BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vámháború: Európa nem optimista az első tárgyalások után – a 20 százalékos vámok fennmaradására számít

Az sem derült ki egyértelműen, hogy az Egyesült Államok pontosan mit is akar. Az EU ezért arra számít, hogy a 90 nap lejártával újra életbe lépnek a 20 százalékos vámok.

Nem igazán történt előrelépés az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi tárgyalásokon, ahonnan Maros Sefcovic uniós kereskedelmi biztos úgy távozott, hogy még az amerikai álláspontot sem sikerült megismernie.

vámok vámháború EU Trump
Trump nem szívesen enged a vámokból, szerinte az EU-t is csak azért hozták létre, hogy Amerikával kicsesszenek / Fotó: Photo Veterok

Sefcovic hétfőn mintegy két órát tárgyalt Howard Lutnick kereskedelmi miniszterrel és Jamieson Greer kereskedelmi megbízottal, és az amerikai tisztviselők azt jelezték a Bloomberg forrásai szerint, hogy a vámháborús szünet után nem lesznek visszavonva sem a 20 százalékos kölcsönösségi, sem a 25 százalékos acél- és alumíniumipari, sem az autóipari vámok.

A Trump-vámok mindenkit sokkoltak, de nem tudni, hogy mi lehet a kiút

Trump a hónap elején bejelentett vámok segítségével átalakítaná a kereskedelmi világrendet, visszavinné a feldolgozóipari munkahelyeket az Egyesült Államokba és bevételeket is szeretne azokból látni, hogy az adócsökkentési programját legyen miből fedezni. Az általa vezetett adminisztráció további, félvezetőket és gyógyszereket sújtó vámokat is szeretne látni. 

Az eddig bevezetett vámok mintegy 380 milliárd euró értékű uniós terméket érintenek. 

A szünet alatt is élnek a fémipari és autóipari vámok, ahogy az EU-t sújtó vámok sem szűntek meg, csak 20 százalékról 10 százalékra csökkentek. 

Az EU a 90 napos szünetre válaszul ugyancsak 90 napra felfüggesztette acél- és alumíniumipari válaszcsapását, ami 21 milliárd eurónyi amerikai terméket sújtott volna. Ugyanakkor az EU további válaszcsapásokon is dolgozik amennyiben a tárgyalások nem járnának eredménnyel és igyekszik más országokkal is kereskedelmi egyezményeket kötni, valamint a közös piac működését is javítani.

A szektorszintű vámok szinte biztosan maradnak

Noha az amerikai tisztviselők a szektorális vámok elengedéséről hallani sem akarnak, az autóipar esetében jelezték , hogy azok ellensúlyozhatók lehetnek amerikai beruházások, gyártás, és onnan irányuló export segítségével. Azonban ha az amerikai export nem emelkedik, a vámok fognak. 

Az uniós javaslat, mely minden ipari termék, köztük az autók esetében 0 százalékos vámokat javasolt, nem nyerte el a amerikaiak tetszését.

Az EU régóta Trump begyében van, az elnök szerint ugyanis azt azért hozták létre, hogy kicsesszenek az Egyesült Államokkal, és az unió kereskedelmi többlete az USA felé is ennek a bizonyítéka. A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) adatai szerint az unió kereskedelmi volumennel súlyozott vámszintje egyébként 2,7 százalék volt 2023-ban. Az amerikaiak többek között azt szeretnék, ha európai vegyipari cégek több, a gyógyszergyártásban használt prekurzort gyártanának a tengerentúlon, integrálnák ellátási láncaikat, kedvezményes beszerzést kínálnának és Európában is emelnék a gyógyszerek árát. 

Korábban J. D. Vance alelnök arról beszélt, hogy Európa azért fizet kevesebbet a gyógyszerekért, mert az amerikaiak támogatják a kontinens egészségügyét.

Az acél és alumínium, valamint esetlegesen a réz ügyében az amerikaiak Európa javaslatára várnak, de közös vámok lehetőségét is lebegették. Ugyanakkor a tárgyalások résztvevői szerint nem mindig volt világos, hogy egyes javaslatok a adminisztráció szélesebb támogatását is élvezik-e, és több azok közül ellentétes volt a WTO szabályaival.

Az EU javasolta az amerikai LNG-vásárlások növelését is, ám az amerikai tisztviselők nem mutattak ez irányban különösebb érdeklődést. Ugyanakkor nagyon is ragaszkodtak a nem vámjellegű kérdések megtárgyalására, például a digitális és mesterséges intelligenciával kapcsolatos szabályok, vagy az élelmiszer-biztonsági előírások területén.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.