A BUX emelkedésének ellenére nem látható kiugró befektetői érdeklődés a magyar eszközök iránt, ennek egyik oka a magyar költségvetési politikában keresendő. A kormány a költségvetési hiány betöméséhez évek óta előszeretettel adóztatja szelektív módon a tőzsdei cégeket, ez pedig fokozza a kiszámíthatatlanságot. A külföldi intézményi befektetők az utóbbi időszakban némi aktivitást ugyan mutatnak, de a Mol, az OTP és a Richter értékeltségét rontja az orosz kitettség is. Ez megjelenik természetesen a BUX index relatív értékeltségében is, mely történelmi mélypontra esett 2024-ben. Az elmúlt hónapok javulása ellenére a globális MSCI ACWI indexhez képest 69, a fejlődő piaci EEM indexhez képest 49 százalékos diszkont látható jelenleg.
A magyar országkockázat jelentős növekedése a hazai intézményi portfóliók átrendeződéséhez is vezetett az elmúlt években. A hazai alapkezelők inkább a kevésbé kockázatos és vonzó hozamon lévő belföldi állampapírokat és kötvényeket vásárolták, de a likvidebb külföldi eszközöket, beleértve a kötvényeket és részvényeket is vették. A külföldi eszközök aránya korábban nem látott szintre, 30 százalék fölé nőtt.
Véleményünk szerint azonban sokkal több faktor szól amellett, hogy a magyar részvénypiac félre van árazva, és jelentős esély mutatkozik a rali folytatására. A befektetők két számjegyű hozamokhoz szoktak, ez pedig a kötvények felől a kockázatosabb, alulárazott eszközök felé terelheti a figyelmet. Mivel a régiónk bővelkedik ilyen cégekben, az általunk jelenleg preferált lengyel részvények mellett a BUX index esetében is további, de az elmúlt éveknél lassabb felértékelődésre számítunk. Céláraink alapján a BUX index durván 20 százalékot emelkedhet, és 2025 év végén 95 ezer pont körül alakulhat. Húzó részvények továbbra is az OTP, a Magyar Telekom és a Richter lehetnek, míg a Mol alulteljesítése folytatódhat.
Az OTP kiemelkedő 2024-es naptári évet tudhat maga mögött. A bank részvényeinek árfolyama az év során csaknem 35 százalékkal értékelődött fel, miközben a csoport nagyszerű eredményeket szállított.
A vállalat nettó profitja meghaladhatja az 1000 milliárd forintot 2024-ben, egy részvényre jutó eredménye pedig a 3700 forintot. 2025-ben hasonlóan erős eredményekre számítunk. 2025-ben a banknál az egy részvényre jutó osztalék várakozásunk szerint 930 forint, mely az azt követő évben 1000 forint fölé mehet. Az OTP menetelését az is segítette, hogy folytatta sajátrészvény-visszavásárlási programját, immár a második 60 milliárd forintos program kétharmadát teljesítette a vállalat. Megítélésünk szerint a piac alábecsüli a részvényesi kifizetés 2025. évi mértékét, így a bank által javasolt esetleg magasabb kifizetési ráta pozitív meglepetésként érhetné a piacot.
A nagyszerű eredmények ellenére úgy véljük, hogy a pozitív momentum az OTP részvényeit illetően eltűnhet a következő néhány hónapban. A magas adóterhek hatására a következő két negyedévben az eredmények akár csökkenhetnek is éves összehasonlításban, ami a befektetői szentimentet negatívan befolyásolhatja. Az orosz kitettség miatt a szomszédos háború potenciális lezárása azonban új lendületet adhat.
A Mol számára a részvényesi megtérülés szempontjából nem volt fényes a 2024-es év, sereghajtónak számít a BUX indexben. Eredményei várhatóan nem érik el az előző két év szintjét, de a cég nem zárt rossz évet. A normalizált EBITDA körülbelül 3100 millió dollárra, míg a részvényesekre jutó profit 1300 millió dollárra rúghat, ami részvényenként 650 forintot jelent. Az osztalék 250–300 forint között mozoghat a normál és rendkívüli kifizetésekkel együtt. 2025-re minimális változásokra számítunk a Mol operációjában, így a cég eredményességét főként külső tényezők (olajárak, finomítói marzsok) befolyásolják. Mivel az olajárak és marzsok gyengébben alakulhatnak, a 2025-ös normalizált EBITDA várhatóan 2900 millió dollár környékén lehet.
Mivel a részvény-visszavásárlás nem szerepel a cég tervei között, az osztalékfizetés marad az egyetlen részvényesi kifizetési forma. A Mol stratégiai projektjei várhatóan jobb megtérülést hoznak, mint a korábban értékesített veszteséges egységek. A részvényárak szempontjából szerényebb növekedés várható, amelyet a makrokörnyezet javulása vagy az extra adók megszüntetése pozitívan befolyásolhat.
A négy magyar bluechip közül a Magyar Telekom nyújtotta a legjobb teljesítményt 2024-ben, osztalékkal korrigált hozama a 100 százalékot közelíti. A vállalat bevételei az inflációkövető díjkorrekció miatt jelentősen emelkedtek, miközben a költségeket sikerült kontroll alatt tartani, így profitabilitása is javult. A nettó profit 152 milliárd forintra, részvényenként 167 forintra nőhet. Ebből várhatóan a tulajdonosoknak részvényenként 117 forintot visszajuttathat a menedzsment, ami több mint 9 százalékos teljes részvényesi hozamot jelenthetne.
Bár a Telekom eddigi eredményei az inflációs díjkorrekciónak köszönhetők, a jövőben a mérséklődő infláció és az új előfizetők lassuló bővülése kihívásokat jelenthet. Ennek ellenére a növekvő adatszükséglet várhatóan a magasabb kategóriás díjcsomagok felé tereli az előfizetőket, ami fenntarthatja a vállalat eredményességét.
A Richter a Vraylar amerikai értékesítésének sikereiből sokat profitált az elmúlt években. Ez a növekvő trend egészen az évtized végéig kitarthat. A 2024-es évben egy fontos lélektani szint, a 10 ezer forint áttörése megtörtént, jelenleg pedig a teljes részvényesi hozamot nézve 25 százalék feletti teljesítményt mutat.
A Richtertől 2024-ben 250 milliárd forint feletti, jövőre 300 milliárd forint feletti profitot várunk, ezzel meghaladva a piaci várakozásokat. Az idén bejelentett tranzakciók, valamint a nőgyógyászati, idegrendszeri és biotechnológiai kutatási-fejlesztési tevékenység a jövőben sikerekhez vezethetnek, melyeket nem tükröz a Richter értékeltsége. A forint leértékelődése különösen fontos tényező lehet, mivel költségeinek jelentős része forintban, bevételei viszont euróban, dollárban vagy rubelben merülnek fel. A devizaárfolyam változása a Richter pénzügyi teljesítményét még kedvezőbben alakíthatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.