Az európai vállalatok „egy centivel” sem lesznek versenyképesebbek, ha az EU nem egyszerűsíti radikálisan a környezetvédelmi szabályozást – figyelmeztetett Christian Bruch, a Siemens Energy vezérigazgatója –, miközben Donald Trump radikális gazdasági programja egyre nagyobb nyomást gyakorol a blokkra, hogy végre felvegye a ritmust az Egyesült Államokkal.
Bruch, a szélturbinákat, erőművi turbinákat és az elektromos hálózatokhoz szükséges transzformátorokat gyártó német vállalat vezérigazgatója szerint a vállalkozásokra óriási terhek nehezednek a környezetre gyakorolt hatásuk miatt, azonban ezek ellensúlyozása még mindig nem éri meg az európai ipar számára.
Az EU brutálisan szabályozza saját iparát, ami egyrészt elfojtja a fejlődést és a versenyképességet, másrészt sokak számára kötelezővé teszi a csalást és a kozmetikázást, hogy ne rokkanjanak bele Brüsszel követeléseibe
– mondta a Siemens Energy vezetője szerdán a Finacial Timesnak adott interjújában, ahol kiemelte, hogy a blokknak sürgősen enyhítenie kell a szabályozásain, amelyekre ráférne egy teljes reform.
Míg az uniós zöldmegállapodás beruházásokat és ipari támogatásokat ígért, addig valójában a cégeknek a követelések és tilalmak egyre hosszabb listájával kell számolniuk, amelyek már a nemzetközi befektetőket is elzavarják a kontinensről.
Az európai szabályrendszer egyre görbébb tükröt mutat az Egyesült Államoknak, ahol Donald Trump nemrég hivatalba lépett kormánya sorra törli el a legnépszerűtlenebb klímavédelmi törvényeket és más szabályozásokat.
A múlt hónapban a legnagyobb francia, német és olasz üzleti lobbicsoportok csatlakoztak a kampányhoz, és felszólították az Európai Bizottságot, hogy lépjen túl azon az ígéretén, hogy a jelentéstételi szabályokat csupán megkurtítja, és igazítsa ki az uniós jogszabályokat „adott esetben a versenytársak normáihoz”.
Maga a Siemens Energy kevésbé van kitéve a brüsszeli szeszélynek: tavalyi bevételei közel ötödével, 8,9 milliárd euróra nőttek, és rekordösszegű, 131 milliárd eurós rendelésállományáról számoltak be a múlt héten. Bruch szerint azonban az egész gazdaságnak egészséges és egyértelmű szabályozásra van szüksége, amely nem gátolja meg a fejlődést és nem ijeszti el a befektetőket.
Siemens-vezér: létszám terén nem várható változás, stabil az operációnk
Jeránek Tamás szerint az új megrendelések tekintetében látják, hogy a mérsékelt világgazdasági környezetben mérséklődnek az új beruházások is. A Siemens Zrt. vezérigazgatója a Világgazdaságnak adott interjúban többek között arról beszélt, hogy 2050-re megháromszorozódik az energiaigény, a napelemboom az ipari létesítmények oldaláról is látszódik, és az e-mobilitás terén hatalmas a mozgolódás, miközben a vállalat növekedésének hajtóereje egyértelműen az elektrifikáció trendje.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.