A Bahama-szigeteken letartóztatták a nemrég bedőlt kriptotőzsde, az FTX vezérigazgatóját. A vád szerint Sam Bankman-Fried pénzügyi bűncselekményeket követett el. Cége, az FTX a múlt hónapban jelentett csődöt az Egyesült Államokban, miután nem sikerült a négymilliárd dolláros befektetői forrásbevonás. Ez az eddigi legnagyobb kriptocsőd a világon, ami legalább 130 másik vállalatot is közvetlenül érint. A károsult hitelezők száma akár a százezret is elérheti.

Fotó: Tom Williams / Getty Images
A BBC azt írja, hogy az FTX legalább 3,1 milliárd dollárral tartozik az 50 legnagyobb hitelezőjének. Az egyelőre nem világos, hogy a károsultak mennyi pénzt kapnak majd vissza a csődeljárás végén, szakértők szerint a befizetett összegeknek csak a töredékét láthatják majd viszont. Az FTX-en a felhasználóknak lehetőségük volt rá, hogy hagyományos pénzért kereskedhessenek kriptovalutákkal, például bitcoinnal. Az FTX összeomlása dominóeffektust indított el, sorra vizsgálják a kriptotőzsdéket a felügyeleti szervek.
A letartóztatott Sam Bankman-Fried nemrég még hatalmas elismerésnek örvendett a pénzügyi világban. Sokan a fiatal Warren Buffettként emlegették. Októberben a becsült vagyona több mint 15 milliárd dollár körül mozoghatott. Aktív volt a közéleti szereplésben is, sok pénzzel támogatta a koronavírus-világjárvány elleni küzdelmet, és részt vett a kriptográfiai szabályozás fejlesztésében is.
Ma este a bahamai hatóságok letartóztatták Samuel Bankman-Friedet az Egyesült Államok kormányának kérésére
– közölte az USA manhattani ügyésze. A Wall Street szabályozói is közölték, hogy felelősségre akarják vonni Bankman-Friedet. Az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletének (SEC) tisztviselője, Gurbir Grewal azt nyilatkozta, örömmel fogadták, hogy a bahamai hatóságok elfogták a kriptogurut.
Az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet külön vádemelést nyújtott be az értékpapírtörvényeink Bankman-Fried által elkövetett megsértésével kapcsolatban, amelyet holnap fognak nyilvánosan benyújtani New York déli kerületében
– tette hozzá. Bankman-Friednek a mai napon kellett volna megjelennie az Amerikai Egyesült Államok Kongresszusa előtt, hogy tanúskodjon az FTX összeomlásával kapcsolatban.
Az amerikai tőzsdecégek kriptopiaci kitettségét vizsgálja a felügyeletAz FTX-csődben érintett, rejtett hitelező részvénytársaságok után kutat a SEC. |
Mi az FTX?
A FTX kriptovaluta-tőzsdét 2019-ben alapította Bankman-Fried, egy korábbi Wall Street-i kereskedő és társa, az egykori Google-alkalmazott, Gary Wang. Ez lett a világ második legnagyobb kriptotőzsdéje, ahol naponta nagyjából 10 milliárd dollárnyi kriptopénzzel kereskedtek.
Az FTX idén november 11-én csődvédelmet kért, azt követően, hogy a felhasználók három nap alatt 6 milliárd dollárt vontak ki belőle. Ezt követően Bankman-Fried lemondott a vezérigazgatói posztjáról. A csődeljárást a hatóságok egy másik kriptotőzsdére, a Binance-re bízták.
Bankman-Fried a csődeljárás előtti interjúkban elismerte, hogy valóban követett el hibákat a cég élén, de kategorikusan tagadta, hogy törvényellenes tevékenységet végzett volna.