BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Olyan sok energiát termelnek az európai napelemek, hogy túlterhelték a hálózatot: a szolgáltatók már fizetnek a fogyasztásért

Franciaországban nulla alá esett az áram ára a túltermelés miatt. Ez pedig nemcsak a napsütéses tavasznak köszönhető, hanem a kontinens óriási kapacitásnövelésének is a megújuló energiaforrások terén.

Az európai napenergia-termelés nemcsak hogy virágzik, hanem egyenesen túlterheli a hálózatokat, ami miatt több helyen a szolgáltatóknak kell fizetniük, hogy nőjön a fogyasztás.

Manufacturing and Installation of DualSun SAS Solar Panels napelem
A negatív áramárak nemcsak a napsütéses tavasznak köszönhetők, hanem a kontinens óriási kapacitásnövelésének is a megújuló energiaforrások terén / Fotó: Nathan Laine / Bloomberg

Franciaországban a villamosenergia-árak megawattóránként mínusz 413 euróra süllyedtek kedden, ami a tavasszal visszatérő jó idő mellett az új kapacitások robbanásszerű növekedését is tükrözi.

Európai napenergia-forradalom

A negatív árak egyre gyakoribb jelenséggé válnak az egész kontinensen, ahogy a megújuló energia elárasztja a hálózatot. Ez sok fogyasztó számára örvendetes hír, a befektetők esetében azonban megtizedeli a hozamokat. És ahogy az energiaváltás egyre gyorsul, a hálózatüzemeltetőknek foglalkozniuk kell a piacot sújtó kínálati ingadozásokkal.

Az alkatrészek árának csökkenése a napenergia-projektek ugrásszerű növekedését eredményezte olyan országokban, mint Franciaország, ahol idén soha nem látott, 4,8 gigawattnyi napenergia-kapacitás létesül.

Solar Generation Is Exceeding Forecasts in Europe | Monthly solar generation
A napenergia-termelés minden előrejelzést túlteljesít, ami túlterheli a felkészületlen hálózatokat / Fotó: ENTSO-E, BloombergNEF

A BloombergNEF előrejelzése szerint ez a rekord legalább 2035-ig minden évben megdől.

A francia napenergia-termelés 17 százalékkal múlta felül az előrejelzéseket, jelezve, hogy a szektor még nem szokott hozzá a meredek kapacitásnövekedéshez.

Ezek a kimagasló számok azonban semmit sem fognak érni, ha a régió nem fejleszti az energiatárolóit is – a meglévő akkumulátortelepek ugyanis nem elegek ahhoz, hogy kiegyenlítsék a kínálati csúcsok és hullámvölgyek közti különbségeket. Emiatt egyre többször fordul elő, hogy a szolgáltatóknak kell fizetniük a fogyasztóknak a többlet átvételéért.

Ez egyre nagyobb probléma a nappali, különösen a déli órákban, valamint tavasszal és nyáron, amikor a termelés csúcsra jár.

Kisütött a nap, itt a negatív áramár

A téli sötét szélcsendnek vége, most az a baj, hogy a megújulók túl sokat termelnek. Németországban közel 40 gigawatton tetőzött a napelemek termelése hétfőn.

 

 

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.