megduplázásával, valamint a kis- és középvállalkozásokat segítő Demján Sándor-programmal is támogatni fogja. A kormány a vállalkozások megerősítésével a családok anyagi biztonságához is hozzájárul, hiszen a hazai vállalkozások 99 százalékát adó kkv-szektor a foglalkoztatottak 72 százalékának biztosít megélhetést.
Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv ezen intézkedései a fogyasztás bővülésén keresztül hozzájárulnak ahhoz, hogy a magyar gazdaság idén 3 százalék feletti növekedést érjen el. A kormány kiemelt célja, hogy 2025 a családok és a vállalkozások sikereinek éve legyen.
Minimálbér 2025: így emelkedik a gyed, a táppénz és az álláskeresési járadék – itt van minden tudnivaló
Rengeteg változás lép életbe január elsejével, ezek között is kiemelendő a minimálbér-emelés, amelyhez számtalan juttatás és adókedvezmény kötött, így azok összege is megváltozott. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.