BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Repülőtéri vámmentes boltokon keresztül áramlanak a luxuscikkek Oroszországba

A nyugati cégek által üzemeltetett boltok olyan repülőtereken is jelen vannak, amelyek tulajdonosai szankcionált oligarchák. A cégek a háromszáz eurónál drágább termékek exportját tiltó szankciókat viszont betartják.

Több, az európai piacon is meghatározó vámmentes boltot üzemeltető cég a szankciók ellenére is megőrizte oroszországi jelenlétét, és továbbra is nagy mennyiségű luxuscikket ad el az orosz piacon.

Moscow,,Russia,-,Ocober,12,,2016,People,Run,Along,Duty
A vámmentes boltok tovább működnek az orosz repülőtereken / Fotó: Shutterstock

A vámmentes boltok annak ellenére is működnek orosz repülőtereken, ha a légikikötő tulajdonosai szankciós listákon vannak

A finn Yle összefoglalója szerint ezek között található a svájci székhelyű Avolta, amely többek között a helsinki repülőtéren is üzemeltet duty free üzletet. A cég az ukrajnai háború ellenére megőrizte jelenlétét a moszkvai Seremetyevo, Domodedovo és Vnukovo repülőtereken is, noha azok az orosz állam és orosz oligarchák birtokában vannak. 

A Seremetyevo repülőtér többségi tulajdonosa például a TPS Avia Holding, amely Alekszandr Ponomarenko, Alekszandr Szkorobogatko és Arkadij Rotenberg kezében van.

Az Avolta oroszországi leányvállalatait a cég ciprusi holdingja üzemelteti. A svájci cég 2022 tavasza és 2024 között mintegy 54 millió euró értékű luxuscikket exportált Oroszországba, litván és lett logisztikai vállalkozások segítségével. A luxuscikkek oroszországi jelenlétét egy másik vámmentes boltokat üzemeltető óriás, a német Gebr. Heinemann is segíti a finn lap írása szerint. A német cég 2022 februárja óta százmillió eurót meghaladó összegben exportált luxuscikkeket és drága szeszes italokat Oroszországba.

Van olyan vámmentes bolt, amely kivonult Oroszországból

Ezek a termékek olyan orosz cégek kínálatában is feltűntek, amelyek tulajdonosai a nyugati szankciós listákon is szerepelnek. A Gebr. Heinemann például 8,5 millió euró értékben adott el termékeket az orosz Imperial Duty Free számára 2022 februárja óta, noha annak tulajdonosai Arkadij Rotenberg és a ciprusi-orosz milliárdos Alekszandr Ponomarenko. A német cég az Yle kérdésére válaszolva jelezte, hogy felszámolták minden orosz érdekeltségüket, olyan gyorsan, ahogy azt a szabályozás lehetővé tette, és az Imperial Duty Free számára is beszüntették a szállításokat még 2022-ben.

Rotenberg és Ponomarenko egyaránt szerepel mind az Európai Unió, mind az Egyesült Államok szankciós listáján, ami nem is csoda, hiszen Rotenberg és testvére, Borisz még az 1970-es évekből, egy szentpétervári cselgáncsklubból ismeri Vlagyimir Putyin orosz elnököt. A Gebr. Heinemann állítja, hogy betartja a szankciókat, így az azok hatálya alá eső személyekkel sem üzletel.

Noha az Ukrajna elleni orosz támadás után sok nyugati cég kivonult Oroszországból, az Avolta folytatta korábbi működését. A cég leányvállalatai a két legnagyobb moszkvai repülőtéren is üzemeltetnek vámmentes boltot, ahogy a részben Oleg Gyeripaszka tulajdonában levő Szocsi repülőtéren is. Ugyanakkor az Avolta jelentése szerint az oroszországi üzletág a cég árbevételének kevesebb mint 1 százalékát adja.

Az uniós szankciók a luxuscikkeket is érintik, ha értékük meghaladja a 300 eurót. A finn lap által megszerzett vámdokumentumok szerint mind az Avolta, mind a Gebr. Heinemann által Oroszországba exportált termékek ára ez alatt marad, tehát a cégek ezt a szankciót nem sértik meg.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.