Az európai gazdaság remélt magára találása helyett magyar erőforrásokra építi optimizmusát egy „fantasztikus” évre számítva Orbán Viktor magyar kormányfő, mint legutóbbi interjúi mutatják. Orbán, aki csütörtökön az európai uniós vezetők utolsó idei csúcstalálkozójára érkezett Brüsszelbe, csak kételyét fejezte ki az európai trendeket illetően, ezzel szemben a balra hajló Politico portál rendhagyó vezető cikkel köszöntötte a csúcsra érkezőket, amely a következő címet viselte: Európa gazdasági apokalipszise, most.
A magyar gazdaság teljesítménye nem akkor lesz jó, ha az európai teljesítmény megjavul – mondta a jövő évről a Patrióta YouTube-csatornának szerdán a magyar miniszterelnök.
Ha erre építenénk a következő évet, akkor homokra építenénk a házunkat
– sommázta az európai uniós kilátásokat Orbán Viktor, majd kifejtette: a Magyarországon is várva várt kilábalás belső stratégiára, és az ennek segítségével működésbe lépő belső forrásokra építve képzeli a kormány, miközben arra is számít, hogy 2025 a béke éve lesz: véget ér az ukrajnai háború.
Az európai versenyképességi lecsúszás és kezelése a két hét múlva véget érő magyar EU-elnökségnek is fő témája volt. A Politico azonban, amelynek nem szokása egyetérteni a konzervatív kormányokkal és Orbán Viktorral, ezúttal sokkal keményebben fogalmaz: folyamatban lévő gazdasági apokalipszist emleget, „Európa kifut az időből” – írják. Érvelésük alapköve pedig feltűnően egybeesik azzal, amit a magyar miniszterelnök hangoztat.
Európa gazdag hagyományokkal bír abban, hogy elképesztő tudományos felfedezéseket és találmányokat adjon a világnak. De mára a „futottak még” mezőnybe süllyedt – kesereg a német Axel Springer tulajdonában álló, amerikai és európai verziókkal is rendelkező portál.
Mario Draghi sokat idézett európai versenyképességi tanulmánya szerint a világ 50 legnagyobb technológiai cége közül csak négy európai. A valamikori zászlóshajó autóipari technológiát illetően: a 15 legjobban eladott elektromos jármű között nincs egyetlen európai sem.
Ez így nem száz százalékig igaz, a Politico egy januári rangsort nézett, egy frissebb, első féléves rangsorban pedig a 12. és a 14. helyre előre araszolt a Volkswagen két modellje. De ettől még a helyzet valóban az, hogy az autóipari technológiát a csúcson jelenleg szinte kizárólag csak amerikai és kínai cégeket látunk. Miközben a magyar és a közép-európai gazdaságokkal is erősen összefonódott német autóipar még a belső európai piacon is szenved, gyárakat zár be, dolgozókat bocsát el.
Európa gazdasága egy uniós tagország számára nem „megkerülhető”, Magyarország azonban egyéni stratégiát választva mégis talált előre vezető utat – állítja a magyar miniszterelnök –, a politikai ellenszél ellenére is, amely nem csak Brüsszelből érkezett, az elindított beruházásokat a hazai is ellenzék is nagy svunggal támadta, „most láthatóan talán oktondi módon”, hiszen 2025-től termőre fordulnak.
A keleti nyitás stratégiáját rengeteg gúny érte, az ukrajnai háború kitörése óta még a korábbinál is nagyobb össztűz zúdult arra a magyar törekvésre hogy ne engedjük Európa gazdasági kettészakítását Oroszország leválasztásával, és
fokozódó támadások érték a kínai nyitást is,
ami az idei politikai támadásokban csúcsosodott ki Orbán Viktor – az orosz és a kínai elnökkel való személyes kapcsolatteremtését is magába foglaló – békemissziója ellen.
Az orosz és a kínai kapcsolat megőrzése is átértelmeződött azzal, hogy Donald Trump amerikai elnökké választása megteremtette a reményt a békére, az elmúlt években előkészített beruházások beérése pedig az európai ellenszelet legyőző növekedésre. Amelynek egyik fő forrásaként a kormányfő interjújában
Ezt pedig a Politico topautómodell-listája is segíthet értelmezni. A legjobban eladott tíz modell közt a BYD öt modellel szerepel. A többi is kínai, az első helyet elfoglaló amerikai Tesla pedig annak az Elon Musknak a vállalkozása, akivel a minap Donald Trump társaságában találkozott a magyar miniszterelnök.
Valóságos pénzesőt jelenthet Magyarországnak, ha Orbán tényleg kijátssza a Trump-kártyát
A jövő évi magyar gazdasági növekedésben is lecsapódhat Orbán Viktor magyar kormányfő és Donald Trump régi-új elnök rendkívül szoros barátsága.
Trump érkezését a Politico EU-csúcsot bevezető cikkei egyértelműen fenyegetésként emlegetik az európai gazdaság számára, főként belengetett vámjai miatt, amelyeket nem csak a kínai, hanem az európai árukra is kivetnének. A keserű pirula mellé az egyetlen édesítő, amit említenek, Trump várható gazdaságpolitikájának dollárerősítő hatása: a forint és szinte minden más deviza számára ez ugyan rossz hírnek bizonyult, az európai–amerikai külkereskedelmi pozíciót azonban javíthatja.
Miközben a balliberális portál politikai következtetései sorozatban és trendszerűen eltérőek voltak és maradtak a magyar hivatalos álláspontoktól, a gazdaságpolitikai következtetések terén a rendkívül borúlátó cikk azért eljut egy olyan következtetésig, ami valószínűleg Budapesten sem vezet felvont szemöldökökhöz.
Habár az EU Trumpra koncentrál, és arra, hogy mi lesz a következő lépése, nem ő az igazi gond – írja a portál. Végül is, amit kitartó vámfenyegetéseivel és bombasztikusságával tesz, az semmi más, mint az, hogy lerántja a függönyt Európa töredező gazdasági modelljéről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.