BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Russia,,Vladivostok,,May,25,,2022.,Entrance,To,Eldorado,Store,Inside

Látványosan szenved a rubel, új reményt adva a háború pártolóinak

A hivatalban lévő amerikai és európai vezetők a geopolitikai kockázatokat felpörgetve fokozzák a háborúban alulmaradóban lévő Ukrajna katonai támogatását, még mielőtt január 20-án hivatalba lép a békepárti új amerikai elnök, Donald Trump. A rubel árfolyama a háború kitörése óta nem látott szintekre gyengült, és ez új muníciót szállít a háború pártolóinak: azzal érvelnek, hogy az Oroszországra rótt nyugati szankciók – kiegészülve a Gazprombank Magyarország számára is kockázatokkal járó legutóbbi megbüntetésével – mégis csak működnek: az orosz gazdaság megroggyanóban van.

Ukrajna Oroszországgal vívott harcában egyre rosszabb helyzetbe kerül katonai értelemben – egyre többet halljuk ezt az utóbbi hónapokban a békekötést sürgetőktől. Oroszország egyre rosszabb helyzetbe kerül gazdasági értelemben – hallható a héten a háború folytatását pártolóktól. Utóbbiak számára a rubel mélyrepülése szolgáltat érveket, miközben a közösségi médiában terjednek az orosz boltokban tapasztalt drágaságról szóló videók. Már nem bírják tovább. Node melyikük, az ukránok vagy az oroszok?

A rubel árfolyama gyengül, ezért drágul az élet, emiatt nem bírják már sokáig a háborút – "wishful thinking", vagy analitikus gondolkodás? Moscow,,Russia,–,28,October,2024:,Enterence,To,Hypermarket,Auchan
A rubel árfolyama gyengül, ezért drágul az élet, emiatt nem bírják már sokáig a háborút – „wishful thinking”, vagy analitikus gondolkodás? / Fotó: Shutterstock

Örök tapasztalat, hogy háborút vívni csak támogató propagandaháttérrel lehet, ezt megtapasztaltuk a kelet-európai háború hadviselőit illetően, és beszálltak ebbe a nyugati országok is. A katonai konfliktushoz mindig politikai harc is társul, a nyugati tömbben – ha hivatalosan Ukrajna külső támogatása mellé állt is az amerikai demokrata adminisztráció vezetésével – kezdettől dúl a vita, hogyan támogassuk Ukrajnát és milyen mértékben, miközben idén az a vélemény erősödött, hogy inkább a békekötésre érdemes tenni.

A világ az utóbbi irányba látszott fordulni november elejétől, amikor a békét ígérő Donald Trump nyerte az amerikai elnökválasztást, az utóbbi hetek ennek ellenére arról szóltak, hogy a távozó amerikai adminisztráció és európai szövetségesei fokozták Kijev katonai támogatását, és a több mint ezer napja folyó háború idején még soha sem szökött olyan fokra a rettegés a világháború kitörésétől, mint a Trump január 20-ai hivatalba lépését megelőző hónapokban.

A háború folytatásának támogatói a napokban új érveket kaptak: szakad a rubel. 

Épp azután, hogy Washington új szankciót vetett ki az orosz Gazprombankra, Magyarország energiabiztonságával kapcsolatban is kérdéseket felvetve.

Lehet, hogy a korábban fő reménysugárként emlegetett, majd sokak által leírt nyugati szankciók mégis működnek, és Moszkva nem bírja már sokáig a háborút gazdasági értelemben?

Mi történt a rubel árfolyamával?

Miközben az utóbbi hónapokban a frontvonalakról az oroszok lassú de tartós előrenyomulásáról érkeznek a hírek, a rubel árfolyama augusztus óta hatalmasat gyengült a dollár ellenében: a 85-ös szintről 114 közelébe, az amerikai elnökválasztás óta gyorsuló mértékben. (Lábjegyzet: az amerikai dollár azóta gyakorlatilag minden más devizát „letarolt”.)

Csütörtökön és pénteken valamelyest visszajött a rubel, 108 alá, de ez még mindig azt jelenti, hogy idén majdnem 20 százalékkal gyengült, és  a napokban sorozatosan születtek a nyugati sajtóban az elemzések a rubel mélyrepüléséről, ami a 2022 márciusi (a háború kitörése utáni) szintjére vetette vissza az árfolyamot , és mint ami a háború orosz gazdasági hátországának fokozódó bajait tükrözi.

Az orosz hadigazdaság eléri korlátait?

– teszi fel a kérdést a befolyásos német üzleti lap, a Handelsblatt.

A rubel gyengülésének okai

A vesszőfutás az orosz állami média ingerküszöbét is elérte, és a német lap megemlíti: még Vlagyimir Putyin orosz elnök is nyilatkozott róla az orosz vezetésű Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete astanai csúcstalálkozóján, egyszeri költségvetési tételekkel és szezonális tényezőkkel magyarázva. A lap szerint:

  • A gyenge rubel drágítja az importot és növeli az inflációt, amit erre az évre 8,5 százalékosra jósol a jegybank, de a fogyasztók a mindennapi termékek esetében nagyobb drágulásról panaszkodnak, és egyes áruházakban még a vajat is zárt vitrinekből árulják. (A vaj ára, azonban tudjuk – és különösen tudják a nagy termelő németek – az Európai Unióban is "felrobbant" idén.) A YouTube-ot mindenesetre elárasztották az orosz drágaságról szóló videók.
Saransk,,Russia,-,January,21,,2017:,Gazprombank,Branch,In,Saransk.
Fotó: Shutterstock
  • A rubelgyengülés felgyorsulását a lap Jacob Kirkegaardot, a brüsszeli Bruegel kutatóintézet elemzőjét idézve ahhoz köti, hogy a Gazrpombankra kirótt szankció megnehezíti az oroszok dolgát, hogy hozzájussanak a hatalmas energiaexportjuk utáni bevételekhez. Ez még Kirkegaard szerint sem gyengíti tovább a rubelt, de levonja a következtetést: 

Az orosz gazdaságnak nincs meg a kapacitása, hogy még két évig folytassa a háborút. 

  • Ulrich Leuchtmann, a Commerzbank devizaközgazdásza szerint a gyenge rubel azáltal is árthat az orosz gazdaságnak, hogy miatta december 20-ai ülésén az orosz jegybank az eddig vártnál is magasabbra emelheti a kamatokat. (Leuchtmann azonban maga is óv tőle, hogy „túl sokat olvassunk” a rubel gyengülésébe, hiszen az árfolyam politikailag determinált.) 
  • A többi elemzés is kiemeli az orosz gazdaság bajai közül, hogy a háborúra rengeteget kell költeni, miközben a frontra vezényelt százezrek hiánya hatalmas munkaerő-deficitet teremt.

Háború? Az oroszok többet vásárolnak és többet termelnek
Oroszországban lassult a kiskereskedelmi forgalom éves növekedése októberben, miközben az ipari termelés bővülése gyorsult, a munkanélküliség pedig történelmi mélypontra került.

A szankciók, a király és a tanácsadói 

Ami a Handelsblatt összefoglalóját illeti az orosz bajokról, a listánál talán még érdekesebb, ahogy a rubelhíreket a német belpolitika dimenziójában elhelyezik. 

Emlékezhetünk, a német közvélemény háborúpárti áramában megrökönyödést okozott, hogy Trump győzelmét követően Olaf Scholz közel két év után először telefonon beszélt Putyin orosz elnökkel: az amúgy is népszerűtlen, kormánykoalícióját vesztett kancellár kapott hideget-meleget.

A Handelsblatt szerint „a német kormány bizonyos mértékű elégedettséggel szemléli ezeket a fejleményeket” (Oroszországban). A Nyugat és a kancellár is gyakran azt hallotta, hogy az Oroszország elleni szankciók nem igazán működnek. (Ennél erősebbeket is hallhatott, ha figyelt, hiszen sokak szerint Európa és különösen Németország saját magát lőtte lábon a szankciókkal.) A kancellárhoz közel álló emberek – így a német lap – most azt mondják: az orosz gazdasági fejleményekből kiderül, hogy a szankcióknak van hatása. Az orosz gazdaság elszigetelt, korlátozottan exportál árufajtákat néhány országba, amelyektől Oroszország növekvő mértékben függ.

Ami az érvelést illeti, tehát: vissza az első mezőbe. 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.