Amikor az európai politikusok végre hajlandók voltak cselekedni, akkor már jóval nagyobb segélycsomagot kellett jóváhagyniuk: a piacok megnyugtatása végett egy 750 milliárd eurós európai stabilizációs alapot hoztak létre, amelyből 500 milliárdot a tagállamok közössége, 250 milliárdot pedig az IMF helyezett kilátásba.
A piacokat azonban ez sem nyugtatta meg, mert a felhasználás körülményeit a németek diktálták, akik a feltételeknek bizonyos büntető jelleget adtak. A befektetők felismerték, hogy a nagy munkanélküliség közepette végrehajtott deficitcsökkentés csak növeli az állástalanságot, és tovább nehezíti az államháztartási konszolidációt. Leértékelés hiányában a kiigazítási folyamat elkerülhetetlenül együtt jár a bérek és az árak leszorításával, ami a defláció rémét idézi fel.
Az euróövezetre kényszerített, mostani gazdaságpolitika a kontinenst elhúzódó stagnálásra vagy annál is rosszabbra kényszeríti. Ez pedig elégedetlenség és szociális nyugtalanság forrásává válik, végső soron pedig egész Európát megbéníthatja vagy elpusztíthatja az idegengyűlölet és a szélsőséges nacionalizmus hulláma.
Ha ez bekövetkezne, a felelősség döntő része Németországra hárulna. Az erős valuta és a kiegyensúlyozott költségvetések előmozdításáért önmagában még nem hibáztatható Berlin, a lépéseivel azonban önkéntelenül is deflációs politikára kényszeríti az euróövezet fennmaradó részét.
A németeknek ezért végre kellene hajtaniuk a következő gondolatkísérletet: ki kellene vonulniuk az euróból. Az újra bevezetendő márka ugrásszerűen megerősödne, miközben az euró a mélybe zuhanna. Ettől azonban Európa többi része versenyképessé válna, és „kinövekedéssel” tudna úrrá lenni a bajain. Németországnak ugyanakkor tapasztalnia kellene a túlértékelt valutával járó kínokat: a kereskedelmi mérlege negatívba fordulna, és megugrana a munkanélküliség. A bankok súlyos veszteségeket szenvednének el, és közpénzekből hatalmas tőkeinjekciókra kényszerülnének. A kormány számára azonban politikailag könnyebben kivitelezhető lenne a helyi bankok megmentése, mint akár Görögország, akár Spanyolország szanálása. Lenne emellett más kompenzáló tényező is: a német nyugdíjasok Spanyolországba vonulhatnának vissza, ahol király módjára élve közreműködhetnének az ottani ingatlanpiac talpra állításában.
Mindez természetesen hipotézis, mert annak elképzelhetetlen politikai következményei lennének, ha Németország kivonulna az euróból. A gondolatkísérlet azonban önmagában is hasznos lehet annak megelőzésében, hogy az elképzelhetetlen végül tényleg bekövetkezzen.
A szerző a Soros Fund Management elnöke
Copyright: Project Syndicate, 2010
@ www.project-syndicate.org