BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

A babák génjeit módosító kínai tudós újra megtenné

Nem bánta meg tettét a kínai tudós, akit hazájában bebörtönöztek, mert babák génjeit módosította. Az emberi génszerkesztés első végrehajtója elmondta a brit The Telegraphnak, hogy nem bánta meg, újra megtenné, és biztos benne, hogy a génmódosítást hamarosan ünnepelni fogja a világ.

Újraírta babák génjeit egy kínai tudós, Ho Csian-Kuj, és ezért hazájában bebörtönözték. Most újra felbukkant, és a sajtóban „kínai Frankensteinnek” titulált tudós egy brit lapnak elmondta: nem bánta meg, amit tett, és biztos benne, hogy 50 év múlva korunk Charles Darwinjaként fognak emlékezni rá. Az emberi génszerkesztés apostolának tartja magát.

Emberi génszerkesztés: He szerint éveken belül áttörés várható, több ország is engedélyezni fogja
Emberi génszerkesztés: He szerint éveken belül áttörés várható, több ország is engedélyezni fogja / Fotó: AFP

Sokkolta a világot a hír 2018-ban, hogy a tudós újraírta egy ikerpár, Lulu és Nana DNS-ét. Kínában emiatt vizsgálatot folytattak ellene, amely kiderítette, hogy egy harmadik baba génjeibe is belenyúlt. Ezért három év börtönre ítélték, „illegális orvosi gyakorlatért”, amit a „hírnév és pénz” érdekében űzött, miután az is kiderült, hogy bio-technológiai startup cége jelentős összegeket szedett össze.

Börtönéveiről nem kívánt beszélni, annyit mondott a The Telegraphnak, hogy

minden úttörőnek és prófétának meg kell szenvednie.

Mint mondta, egyáltalán nem bánta meg, amit tett: „Ha visszamennék 2018-ba, újra megtenném pontosan ugyanúgy.”

A tudományos közösség reakcióját indokolatlannak tartja, de nem különlegesnek. Mint mondta, ő két családon segített, a szülők ezt értékelték, és nem hitte volna, hogy a világ így reagál.

Ho Csian-Kuj szerint ő áll a történelem jó oldalán, és azt jósolta, hogy országok, köztük az Egyesült Királyság is két éven belül legalizálni fogja a génszerkesztést – mert ez olyan betegségekkel segítene megbirkózni, mint az Alzheimer és a rák. A költség nem lesz több – vetítette előre –, mint párezer dollár, és ő úgy gondolja, ezt rászánják a szülők, hogy az embriójuk DNS-ét módosítsák.

A tudós szabadulása óta 2022-ben visszatért a laboratóriumba, Pekingben, és folytatni szeretné kutatásait az Alzheimer-kór kiküszöbölése érdekében. Annyit azért elismert a lapnak, hogy „mélységesen aggódik”, hová vezethet a munkája. Munkáját meg nem nevezett amerikai és kínai vállalatok finanszírozzák, a kínai állam nem. Egy finanszírozója ismert, Ryan Shea, amerikai kriptodeviza befektető.

He szerint Dél-Afrika nyithat először kaput az emberi génszerkesztés előtt

A génszerkesztés – a DNS bizonyos részeinek kivágása és helyettesítése mással – már évtizedek óta laboratóriumi kísérletek tárgya, és bőséges megihlette a science fiction szerzőket is. Az emberi gének szerkesztését azonban általában etikátlannak és tudományos aknamezőnek tartják és tiltják. He ezt figyelmen kívül hagyta, mikor módosította az ikrek DNS-ét, majd a YouTube-on örvendezve bejelentette, hogy egészségesen megszülettek. Akkor 34 éves volt. 

Magát Edward Jennerhez, a feketehimlő oltásának feltalálójához hasonlítja. A múlt évben egyszer, amikor az autójához tartott, megtámadták, és számos sérülést szerzett. 

Bebörtönzése óta a génterápia, egy kevésbé vitatott módszer jelentős előrehaladást ért el. A laboratóriumi génszerkesztés is, amelynek révén kitenyésztették a „gyapjas egeret”, a gyapjas mamut „feltámasztása” felé vezető út állomásaként. Arról nem érkeztek hírek, hogy az emberi génszerkesztést valaki újra megpróbálta volna.

He szerint azonban ez csak idő kérdése. Novemberben a dél-afrikai egészségügyi hatóság úgy módosította, etikai irányelveit, hogy úgy tűnik, a génszerkesztést elfogadhatónak tartják, és ebből is botrány lett. He úgy gondolja, az első génszerkesztett baba Dél-Afrikában két éven belül megszülethet, és azt jósolta, hogy követni fogja az Egyesült Királyság, Japán, Korea és Kanada is.

 

 

 

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.