Új lendületet kaphat a hazai innováció: 1,5 milliárd forintos keretösszegből vehetnek igénybe kutatási, fejlesztési és innovációs (KFI) szolgáltatásokat a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások (kkv-k) a Bay Zoltán Kutatóközponttól.
Az NKFIH támogatásával elindított Bay Voucher Program célja, hogy korszerű infrastruktúra és szakmai tudás biztosításával segítse az új technológiák, termékek és szolgáltatások fejlesztését, illetve azok piaci bevezetését.
A résztvevő cégek maximum 100 millió forint értékű KFI szolgáltatást vehetnek igénybe, legfeljebb 25 százalékos önerő mellett. A programban prototípusgyártás, kísérleti fejlesztés és eszközfejlesztés is elérhető, így különösen vonzó lehet azoknak a vállalkozásoknak, amelyek saját megoldásaikat szeretnék piacképes formába hozni.
Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár, a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) vezérigazgatója a program indulása kapcsán kiemelte:
cél, hogy 2030-ra a magyar kkv-k fele végezzen valamilyen innovációs tevékenységet, szemben a jelenlegi egyharmados aránnyal.
Mint fogalmazott: „Az innovatív vállalkozások 58 százalékkal hatékonyabban működnek, 2,5-szer több munkavállalót alkalmaznak, és 31 százalékkal magasabb béreket kínálnak, mint a nem innováló cégek.”
A Bay Voucher Programmal párhuzamosan a NIÜ is elindítja saját innovációs voucher programját, amely startupoknak és kkv-knak nyújt mentorálási és szakértői támogatást üzletfejlesztési és technológiai kérdésekben.
Dr. Schmidt Balázs, a Bay Zoltán Kutatóközpont ügyvezetője szerint a program egyik fő célja, hogy a megvalósulatlan ötletek szakmai és pénzügyi támogatással valós projektté fejlődhessenek.
Túl sok értékes ötlet nem jut el a piacig, mert hiányoznak az erőforrások. Mi ezen szeretnénk változtatni
– fogalmazott.
Dr. Vida Ádám, a Kutatóközpont kutatás-fejlesztési igazgatója hangsúlyozta: az innovációs ökoszisztéma megerősítéséhez nélkülözhetetlen a korszerű tudás és eszközpark elérhetősége, valamint a szakmai együttműködésekből fakadó hálózatosodás, amely a nemzetközi szinten is sikeres innovációs környezetek egyik kulcseleme.
Ginop Plusz: egyre könnyebben elérhetők az uniós források a hazai vállalkozások számára
Az Európai Unió által biztosított források egyre könnyebben elérhetők a hazai vállalkozások számára, különösen a Ginop Plusz program keretében. A februárban bevezetett adminisztrációs könnyítéseknek köszönhetően meredeken nő az érdeklődés és a leszerződött hitelösszegek volumene: márciusban közel 1,5 milliárd forintnyi szerződést kötöttek, április elejére pedig a teljes állomány megközelítette a 11 milliárdot. A program sikere jól mutatja, hogy a vállalkozásfejlesztéshez vezető út most valóban rövidebb lett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.