BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Milliárd dolláros csipcsempészet: hiába az amerikai korlátozások, ömlik a technológia Kínába – továbbra is az Nvidia fűti a keleti MI-forradalmat

A feketepiac virágzik, miközben a washingtoni szigorítások csak megdrágítják, de nem állítják meg a technológia áramlását. Az amerikai exportkorlátozások ellenére három hónap alatt több mint egymilliárd dollár értékben jutottak el Kínába az Nvidia MI-processzorai.

A Donald Trump vezette amerikai kormány tavasszal tovább szigorította a fejlett MI-csipek exportját Kínába, de ez sem állította meg a feketepiaci kereskedelmet: a Financial Times adatai szerint a következő három hónapban több mint egymilliárd dollárnyi, eredetileg az amerikai Nvidia által gyártott, tiltott B200-as MI-csip került kínai adatközpontokba. A csipek kulcsszerepet játszanak olyan amerikai technológiai óriások rendszereiben, mint a Google, az OpenAI vagy a Meta – de hivatalosan Kínába nem kerülhetnének ki.

NVIDIA - Photo Illustration
Az amerikai exportkorlátozások ellenére három hónap alatt több mint egymilliárd dollár értékben jutottak el Kínába az Nvidia MI-processzorai / Fotó: NurPhoto via AFP

A kínai forgalmazók – főként Kuangtung, Csöcsiang és Anhuj tartományból – kész rackekben, akár több száz kilós egységekben értékesítették a csipeket. A szállítmányokat részben olyan cégek biztosították, mint a Supermicro, a Dell vagy az Asus, amelyek hivatalosan semmilyen szabályszegésben nem érintettek, és ragaszkodnak az amerikai exportelőírások betartásához.

Elárasztották a feketepiacot az Nvidia MI-csipjei

A kereskedelem egy része teljesen nyíltan zajlik kínai közösségi platformokon, például a Douyinon vagy a Xiaohongshun. A cégek saját raktárról azonnal átvehető, kipróbált konfigurációkat kínálnak, nemritkán amerikai csomagolásban. A videók és képek alapján a csipek könnyen telepíthetők, ezért népszerűek a közepes méretű adatközpontokban – különösen ott, ahol nem tartják be szigorúan a nemzetközi megfelelőségi szabályokat.

A kulcsszereplőnek számító Gate of the Era nevű kínai cég például mintegy 400 millió dollár értékben adhatott el B200-as csipeket. Legnagyobb tulajdonosa a szintén kínai China Century, amely többek közt az AliCloudot és a Baidut tüntette fel partnerként – bár a megkeresések után a listáról eltűntek bizonyos nevek.

Az amerikai hatóságok újabb korlátozásokat fontolgatnak a délkelet-ázsiai közvetítő országokra – például Thaiföldre és Malajziára – vonatkozóan, de az iparági szereplők szerint a profit reményében mindig lesznek új útvonalak. Egy kínai forgalmazó szerint „a történelem újra és újra bebizonyította: ahol ekkora pénz van, ott mindig lesz, aki megoldást talál”.

Az Nvidia újból Kína kedvében jár – Donald Trumpék nem tudják eléggé korlátozni a kereskedelmet

Az amerikai Nvidia új, mesterséges intelligenciára tervezett csipet dob piacra Kínában. A csip gyengébb teljesítménye miatt lényegesen olcsóbb lesz a betiltott H20-as modellnél. A Blackwell-architektúrára épülő új GPU tömeggyártása már júniusban elindulhat. Az Nvidia célja, hogy visszaszerezze Kínában az elveszített piaci részesedését.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.