Több, az európai piacon is meghatározó vámmentes boltot üzemeltető cég a szankciók ellenére is megőrizte oroszországi jelenlétét, és továbbra is nagy mennyiségű luxuscikket ad el az orosz piacon.
A finn Yle összefoglalója szerint ezek között található a svájci székhelyű Avolta, amely többek között a helsinki repülőtéren is üzemeltet duty free üzletet. A cég az ukrajnai háború ellenére megőrizte jelenlétét a moszkvai Seremetyevo, Domodedovo és Vnukovo repülőtereken is, noha azok az orosz állam és orosz oligarchák birtokában vannak.
A Seremetyevo repülőtér többségi tulajdonosa például a TPS Avia Holding, amely Alekszandr Ponomarenko, Alekszandr Szkorobogatko és Arkadij Rotenberg kezében van.
Az Avolta oroszországi leányvállalatait a cég ciprusi holdingja üzemelteti. A svájci cég 2022 tavasza és 2024 között mintegy 54 millió euró értékű luxuscikket exportált Oroszországba, litván és lett logisztikai vállalkozások segítségével. A luxuscikkek oroszországi jelenlétét egy másik vámmentes boltokat üzemeltető óriás, a német Gebr. Heinemann is segíti a finn lap írása szerint. A német cég 2022 februárja óta százmillió eurót meghaladó összegben exportált luxuscikkeket és drága szeszes italokat Oroszországba.
Ezek a termékek olyan orosz cégek kínálatában is feltűntek, amelyek tulajdonosai a nyugati szankciós listákon is szerepelnek. A Gebr. Heinemann például 8,5 millió euró értékben adott el termékeket az orosz Imperial Duty Free számára 2022 februárja óta, noha annak tulajdonosai Arkadij Rotenberg és a ciprusi-orosz milliárdos Alekszandr Ponomarenko. A német cég az Yle kérdésére válaszolva jelezte, hogy felszámolták minden orosz érdekeltségüket, olyan gyorsan, ahogy azt a szabályozás lehetővé tette, és az Imperial Duty Free számára is beszüntették a szállításokat még 2022-ben.
Rotenberg és Ponomarenko egyaránt szerepel mind az Európai Unió, mind az Egyesült Államok szankciós listáján, ami nem is csoda, hiszen Rotenberg és testvére, Borisz még az 1970-es évekből, egy szentpétervári cselgáncsklubból ismeri Vlagyimir Putyin orosz elnököt. A Gebr. Heinemann állítja, hogy betartja a szankciókat, így az azok hatálya alá eső személyekkel sem üzletel.
Noha az Ukrajna elleni orosz támadás után sok nyugati cég kivonult Oroszországból, az Avolta folytatta korábbi működését. A cég leányvállalatai a két legnagyobb moszkvai repülőtéren is üzemeltetnek vámmentes boltot, ahogy a részben Oleg Gyeripaszka tulajdonában levő Szocsi repülőtéren is. Ugyanakkor az Avolta jelentése szerint az oroszországi üzletág a cég árbevételének kevesebb mint 1 százalékát adja.
Az uniós szankciók a luxuscikkeket is érintik, ha értékük meghaladja a 300 eurót. A finn lap által megszerzett vámdokumentumok szerint mind az Avolta, mind a Gebr. Heinemann által Oroszországba exportált termékek ára ez alatt marad, tehát a cégek ezt a szankciót nem sértik meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.