Ahhoz, hogy 2030-ra Magyarország elérje az energiahatékonysági kötelezettségi rendszertől (EKR) 2030-ig elvárt 88 petajoule halmozott végsőenergia-megtakarítást, emelni kell a kötelezettséget. A megtakarítás ugyanis a jelenlegi kötelezettség mellett nem fog teljesülni – érvel a 2015-es EKR-törvény hamarosan az Országgyűlés elé kerülő módosító javaslata.
Magyarország a Nemzeti Energia- és Klímatervben (NEKT) 2030-ra 336 PJ halmozott végsőenergia-megtakarítást vállalt. Ezt 74 százalékban (közel 248 petajoule-lal) alternatív szakpolitikai intézkedésekkel és 26 százalékban – az említett 88 petajoule-lal – az EKR-rel érné el. A törvénymódosítás két fő eszközzel segítené elő a megcélzott megtakarítás elérését: emelné az EKR-kötelezettséget, és ösztönözné a hosszabb élettartamú megtakarításokat úgy, hogy visszaszorítaná a túlsúlyba került rövid élettartamúakat.
A jelenlegi szabályozás szerint a tárgyévben a kötelezetteknek a két évvel korábban forgalmazott, kötelezettség alá vont energiamennyiség 0,5 százalékát kellett megtakarítaniuk. Ez az arány most 1,4 százalékra nőne. A módosítóban azonban nem év eleji, hanem 2025. júliusi 1-jei kezdet szerepel a mennyiségnek fél évre vetített arányosításával. Az EKR-kötelezettek energiamegtakarítási kötelezettségének emelése nem vonatkozik a közlekedési célú üzemanyagot végső felhasználóknak eladó gazdálkodó szervezetekre azért, hogy ne dráguljon az üzemanyag.
A kötelezettségi időszak meghosszabbodna 2035-ig.
Tilos lesz elszámolni egyes rövid élettartamú intézkedésekből származó hitelesített energiamegtakarításokat. Kiegészül a nem elszámolható rövid élettartamú víztakarékossági intézkedések köre a
A felsorolt intézkedéseken keresztüli megtakarítás ugyanis csak becsléssel történt, és a jogalkotó szándékánál rövidebb, nehezen mérhető energiamegtakarítást eredményeznek. Szerepel a módosítóban a rövid élettartamú intézkedésekből származó hitelesített energiamegtakarítások arányosítása, továbbá szorzók, elszámolási kedvezmények törlése a beruházási volumen növelése érdekében.
Elvárás lesz a legalább hatéves élettartamú intézkedésből származó hitelesített energiamegtakarítással történő teljesítés, kötelező lakóépület-felújítási aránnyal.
Az energiahatékonysági intézkedésekből vagy beruházásokból származó energiamegtakarítást meghatározó jegyzéket az energiapolitikáért felelős miniszter vizsgálja majd felül. A jegyzéket kötelező lesz használniuk az EKR-kötelezetteknek.
A módosító úgy ösztönözné a hitelesített energiamegtakarítások szervezett piaci értékesítését kétoldalú megállapodások keretében, hogy tranzakciós díjat vezetne be. A hitelesített energiamegtakarítások forgalomképessége nőne azáltal, hogy kiterjedne a gazdálkodó szervezetekre. A magyar állam megjelenne a vevői oldalon, így kötelezettséget teljesíthet.
Gazdálkodó szervezetek már a múlt évben felhívták a figyelmet arra, hogy az 0,5 százalékos EKR-kötelezettség növelésének elmaradása esetén elmaradnak a további energiahatékonysági beruházások is. Azt tapasztalták ugyanis, hogy mivel – részben a módosító által is visszaszorítandó, rövid élettartamú intézkedéseken keresztül – papíron már teljesültek a 2030-ig elérendő megtakarítások, már semmi nem kötelezi az EKR-kötelezetteket további energiamegtakarításra. A Világgazdaság tavaly decemberben beszámolt a logisztikai ágazat négy hazai érdekképviseleti szervezetének akkori álláspontjáról. Eszerint EKR-kötelezettség szigorítása nélkül nemcsak a kamionok vasútra terelése lehetetlenül el, hanem számos más, a vállalkozásokat és a lakosságot is érintő energiahatékonysági vagy klímabarát intézkedés, például
Aggályaik szerint már össze is omlott az EKR és az általa generált hitelesített energiamegtakarítások (HEM) értékesítési rendszere. A döntéshozóknak küldött levelükben ezért az EKR-kötelezettség 1,1 százalékra való növelését kérték, és azt, hogy csökkenjen a rendszerben a rövid élettartamú hitelesített energiamegtakarítások aránya. Hasonlóan érveltek lapunknak az építőipari szakma képviselői is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.