„Egyensúlyozunk egy világkereskedelmi világháború szélén” – idézte a korábbi előadásokban elhangzott gondolatot a Kereskedelem és geopolitika a 21. században című előadásában Baranyi Tamás Péter, a Magyar Külügyi Intézet stratégiai igazgatója a Figyelő powered by Világgazdaság Tőke. Versenyképesség. Egyensúly című konferenciáján. Mint emlékeztetett, 1990 és 2010 között Kelet-Közép-Európában meg voltak győződve arról, hogy a nyugati államok jobban értik a világgazdasági folyamatokat, és mindig igazuk van.
Thomas L. Friedman, az És mégis lapos a Föld című könyvét idézte fel, amelynek lényege, hogy a technológiai változások és a szabadkereskedelem elterjedésének következtében a földrajz nem számít, ugyanakkora esélye van a sikerre egy Miskolcon alapított vállalatnak. A világot a méretgazdaságosság kihasználására való törekvés, a „mindenki csinálja, amiben jó” elve uralta, amiben a relatív versenyelőny megtartása volt a cél.
Ezt azonban a 2008–2009-es pénzügyi-gazdasági válság megtörte.
Közben az USA is elérte közel-keleti kőolajfüggőségének megszűnését, illetve a Fülöp-szigetek és Ausztrália térségében erősítette jelenlétét. Ezt Kína is észrevette, és lépett: a pekingi vezetés 2012–2013-ban áll elő azzal, hogy összeköti Nyugat-Kína és Kelet-Európa között a vasúti rendszereket.
Ez a szimmetrikus helyett az úgynevezett aszimmetrikus dependenciákra történő áttérést jelentette, vagyis azt, hogy az országok próbálják meg minél inkább függetlenné tenni magukat másoktól, és minél inkább függővé tenni másokat.
Emlékeztetett Donald Trump első elnöksége idején a büntetővámokkal való fenyegetésre, ami azt mutatta, hogy
az USA valóban talált egy olyan eszközt, amellyel nyomást gyakorol másokra.
Ennek a diverzifikációs logikának áll ellen az Európai Unió, amely jelenleg a lehetőségei szűkítésén dolgozik – hangsúlyozta, példaként hozva, hogy a gépkocsigyártásban az unió elközelezte magát egy technológia mellett. Azt is elmondta, hogy ez az említett kereskedelempolitikai világháború senkinek sem érdeke, és fontos, hogy Magyarország nagyon jó ütemben lépett a diverzifikáció útjára. Az is biztató fejlemény, hogy a magyar EU-elnökség és a jókor érkező Draghi-jelentés előtérbe helyezte az EU-ban is a versenyképességet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.