Vitathatatlan, hogy nincs olyan vezető egész Európában, aki jobban összebarátkozna, vagy ideológiailag jobban egyezne Donald Trumppal, mint Orbán Viktor. Az amerikai elnökválasztás győztesének visszatérése Washingtonba pedig nemcsak a tengerentúlon robbantott ki ralit a tőzsdén, hanem hazánkban is – szöges ellentétben a legtöbb európai fővárossal, amelyeket a pesszimizmus ural.
A magyar befektetők számára a várható Trump-vámok vagy a NATO-finanszírozás megemelése nem jelent nagy izgalmat – szemben például a németekkel vagy a franciákkal, akik számára ezek katasztrófát jelentenének –, Washington új kereskedelmi stratégiája és európai tervei azonban annál inkább.
A miniszterelnök múlt heti amerikai útja óriási lendületet adott piacnak, amely nemcsak hazánk politikai, hanem gazdasági pozícióját is megerősíthette a személyzetet váltó Fehér Házban.
Orbán mellett ugyanis Jászai Gellért, a magyar 4iG Nyrt. távközlési vállalat elnöke is Mar-a-Lagóba utazott, ahol tárgyalóasztalhoz ült Elon Muskkal, Trump milliárdos támogatójával, és együtt megvitattak egy lehetséges üzleti megállapodást is.
Nem meglepő módon a hír hallatára a részvények 13 százalékot ugrottak, ami több mint két éve a legnagyobb emelkedés, jelezve, hogy a Trump-Orbán szövetség elég erős lehet ahhoz, hogy egész szektorokat fellendítsen a magyar piacon.
Az elemzők és pénzkezelők szerint ráadásul a nagyobb részvények esetében még többet lehet majd nyerni, ha Trumpnak sikerül gyorsan közvetítenie az orosz-ukrán háború végét, ahogyan azt ígérte. Tekintettel arra, hogy a hazai gazdasági növekedés egyetlen komoly akadálya a szomszédos konfliktus, az amerikai elnök békepárti beavatkozása áldás lehet a magyar piacon.
Ráadásul a legnagyobb hazai vállalatok – például az OTP, a Richter vagy a Mol – máig fenntartják az üzleti kapcsolataikat Moszkvával, az orosz gazdaság fellendülése rájuk is hatással lesz.
A pesti tőzsdén azonban nem általános az optimizmus, tekintettel arra, hogy a reálbefektetések befolyása korántsem garantált, különösen külföldről. Az uniós gazdasági bizonytalanság, illetve Brüsszel túlkapásai ugyanis bizonytalan célponttá tehetik a magyar piacot.
Kiss Péter, az Amundi vagyonkezelő vezetője szerint azonban még ha a Trump által bevezetett vámok meg is rázzák Európát és gyengítik a kontinens valutáit, Magyarország legnagyobb részvényei viszonylag szigeteltek maradnak, mivel bevételeik nagy részét a szomszédos kelet- és dél-európai országokból szerzik.
Ezek a blue chipek még a forint gyengüléséből is profitálhatnak, mivel nagy a kitettségük a külföldi piacokon
– mondta Kiss a Bloombergnek.
Trump első, 2021 januárjában véget érő fehér házi megbízatása alatt a BUX dollárban kifejezve 33 százalékot erősödött, míg az MSCI referenciaindexe 57 százalékot ugrott ebben az időszakban.
Magyarország felé kacsingat Elon Musk: mire készülhet a milliárdos Tesla-vezér?
A napokban Orbán Viktor kormányfő Floridában Donald Trump amerikai elnök mellett Elon Muskkal is tárgyalt. A hírek szerint a megbeszélésen a 4iG csoport HUSAT1 műholdprogramjának bemutatása mellett a kereskedelem és technológia területét érintő magyar–amerikai együttműködési lehetőségekről is szó esett. Elon Musk számára nem ismeretlen a magyar piac és Trump bizalmasaként a magyar gazdaság fellendítésében is fontos szerepet játszhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.