BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Csak az arany kell, a gyémánt nem, bánja is a De Beers

A De Beers gyémánttermelése az idei második negyedévben 36 százalékkal, 4,1 millió karátra csökkent a tavalyi azonos időszakhoz képest – közölte a céget irányító Anglo American vállalat.

Az idei második negyedévben különösen a cég botswanai termelése esett vissza, 44 százalékkal, 2,7 millió karátra, ami részben a tervezett karbantartásokkal függ össze. A De Beers féléves termelése 10,214 millió karát volt, 21 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál. A történelmi múltú De Beers termeléscsökkenését a gyenge kereslettel indokolták.

Botswana jelenleg a De Beers 15%-át birtokolja, míg az Anglo American 85%-os részesedéssel bír.
Botswana a De Beers 15 százalékát birtokolja, az Anglo American részesedése 85 százalék / Fotó: Shutterstock

De Beers: a világ egyik legrégebbi és legnagyobb gyémánttermelője elvesztette csillogását

A De Beers – amelyen a 20. század elejére a világ teljes gyémántkitermelésének és gyémántkereskedelmének 80-85 százaléka futott át –, hasonlóan a gyémántiparhoz, súlyos problémákkal küzd. Az érték alapján a világ legnagyobb gyémántkitermelőjének számító Anglo Americanhez tartozó, történelmi múltú vállalat az elmúlt években jelentős bevételcsökkenést könyvelhetett el. Az ágazatot sújtja a laboratóriumban termesztett alternatívák iránti növekvő kereslet, a kínai luxuspiac gyengélkedése, valamint a gyémánttal kapcsolatos narratívák változása is. Egy másfél karátos mesterséges gyémánt majdnem 80 százalékkal olcsóbb, mint egy természetes, ráadásul a mesterséges gyémántokhoz jóval kisebb eséllyel „tapad vér”. 

A visszaesés arra késztette a De Beerst, hogy a 2008-as pénzügyi válság óta a legnagyobb gyémántkészletét halmozza fel. 

A globális jelentőségű gyémántipari cég legalább 2 milliárd dollár értékű eladatlan készleten ül, miközben ezer munkahely leépítését tervezi a botswanai Debswana vegyesvállalatánál, annak ellenére, hogy a bánya az afrikai ország gazdaságának egyik tartóoszlopa.

Botswana jelenleg a De Beers 15 százalékát birtokolja, míg az Anglo American részesedése 85 százalék. Botswana többségi részesedést kíván szerezni a De Beersben, miközben az Anglo American évek óta szabadulni akar a gyémántóriástól.

További részletek az Origo oldalán olvashatók.

Az arany bezzeg a 2020-as évek slágere, az ára döntögeti idén is a rekordokat.

Aranybányalázban ég Kanada, rengeteg pénzből nyitnak egy újat

Történelmi múltú bányavidéken épülhet Kanada új aranybányája Brit Kolumbia tartományban. A projekt mögött álló Osisko Development 450 millió (amerikai) dolláros finanszírozást kapott ahhoz, hogy még ebben a negyedévben megkezdhesse az aranybánya kialakítását. Ez a bányászati projekt segítheti Kanadát abban, hogy egyre jelentősebb szereplővé váljon az arany világpiacán.


 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.