Magyar gazdaság

Rendesen odavágott az infláció az államkasszának

Közzétette a Pénzügyminisztérium a tavalyi államháztartási adatokat, amelyekből kiderül, hogy alaposan megcibálta a költségvetést a magas infláció. Az elmaradó fogyasztás miatt az eredetileg tervezettnél 1000 milliárd forinttal kevesebb áfabefizetése keletkezett az államkasszának.

December végéig a költségvetés 4593,4 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 4293,3 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 112,3 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 412,3 milliárd forintos hiányt mutattak – ismertette a Pénzügyminisztérium a 2023-as részletes államháztartási adatokat.

20200502 Budapest Pénzügyminisztérium épületfotóFotó: Kallus György  LUS  Világgazdaság  VG
Fotó: Kallus György / Világgazdaság

Bár a tárca azt emeli ki, hogy a 2023. évi pénzforgalmi hiány alacsonyabb volt a 2022. évinél (4672,1 milliárd forint),

valójában a 3400 milliárd forintos tervnél 1200 milliárd forinttal magasabban teljesült – tehát mind a 3,9, mind a szeptember óta érvényben lévő 5,2 százalékos hiánycélt elvétette a kabinet. 

A PM december végén közzétett középtávú előrejelzése 5,9 százalékra várja utóbbi mértékét.

A vártnál rosszabb hiányadatot elsősorban a fogyasztás visszaesése miatt elmaradó áfabevételek magyarázzák. Az adónemből összesen 6981,9 milliárd forint bevétele keletkezett a költségvetésnek, 1000 milliárddal maradt el a 7985 milliárdos célszámnál. 

A 2023-as költségvetési képet árnyalják azok az egyszeri kiadások, amelyek az állami gyarapításával a hosszú távú növekedést szolgálják. Ilyen egyszeri kiadás volt a tavalyi évben a Vodafone Zrt.-ben, illetve a Magyar Posta Biztosító Zrt.-ben és a Magyar Posta Életbiztosító Zrt.-ben történt közvetett állami tulajdonszerzés

– állapítja meg a tárca, hozzátéve, hogy az év egészében a lakossági rezsivédelem költségei 1373,5 milliárd forintot tettek ki, amely szembeállítva a 2022. év végéig erre a célra kifizetett 699,2 milliárd forinttal, jelentős, közel kétszeres többletet jelent. 

A rendkívüli kiadásokon felül a költségvetés az uniós programok kiadásait is előfinanszírozta a tavalyi évben. 

2023-ban 

  • az uniós kiadások 2812,2 milliárd forintot tettek ki, 
  • miközben 2229,2 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe.
  • Nyugellátásokra 5759,9 milliárd forintot fordítottak, 
  • míg az egészségügy területén gyógyító-megelőző ellátásra 2410,1 milliárd forintot fordított a kormány.

Még tavaly december közepén írtunk arról, hogy nemcsak a tavalyi, hanem nagy valószínűséggel már az idei hiánycélt is elengedhette a kormány – legalábbis a korábbi időszak nyilatkozatai és a kormányban történt szerkezeti változtatások is erre utaltak. Bár Varga Mihály pénzügyminiszter a parlament költségvetési bizottságában határozottan állította, hogy a kormány tartani kívánja, és iránytűnek nevezte a 2,9 százalékos deficitcélt, Nagy Márton az InfoRádió Aréna című műsorában már jóval megengedőbben nyilatkozott a magasabb hiányról.

 

Pénzügyminisztérium államháztartás költségvetés
Kapcsolódó cikkek