Idén tizedik alkalommal szervezte meg az Agrárközösség azt az országos rendezvénysorozatot, mely a gazdálkodók támogatását és a magyar agrárium előtt álló kihívások megvitatását célozza. A gyöngyösi állomás kiemelten foglalkozott az ágazat jelenlegi problémáival és az innováció nyújtotta lehetőségekkel – számolt be róla a Heol.
A jövő gazdáinak napja néven zajlott az esemény a Károly Róbert Campuson, amelyet az Agrárközösség az OTP Agrár és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) közreműködésével valósított meg. A szakmai programban többek között szó esett az agrárdigitalizáció fontosságáról, a növényorvoslás modern irányairól, a közvetlen támogatások új kötelezettségeiről és az aszály elleni hatékony védekezésről. Török Zoltán, az Agrárközösség Kft. ügyvezetője köszöntőjében visszatekintett a szervezet megalakulására és az elmúlt évek változásaira:
2009-ben azzal a céllal hoztuk létre az Agrárközösséget, hogy a gazdák minden olyan területen segítséget kapjanak, ahol nehézségekbe ütköznek. Azóta sok minden átalakult, a céljaink azonban nem változtak. A 10-20 évvel ezelőtti módszerek ma már nem minden esetben elegendőek.
Török Zoltán kiemelte, hogy az elmúlt évtizedben az agrárszektor jelentős átalakuláson ment keresztül. „Míg tíz éve körülbelül 380 ezer gazdálkodó volt regisztrálva Magyarországon, ma ez a szám nagyjából 180 ezerre csökkent, és mindössze 40-45 ezer fő foglalkozik főállásban mezőgazdasággal. A megújulás kulcsfontosságú: csak azok tudnak versenyképesek maradni, akik nyitottak a fejlődésre” – tette hozzá Török Zoltán.
Gyuricza Csaba, a MATE rektora megnyitó beszédében röviden a mai magyar mezőgazdaság helyzetét is felvázolta az Európai Unióhoz való csatlakozás első 20 éve alatt. „Az elmúlt két évtizedben a mezőgazdaságban globálisan olyan dinamikus, 70-75 százalékos növekedés figyelhető meg, amire korábban nem volt példa. Ezzel szemben hazánkban, 2004-hez képest, reálértéken nézve, legfeljebb néhány százalékos növekedést látunk. Ha az agrár külkereskedelem egyenlegét nézzük például Lengyelország esetében, ők 30 milliárd dollárnál járnak. 2004-ben 5 milliárdról indultak, s az akkor hozzávetőlegesen a magyarral volt azonos szintű. Mi azóta jobb időkben alulról súroltuk a 10 milliárdot, most megint inkább közelebb vagyunk az 5 milliárd dollárhoz” – mondta a rektor.
Gyuricza Csaba négy okot sorolt fel, melyekkel a fentieket magyarázta:
Az agrár roadshow programját Bujdosó Zoltán, a gyöngyösi campus főigazgatója kezdte a Károly Róbert Campus képzési palettájának bemutatásával. A délutánig tartó előadások sorában sok más mellett szó volt a közvetlen támogatásokhoz kapcsolódó új kötelezettségekről, a növényorvoslásban új irányáról, az energiafelhasználás optimalizálásáról, vagy éppen az agrárdigitalizáció szerepéről a versenyképes gazdálkodásban. Kerekasztal beszélgetés zajlott arról, hogy a termelésen vagy a támogatás maximalizásán legyen a hangsúly.
A tavalyi negyedik negyedévben 34 százalékkal több műtrágya került a gazdákhoz az egy évvel azelőtti hasonló időszakban forgalmazott mennyiséghez képest – közölte az Agrárközgazdasági Intézet (AKI). Az átlagnál jobban, 41 százalékkal emelkedett a nitrogént kétféle formában, ammóniumként, illetve nitrátként tartalmazó mészammon-salétrom (MAS) forgalma, és az október-decemberi időszakban értékesített műtrágya 69 százalékát ez a termék adta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.