A személyes adatokkal kezdődik minden életrajz, majd fel kell tüntetni azokat a technológiai készségeket, amelyekkel rendelkezünk. Ide tartoznak a pozícióhoz szükséges szoftverek, programozási nyelvek vagy egyéb technikai ismeretek megnevezése. A húsz évvel ezelőtti excell tanfolyam már nem tartozik ide. Minden tudás elavul, inkább ne hozzuk magunkat kellemetlen helyzetbe azzal, ha nincsenek naprakész ismereteink. A szakértők azt is javasolják, mindig tüntessük fel a számmal mérhető eredményeket, például 20 százalékkal növeltem az eladásokat, vagy sikeresen vezettem egy 10 fős csapatot, vagy új, 8 fős osztályt hoztam létre, 2 új terméket fejlesztettem, 12 üzletet indítottam be, 120 embert képeztem ki stb. Ettől lesz a kor követelményeinek megfelelő és vonzó az önéletrajz. De mi kell még?
A munkaerőpiac egyre többre értékeli azokat a készségeket, amelyek a munkahelyi kapcsolatteremtéshez, kommunikációhoz, problémamegoldáshoz szükségesek. Ezek abban segítenek, hogy egy személy jól illeszkedjen be a munkahelyi környezetbe, és sikeresen működjön együtt a kollégákkal. Az ilyen készségek nem technikai jellegűek, hanem inkább a személyiségre és a viselkedésre vonatkoznak.
Ha korábbi munkáink során, vagy önszorgalomból részt vettünk kommunikációs vagy problémamegoldó, stresszkezelő tréningeken, azt mindenképpen írjuk ebbe a rovatba.
Ha videóinterjúra is kerül sor, akkor nagyon ügyeljünk arra, hogy semmi se zavarja meg az interjút, se a gyerekek, se kutya, se a postás.
A cél az, hogy az interjúztató azt lássa, hogy komolyan gondoljuk a pozíció elnyerését, ezért mutassuk meg, hogy felkészültek vagyunk. Mindig kapcsoljuk ki a tévét és a zenét, és zárjuk be a számítógépén futó egyéb programokat. A szemkontaktus felvétele a viedóhívásnál sokkal nehezebb, de ügyeljünk arra, hogy a kamerába nézzünk, ne a képernyőre, legalábbis az interjú nagy részében.
Mindig használjuk fel az álláshirdetésben szereplő kulcsszavakat az önéletrajzban, különösen a munkakör megnevezésénél és a készségek felsorolásánál. Ha az angol nyelvű megnevezéseket szereti a cég, akkor írjuk angolul a pozíciónk nevét. A kulcsszavak azért fontosak, mert sok esetben a már egy szoftver szűri a beérkező önéletrajzokat, és bizonyos kulcsszavakra vadászik. Ahogy a Világgazdaság korábbi cikkében megírta, létezik kifejezetten kiválasztásra létrehozott szoftver, amely átnézi a jelölteket az előre megadott szempontok alapján. Kiválasztja azokat az önéletrajzokat, amelyekre emberi figyelmet érdemes fordítani, a többi lehet, hogy nem is kerül ember elé. A szakirodalom szerint az önéletrajzokban érdemes az alábbi kulcsszavakat és kifejezéseket használni.
Nyelvtudás:
Készségek:
Ezek a kifejezések segítenek abban, hogy az önéletrajz korszerű és professzionális legyen, és az angolszász elvárásoknak is megfeleljen. Az álláskeresés a jelenlegi időszakban meglehetősen hosszas, így minden lehetséges eszközt érdemes megragadni, hogy felfigyeljenek a munkáltatók a pályázatunkra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.