Az ÖVP és az SPÖ közötti koalíciós tárgyalások kudarca után Alexander Van der Bellen szövetségi elnök felkérte Herbert Kicklt, hogy FPÖ-vezért, folytasson tárgyalásokat az ÖVP-vel a kormányalakításról – írta a Magyar Nemzet.
Délelőtt 11 órakor Bécsben találkozott Alexander Van der Bellen osztrák szövetségi elnök és Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezetője, miután szombaton lemondott Karl Nehammer. Az Osztrák Néppárt (ÖVP) pedig vasárnap bejelentette, hogy készek elfogadni az FPÖ esetleges tárgyalási ajánlatát a koalíciós tárgyalásokról.
Ezután Van der Bellen megbízta Herbert Kicklt a kormányalakítással.
A szövetségi elnök beszédében emlékeztetett a megváltozott nézeteire az ÖVP és az FPÖ vezetőjével való együttműködésről.
Ezt a szövetségi elnök a Herbert Kickllel, Hofburgban folytatott megbeszélése után jelentette be. Van der Bellen hangsúlyozta, hogy egy osztrák kormánynak azonban mindenképpen tiszteletben kellene tartania bizonyos alappilléreket, a jogállamiságot, a hatalmi ágak szétválasztását, az emberi és kisebbségi jogokat, a szabad és független médiát és az EU-tagságot.
Lehetnek bizonyos kívánságaim, de a választók iránti tisztelet azt diktálja, hogy elfogadjam ezt a többséget
– mondta Alexander Van der Bellen.
A szombaton lemondott Karl Nehammer vasárnap megkereste Alexander Van der Bellen szövetségi elnököt, hogy lemondjon kormányalakítási megbízatásáról, majd Van der Bellen hétfőre az elnöki hivatalba kérette Herbert Kicklt.
Az Osztrák Néppárt (ÖVP) vasárnap bejelentette, hogy el akarja fogadni az Szabadságpárt esetleges tárgyalási ajánlatát a koalíciós tárgyalásokról. Ezt az új megbízott pártelnök, Christian Stocker jelenette be– írta meg az exxpress.at.
Nem ez lenne az első koalíció a konzervatív ÖVP és a jobboldali FPÖ között. A pártok már koalícióra léptek 2017 és 2019 között – igaz, ÖVP-s kormányfők alatt. Az FPÖ most először vehetné át a kancellári széket.
Az Ausztriában kialakult politikai helyzetet elemző Deák Dániel korábban arról írt, hogy a magyar miniszterelnök szövetségese kerülhet kormányra.
A szeptemberi választást Orbán Viktor szövetségese, az Osztrák Szabadságpárt nyerte meg Ausztriában, de egyedül nem tudtak kormányt alakítani, a vesztesek kezdték meg a koalíciós tárgyalásokat. Ez azonban meghiúsult, ami miatt Karl Nehammer osztrák kancellár bejelentette a lemondását.
Innentől kezdve két lehetőség adódik: vagy megállapodik az Osztrák Néppárt az Osztrák Szabadságpárttal, és kormányt alakítanak, vagy megismételt választás jön, amit a felmérések szerint még nagyobb fölénnyel nyerne meg az Osztrák Szabadságpárt
– részletezte a szakértő.
Borzalmas állapotban a régiós gazdaságok, Magyarország lehet az egyik kivétel
Hiába telt el öt év a koronavírus-válság óta, továbbra is pocsék formában a régió gazdaságai: sem a költségvetéseket nem sikerül kordában tartani, sem a növekedést felpörgetni. Az osztrák politikai válság és Karl Nehammer kancellár szombat esti lemondása is ennek a számlájára írható, Ausztria ugyanis három egymást követő évet is recesszióban tölthet, amire az ország modern kori történetében sosem volt még példa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.