A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) történelmi léptékű döntést hozott: több mint 300 ezer tag számára nyújt tagdíjkedvezményt, valamint jelentősen megnöveli a rászorulókat célzó támogatási keretet. Az intézkedések célja a súlyos gazdasági és természeti nehézségek enyhítése.
A NAK országos küldöttgyűlésének egyhangú határozata alapján
automatikusan 30 százalékkal csökken a tagdíja azoknak a 40 év alatti, illetve az idén 40. életévüket betöltő őstermelőknek és egyéni vállalkozóknak, akik kamarai tagok.
Ugyanez a kedvezmény jár azoknak a 40 év feletti termelőknek, akik 2023-ban 15 millió forintnál kevesebb árbevételt értek el.
Az áprilisi fagykárok miatt külön figyelmet kaptak a gyümölcstermesztők: azok az őstermelők és vállalkozások, akik almatermésűekkel, csonthéjas gyümölcsökkel vagy egyéb gyümölcsökkel, magvakkal foglalkoznak, szintén 30 százalékos automatikus tagdíjkedvezményben részesülnek. Ez érvényes a fő- vagy melléktevékenységként termesztő egyéni vállalkozókra és főtevékenységként működő gazdálkodó szervezetekre is.
Fontos kitétel, hogy a különféle jogosultságok esetén is csak egyféle kedvezmény vehető igénybe, a tagok nem halmozhatják azokat.
A köztestület ezenfelül a jelenlegi 500 millió forintról 800 millió forintra emelte a vármegyei elnökségek rendelkezésére álló méltányossági keretet. Ezt olyan tagok számára tartják fenn, akik például állatbetegségek – mint a száj- és körömfájás vagy a madárinfluenza – vagy aszály következtében kerültek nehéz helyzetbe. Ez a keret lehetőséget ad egyedi kérelmek alapján történő tagdíjmérséklésre.
A teljes kedvezménycsomag összértéke meghaladja az 1,6 milliárd forintot, amelyből az Agrárminisztérium 500 millió forinttal járul hozzá a NAK intézkedéseihez. A kamara kiemelte: a gazdasági környezet romlása és az egyre gyakoribb természeti károk miatt szükség van a tagság közvetlen támogatására. Ennek érdekében saját működését is racionalizálta, hogy a megtakarított forrásokat a tagok megsegítésére fordíthassa.
A NAK a pénzügyi könnyítések mellett szolgáltatásait is bővíti: célzott tanácsadási programokat, pályázati mentorálást és jogi segítséget kínál a gazdálkodók számára.
Csapások a magyar mezőgazdaságra: aszály, fagykár és szabadkereskedelmi megállapodások
A klímához való alkalmazkodás és a szabadkereskedelmi megállapodások hatásai nagy kihívásokat jelentenek az európai, így a magyar agrártermelők számára is – állítja az agrárkamara. A köztestület és a Magosz szerint is fenyegető tényező Ukrajna EU-csatlakozása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.