BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Hatalmas, ezer kilométeres új gázvezeték épülhet meg: ezzel engesztelnék ki Trumpot – videó

Az amerikai adminisztráció ismét napirendre vett egy régóta húzódó ügyet. Ázsiai befektetőket toboroznának az alaszkai LNG exportjára.

Az Egyesült Államok meghívta Japán, Dél-Korea és Tajvan tisztviselőit egy alaszkai LNG-projekt bemutatására. Többek között egy hatalmas gázvezetékprojekről van szó – mondták a tervezést ismerő források. Az ázsiai kormányok amerikai beruházásokat fontolgatnak abban a reményben, hogy enyhülést nyernek Donald Trump elnök vámintézkedései alól.

alaszkai lng
Csővezeték Alaszkában, az alaszkai LNG-projekt 44 milliárd dollárba kerülne / Fotó: Anita Warren-Hampson

Trump energiaügyi megbízottja, Doug Burgum belügyminiszter és Chris Wright energiaügyi miniszter fogja házigazdaként vezetni a június 2-i eseményt – értesült az ügyhöz közel álló forrásoktól a Reuters. 

Az esemény során ellátogatnak Alaszka távoli északi lejtőjére is, amely otthont ad olyan elzárt gázmezőknek, amelyeket az Egyesült Államok egy 44 milliárd dolláros gázvezeték segítségével szeretne hozzáférhetővé tenni. A vezeték nagyjából 1300 kilométeren keresztül haladna, míg elérné a cseppfolyósító állomást. 

Trump arra ösztönzi szövetségeseit, például Japánt és Dél-Koreát, hogy vásároljanak amerikai energiát, főleg LNG-t, miközben kereskedelmi vámokkal fenyegetőzik. Az elnök szerint Tokió és Szöul „mindegyike ezermilliárd dollárt” akar fektetni a gázvezetékprojektbe.

Kételyek az alaszkai LNG-beruházással kapcsolatban

A Reuters forrásai szerint nem túl valószínű, hogy az alaszkai találkozón jelentős megállapodásokat kötnének a régóta halogatott gázvezetékprojekt kapcsán, egyelőre azt is homály fedi, hogy Ázsiából milyen rangú küldöttséget delegálnak. 

Isiba Sigeru japán miniszterelnök februári, Trumppal tartott találkozóján optimistán nyilatkozott az alaszkai LNG-projektről, annak ellenére, hogy Tokióban kételyek merültek fel a megvalósíthatóságával kapcsolatban. Japán és dél-koreai tisztviselők és vállalatvezetők is óvatosságra intettek egy olyan projekttel kapcsolatban, amely évtizedek óta készülőben van, de a költségek és a logisztikai nehézségek miatt alig haladt előre.

A Fehér Ház nem válaszolt konkrét kérdésekre az eseménnyel kapcsolatban, mindössze annyit írtak, hogy Trumpnak 

bizonyított múltja van az amerikai energiatermelés fellendítésében, és vissza fogja állítani országunk vezető szerepét a globális energiaszektorban.

  • Tajvan állami energiavállalata, a CPC tisztviselői részt vesznek az alaszkai találkozón – közölte az ottani gazdasági tárca. A CPC márciusban nem kötelező érvényű megállapodást írt alá a vezetékprojektbe való befektetésről és a gáz átvételéről. 
  • A dél-koreai kereskedelmi miniszter, An Duk-geun a múlt héten közölte, hogy kormányát meghívták, de az időzítés „nagyon kényes”, mivel Dél-Koreában június 3-án elnökválasztást tartanak. 
  • Meghívást kapott Japán kereskedelmi minisztere, Muto Joji is. Egy japán kormányzati forrás szerint Muto részvétele nehézségekbe ütközhet parlamenti kötelezettségei miatt, ráadásul Tokió részvételének mértékét befolyásolhatja a Japán és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi tárgyalások előrehaladása is.

Az egyik forrás szerint időbe telhet, míg kötelező érvényű megállapodásokat kötnek a gázvezetékprojektre, mivel a fejlesztők még nem végezték el a részletes mérnöki tervezést, amely a projekt teljes költségének tisztázásához szükséges. A tanulmány készítése várhatóan az év későbbi szakaszában indul.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.