BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Részvénypiac: elfogadták Trump adócsökkentési csomagját, megnyugodtak kissé a befektetők

Szűken bár, de megszavazta az amerikai képviselőház Trump elnök adócsökkentési csomagját. A részvénypiac határidős indexei enyhe emelkedést jeleznek előre az európai tőzsdéken.

Emelkedett pénteken az ázsiai részvénypiac, a korábban eladott amerikai államkötvényekre újra akadtak vevők, miután Donald Trump amerikai elnök adócsomagját szoros szavazással elfogadta a képviselőház – bár az államadóssággal kapcsolatos aggodalmak továbbra is meghatározók maradtak. 

részvénypiac
Fellélegzett a részvénypiac, enyhülnek a kötvényekkel kapcsolatos aggodalmak / Fotó: AFP

Az európai részvénypiacok is magasabb nyitásra készülnek, 

  • az Eurostoxx 50 EUROSTOXX 50 határidős indexe 0,2 százalékkal, 
  • a londoni FTSE határidős indexe 0,3%-kal áll magasabban. 
  • A Nasdaq és az S&P 500 határidős indexei viszont stagnáltak.

A globális BMI-adatok (beszerzésimenedzser-indexek) azt mutatták, hogy az Egyesült Államok üzleti aktivitása májusban felgyorsult, ami korábban segítette a Wall Street emelkedését – bár a nap végére eladási nyomás jelentkezett, és az indexek alig változtak. Ezzel szemben Európában a gyenge gazdasági aktivitás csalódást keltett, és lefelé húzta a részvényárfolyamokat.

A kötvénypiacra figyel a részvénypiac

Az amerikai képviselőház republikánus többséggel, de szoros szavazással elfogadta Trump elnök adócsökkentési törvényjavaslatát, amely számos kampányígéretét valóra váltaná, ugyanakkor a következő tíz évben 3,8 ezer milliárd dollárral növelné az Egyesült Államok 36,2 ezer milliárd dolláros államadósságát.

Az állampapírhozamok, különösen a hosszú lejáratúaké, emelkedtek az amerikai költségvetési helyzet miatti aggodalmak miatt, amelyeket tovább fokozott a Moody’s múlt heti döntése Amerika hitelminősítésének rontásáról. 

  • A 30 éves államkötvények iránt azonban ismét mutatkozott kereslet, mivel a jelenlegi árak sokak számára vonzóvá váltak. Hozamuk pénteken 1,6 bázisponttal 5,04 százalékra 8 százalékra esett a korábbi 5,161 százalékos, 19 hónapos csúcsról. A héten átlagosan azonban még mindig 15 bázisponttal emelkedett a hozam. 

Lehet, hogy már az is enyhítette a piaci félelmeket, hogy egyáltalán sikerült valamit keresztülvinni, de az sem ritka, hogy nagyobb mozgások esetén túlreagál a piac 

mondta a Reutersnek Ken Crompton, a National Australia Bank vezető kamatstratégája. „Sem a piaci mozgások, sem a törvényjavaslat jelenlegi változata nem utal arra, hogy jelentős csökkenés várható az amerikai kötvénykibocsátásban vagy a globális kötvénykínálattal kapcsolatos aggodalmakban” – tette hozzá.

Ázsiában is a kötvénypiac állt a fókuszban

Ázsiában a hosszú lejáratú japán államkötvények hozamai is visszahúzódtak csúcsaikról. A 30 éves kötvényhozam 5 bázisponttal 3,115 százalékra csökkent, miután a héten történelmi csúcsot ért el – a Bank of Japan szorosan figyelemmel kíséri a helyzetet.

  • Az MSCI Ázsia–Csendes-óceáni térség részvényeit követő indexe (Japán nélkül) 0,5 százalékkal emelkedett pénteken, ezzel ledolgozva a hét eleji veszteségek egy részét. 
  • A kínai blue chipek (CSI300) stagnáltak, 
  • Hongkong Hang Seng indexe 0,6 százalékkal nőtt. 
  • Japánban a Nikkei 0,5 százalékkal emelkedett, miután az adatok szerint az ország maginflációja áprilisban több mint két éve a leggyorsabb éves ütemben nőtt. 
  • A devizapiacon a dollár ismét gyengülő pályán volt, heti szinten 1,3 százalékos veszteség felé tartva a főbb devizákkal szemben. 
  • Az euró négyhetes esés után először erősödhet heti átlagban, pénteken 0,3 százalékkal 1,1309 dollárra drágult. 

A Fed továbbra is bizonytalan

Az amerikai jegybank (Fed) kormányzója, Christopher Waller csütörtökön kijelentette, hogy továbbra is lát lehetőséget kamatcsökkentésre még az idén, de hangsúlyozta, hogy a kilátások attól függnek, miként alakul Trump vámstratégiája. Egy másik fejleményként az amerikai legfelsőbb bíróság csütörtöki döntése – amely Trump két munkaügyi testületi tagjának elbocsátásáról szóló perhez kapcsolódik – egyértelművé tette, hogy 

egyelőre nem nyílt meg az út Trump előtt, hogy tetszése szerint menessze a Fed elnökét, Jerome Powellt.

  • A bitcoin árfolyama enyhén visszahúzódott történelmi csúcsáról, de heti szinten még mindig 6,4 százalékos emelkedést könyvelhetett el, 110 796 dolláros árfolyamon. 
  • Az olajárak negyedik egymást követő napon estek annak lehetősége miatt, hogy az OPEC+ országok tovább növelhetik a kitermelést. 
  • Az amerikai WTI nyersolaj ára 0,5 százalékkal 60,89 dollárra csökkent hordónként, heti szinten pedig 2,6 százalékos mínuszban van. 
  • A Brent ára szintén 0,5 százalékkal csökkent, a kurzus 64,15 dollár volt hordónként. 
  • Az arany ára 0,7 százalékkal emelkedett unciánként 3317 dollárra, heti szinten a 3,6 százalékos nyereség felé tart.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.