BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Részvénypiac: az Nvidia gyorsjelentése dönt a tech óriások ralijáról

A hét amerikai technológiai óriáscég, a Magnificent Seven a Trump által bejelentett vámok által okozott sokkból felocsúdva parádés ralit produkált. Szerda este az Nvidia-gyorsjelentés erős jelzés lesz arra, hogy folytatódik-e a tech gigászok árfolyam-emelkedése.

Az Nvidia-gyorsjelentés lesz a következő komoly próbatétel a tőzsde számára a májusi Big Tech-visszapattanás után.
A májusi fellendülést egy éles zuhanás előzte meg, miután Trump elnök április elején bejelentett vámjai megrázták a befektetőket, a vállalatokat és az amerikai kereskedelmi partnereket egyaránt.

Nvidia gyorsjelentés Magnificent seven
Az Nvidia-gyorsjelentés dönt a tech rali folytatódásáról /  Fotó: gguy

A megakapitalizációjú technológiai részvények hatalmas lendületet kaptak májusban, mivel befektetők igyekeznek maguk mögött hagyni a közelmúlt vámzavarait. Az Nvidia gyorsjelentése irányt szabhat a tech szektornak, kiderülhet, hogy folytatódhat-e az ágazat tőzsdei ralija. 

Az Nvidia-gyorsjelentés az utolsó a szektorban

Az amerikai gyorsjelentési szezont hagyományosan a bankok indítják, ez általában meg is alapozza a tőzsdei hangulatot. Mostanában azonban jobbára a nagy kapitalizációjú technológiai cégek eredményei határozzák meg azt, hogy jó negyedévet zárt-e a tőzsde, vagy nem. Ennek tükrében az Nvidia – a mesterséges intelligencia üdvöskéje – szerdai, első pénzügyi negyedévre vonatkozó eredménybeszámolója kiemelt helyet foglal el a hét programjában. 

Az Nvidia részvényei 3,1 százalékkal emelkedtek kedden, egy nappal a negyedéves eredményközlés előtt; a hónap eddigi részében már 24,3 százalékos pluszban vannak. 

Az MI csipgyártó lesz az utolsó a hét legnagyobb kapitalizációjú technológiai cége, a Magnificent Seven vállalatai közül, amely közzéteszi gyorsjelentését. 

Bár 2025 eddig igencsak nagy hullámokat hozott a Wall Streeten, az elmúlt néhány hét kedvezően alakult a technológiai óriások árfolyama szempontjából. Ennek hátterében az áll, hogy a befektetők – akik a vámok gazdaságra gyakorolt hatásaitól tartanak – ismét a technológiai részvények felé fordultak, nem pedig a szélesebb piac felé, menedéket keresve a viharban. A hét óriás árfolyama kilőtt az április eleji mélypontok óta, szemben azaz S&P 500 index csupán 4,4 százalékos emelkedésével. 

Ezeket a vállalatokat – üzleti modelljük és mindent átszövő jelenlétük miatt – egyfajta biztonságos választásként kezelik a befektetők, függetlenül attól, mi történik a gazdasággal 

mondta Marketwatchnak Melissa Brown, a SimCorp befektetési döntéselemzési vezetője. „Annak ellenére, hogy magasabb az értékeltségük, ez a csoport rendre képes teljesíteni az eredményvárakozásokat” – tette hozzá.

A nagy visszatérés

A Big Tech májusi visszapattanását egy kemény esés előzte meg, miután a Trump elnök által bejelentett vámok földindulást indítottak el a tőkepiacokon. A Trump által javasolt, s mint utólag kiderült, alkualapnak bizonyuló vámtarifák következtében 

a Magnificent Seven cégeinek kapitalizációja összesen 2,12 ezer milliárd dollárral zuhant az április 2-i piaczárás és április 8-i mélypont között 

– derül ki a Dow Jones Market Data adataiból. (A csoportba az Nvidia mellett az Amazon, a Microsoft, a Google anyavállalata az Alphabet, a Meta Platforms, a Tesla és az Apple tartoznak.) 

A Fehér Ház kereskedelmi háborúja április eleje óta sokat változott, az amerikai adminisztráció a vámtételek felfüggesztésével, újbóli szigorításával majd újabb haladék adásával próbálja meg gyorsabb tárgyalásokra ösztönözni a kereskedelmi partnereket. Az első komolyabb megállapodás meg is született az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között. Ezt  követően fellélegeztek a piacok és 

a tech óriások piaci értéke április 8. és május 14. között 3,7 ezer milliárd dollárral 16,8 ezer milliárd dollárra szökött fel. 

Az amerikai részvénypiac üdvöskéi iránti keresletet az sem csökkentette, hogy közben az amerikai költségvetéssel kapcsolatos aggodalmak miatt a kötvényhozamok emelkedésnek indultak; 

  • a 10 éves hozam megközelítette a 4,5, 
  • a 30 éves pedig az 5 százalékot. 

A részvénypiaci stratégiák ezt azzal magyarázzák, hogy a technológiai óriások erős eredményeket produkáltak, és árfolyamaikat tovább hajtja az MI-beruházásokkal kapcsolatos optimizmus. 

A gyorsjelentési szezon hajrája

Bár az S&P 500 index első negyedéves eredményei is kedvezőek voltak, a technológiai cégek teljesítménye még ennél is erőteljesebb volt. A FactSet adatai szerint az S&P 500 „összesített” (blended) eredménynövekedési üteme 

  • az első negyedévben 12,9 százalék volt az előző év azonos időszakához képest, 
  • ez jelentősen meghaladja az elmúlt 10 év 8,9 százalékos átlagát.

A kommunikációs szolgáltatások szektora érte el a második legmagasabb éves szintű eredménynövekedést az összes szektor közül, 29,2 százalékkal 

– írta John Butters, a FactSet vezető eredményelemzője május 23-án. Ehhez a növekedéshez az Alphabet és a Meta tett hozzá a legtöbbet, nélkülük a szektor összesített növekedési üteme 29,2 százalék helyett mindössze 9,6 százalék lett volna –  volna tette hozzá Butters.

Az elmúlt negyedévek eredményei azt mutatják, hogy a hét óriás negyedéves összesített profitja jóval meghaladja az S&P 500 maradék cégeinek nyereségét. 

Jeff Buchbinder, az LPL Financial részvénypiaci vezető stratégája szerint az Nvidia gyorsjelentésének közzététele után a Nagy hetes várhatóan az S&P 500 eredménynövekedésének közel felét adja. Szerda este meglátjuk, hogy teljesülnek-e az elemzői várakozások.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.