Minden lehetséges eszközzel és formában támogatni kell Ukrajnát, és még több szankciót kell kivetni Oroszországra – jelentette ki Sanna Marin finn kormányfő Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén kedden.

Strasbourg, 2022. szeptember 13.
Sanna Marin finn miniszterelnök felszólal az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2022. szeptember 13-án.
Fotó: Christophe Petit Tesson / MTI / EPA

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy minél nagyobb hatást ér el az a szankciók által, annál drágább lesz Oroszország számára a háború folytatása.

A támogatásunkkal Ukrajna meg foga nyerni, szívünkben már meg is nyerte a háborút

– fogalmazott Sanna Marin.

Finnország vezetője kiemelte, hogy Oroszország az energiaellátást zsarolásra használja, és meg akarja osztani az uniós egységet. Ezzel szemben Ukrajna elleni háborúja miatt Moszkva magára maradt, az Európai Unió pedig egységesebb, mint valaha. Oroszország saját gazdaságát és jövőjét teszi tönkre.

A finn kormányfő fontosnak tartja, hogy a szankciók érezhetők legyenek az oroszok mindennapi életében. Nem tartja elfogadhatónak, hogy amíg ukrán állampolgárok halnak meg, addig az orosz állampolgárok szabadon utazhatnak.

Sanna Marin hangsúlyozta, hogy Ukrajna jövője az Európai Unión belül van.

Meg kell nyitni az unió kapuit minden olyan európai ország előtt, amely magáénak vallja az európai értékeket, és hajlandó a szükséges reformok végrehajtására.

Elmondta azt is, hogy Európában az országok maguk dönthetnek a világban elfoglalt helyükről, Oroszország azonban az országok ezen jogát vitatja. Az orosz agresszió nyomán Finnország és Svédország bejelentette csatlakozási szándékát a NATO-hoz.

A két ország tagságával a katonai szövetség még erősebbé válik, és fokozza a védelmet az egész észak-európai térségben.

Strasbourg, 2022. szeptember 13.
Sanna Marin finn miniszterelnök felszólal az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2022. szeptember 13-án.
Fotó: Christophe Petit Tesson / MTI / EPA

Az Európai Parlamentben felszólalt Győri Enikő, a Fidesz EP-képviselője is. Kifejtette, hogy meg kellene állítani az európai gazdaság mélyrepülését, ugyanis minden uniós állampolgár már most a bőrén érzi az elrontott szankciós politika hatását a rezsiszámlától az élelmiszerárakig.

A számok világosan mutatják, hogy az oroszok elleni szankciók többet ártanak nekünk, európaiaknak, mint magának az agresszornak. E téren teljes irányváltásra van szükség – jelentette ki a szankciók körüli vita kapcsán a képviselő.

Mi az a miért hozták létre, és hogyan alakul át az orosz–ukrán háború miatt?

Az orosz–ukrán háború miatt fokozott figyelem összpontosul a NATO-ra világszerte, főleg azután, hogy Oroszország északi szomszédja, Finnország, valamint Svédország is csatlakozását kérte a katonai szövetséghez. Felmerült ugyanis a kérdés, hogy vajon Vlagyimir Putyin orosz elnök mennyire érzi fenyegetésnek azt, ha az eddig semlegességi politikát folytató skandináv országokkal bővül az Észak-atlanti Szerződés Szervezete.