Megfosztotta működési engedélyétől az orosz legfelsőbb bíróság csütörtökön a Novaja Gazeta című független lap online változatát. A bíróság az orosz médiafelügyelet, a Roszkomnadzor adminisztratív keresete alapján hozta meg ítéletét, amely kifogásolta, hogy két nem kormányzati szervezet – a Grazsdanszkoje Szogyejsztvie (Polgári Segítségnyújtás) és a Gumanyitarnoje Gyejsztvije (Humanitárius Cselekvés) – esetén a hírportál nem tüntette fel, hogy külföldi ügynöknek minősítették őket.

Kumamoto,,Japan,-,Apr,5,2022,:,The,Logo,Of Kumamoto, JAPAN - Apr 5 2022 : The logo of Novaya Gazeta on its website (novayagazeta.ru) on a tablet. Novaya Gazeta is an independent Russian newspaper published in Moscow, Russia. Kumamoto, JAPAN - Apr 5 2022 : The logo of Novaya Gazeta on its website (novayagazeta.ru) on a tablet. Novaya Gazeta is an independent Russian newspaper published in Moscow, Russia.
Fotó: Shutterstock

A szerkesztőség jogi képviselője közölte, hogy a vétséghez képest aránytalanul szigorú ítélet született, és kilátásba helyezte a fellebbezést.

Egy moszkvai bíróság szeptember 5-én a Novaja Gazeta nyomtatott változatának bejegyzési bizonyítványát vonta vissza, amivel gyakorlatilag betiltotta a működését. 

A Roszkomnadzor abban az esetben azt kifogásolta, hogy nem nyújtották be hozzá a lap működési alapszabályát a 2006-os tulajdonosváltás után. A Novaja Gazeta jogi képviselője szerint ennek alapján nem lehetne visszavonni az újság bejegyzési bizonyítványát.

Dmitrij Muratov, a lap Nobel-békedíjas főszerkesztője az ítéletet akkor politikai gyilkosságnak nevezte, amelyet szerinte a legcsekélyebb jogalap nélkül követtek el. Bejelentette, hogy az újság fellebbezni fog. A Novaja Gazeta szerkesztősége közleményt adott ki, amely szerint a moszkvai Baszmannij kerület bírósága, amelyhez a politikai ügyek egy jó része kerül, 

megölte a lapot, 30 évet rabolt el újságírói életéből és megfosztotta az olvasókat a tájékozódáshoz való joguktól.

A Novaja Gazetát 1993-ban alapították, részben az augusztus végén elhunyt Mihail Gorbacsov néhai szovjet elnök-pártfőtitkár Nobel-békedíjából. A lap, amelynek három évtized alatt hét újságíróját gyilkolták meg, vezető tényfeltáró médium maradt az orosz sajtószabadság fokozatos visszaszorítása közepette is.

Árverésre bocsátotta Nobel-érmét egy orosz újság főszerkesztője

A Nobel-békedíjas Dmitrij Muratov, a Novaja Gazeta orosz újság főszerkesztője a menekülteket segítené az elárverezett érméből befolyó összeggel.

Március 28-án a lap felfüggesztette működését Oroszországban, miután a Roszkomnadzor kétszer is írásban figyelmeztette, hogy a honlapján olyan anyag jelent meg, amely az előírt megjelölés nélkül tett említést egy 

olyan szervezetről, amely szerepel a külföldi ügynöki feladatokat ellátó nonprofit szervezetek nyilvántartásában. 

A lap több munkatársa Rigában létrehozott egy online kiadást Novaja Gazeta Jevropa címen, amelynek oroszországi elérhetőségét blokkolták, míg mások Novaja Rasszkaz-gazeta (Új Elbeszélésújság) címen próbáltak meg megjelenni Oroszországban, de a főügyészség követelésére ezt is meggátolták. Muratov Moszkvában maradt, és szeptember elején ő vezette barátja és mecénása, Gorbacsov temetési menetét.

Az Ukrajna elleni háború kezdete, vagyis február 24. óta a korábbinál is nagyobb nyomás nehezedik az orosz hivatalos fősodorhoz nem tartozó, a Kreml politikáját bíráló médiumokra. 

Betiltották az Eho Moszkvi rádióállomást és a Dozsgy online televíziót, emellett blokkolták a hozzáférést több orosz nyelvű szolgálatot működtető külföldi állami műsorszolgáltató honlapjához.

Gigabírságot vetettek ki az oroszok a Google-ra

Az amerikai cég már az előző pénzbüntetést sem tudta kifizetni.