Közélet

Kongatja a vészharangot a NAÜ a zaporizzsjai atomerőmű tározójának csökkenő vízszintje miatt

A Nova Kahovka-i gát felrobbantása után a zaporizzsjai erőmű víztározójában eltérő vízszintadatokat mértek. Elképzelhető, hogy a szintbeli eltéréseket a víztározó egyik elkülönített részén felduzzadt vízmennyiség okozza.

Mihamarabbi hozzáférést sürgetett vasárnap a Nemzetközi Atomenegia-ügynökség (NAÜ) a zaporizzsjai atomerőműhöz és környékéhez, amit a szervezet főigazgatója azzal indokolt, hogy a Nova Kahovka-i gát felrobbantása után az erőmű víztározójában eltérő vízszintadatokat mértek.

GROSSI, Rafael
Bécs, 2023. június 5.Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója sajtótájékoztatót tart a testület kormányzótanácsa második negyedévi ülésének nyitónapján Bécsben, 2023. június 5-én.MTI/EPA/Max Brucker
Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója sajtótájékoztatót tart a testület kormányzótanácsa második negyedévi ülésének nyitónapján Bécsben, 2023. június 5-én.
Fotó: Max Brucker / MTI / EPA 

A vízszint a hét végén több mint egy napig állandó maradt, a víztározó más részén a vízszint tovább csökken, és már mintegy kétméternyi vízszintkülönbségről tudni – mondta Rafael Grossi.

Grossi kiemelte: elképzelhető, hogy a szintbeli eltéréseket csupán a víztározó egyik elkülönített részén felduzzadt vízmennyiség okozza, ám ahhoz, hogy ebben bizonyosak lehessenek, 

engedélyt kell kapniuk, hogy az atomerőműtől néhány kilométerre lévő hőerőműbe is beléphessenek.

A szivattyúk folyamatos működtetésének legfontosabb feltétele a vízszint magassága

– figyelmeztetett közleményében a főigazgató, aki a héten a tervek szerint maga is ellátogat Zaporizzsjába.

A Dnyeper folyón található Nova Kahovka-i gát múlt heti felrobbantása és összeomlása miatt ezrek kényszerültek elhagyni otthonukat, az áradásokban többen meghaltak, és jelentősen csökkent a víz szintje abban a víztározóban, amelyet az atomerőmű hűtéséhez is használtak.

A gát felrobbantása miatt az atomerőműben csütörtökön az utolsó működő reaktort is leállították. A hat reaktor közül ötben már korábban leállították a maghasadást, és ezzel a hőtermelést. Mivel minden nukleáris reakciót leállítottak, a reaktorokban fokozatosan csökken a hőmérséklet és a nyomás, ennek következtében pedig egyre kevesebb vízre van szükség a radioaktív fűtőelemek hűtéséhez.

A létesítmény a háború 2022-es februári kitörése után nem sokkal orosz ellenőrzés alá került.

 

Rafael Grossi kahovka Nemzetközi Atomenegia-ügynökség NAÜ
Kapcsolódó cikkek