Amennyiben záros határidőn belül sikerülne megnyugtató módon rendezni az orosz–ukrán háborút, van rá esély, hogy átmenetileg a 400-as szint alá kerüljön az euró-forint árfolyama – írta a Világgazdaságnak Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. senior elemzője. A kérdés apropóját az Orbán Viktor kormányfő közösségi oldalára hétfőn kitett poszt szolgáltatta, amely szerint a béketárgyalások megkezdésére 400 forint alá eshet az euró.
Ugyanakkor – teszi hozzá az elemző – ez esetben a következő hónapokban megélénkülhetnek a kamatvágási várakozások, annak ellenére, hogy a januári infláció kellemetlen meglepetést okozott.
Az összefüggés a béketárgyalások és a forint kurzusa között természetesen fennáll, mivel az orosz–ukrán háború jelentős kockázati tényező a régiónkban.
Amennyiben mindkét fél számára elfogadható békefeltételekben sikerül megállapodni – a jelenlegi információk alapján ez nehézségekbe ütközhet –, erősödhet a kockázatvállalási hajlandóság a magyar eszközök esetében is.
A földgáz árfolyamának csökkenése az importon keresztül javítja a külső egyensúlyi mutatót, így ez is jótékonyan hathat a forint árfolyamára. Ugyanakkor a forint elmúlt időszakban tapasztalható erősödéséhez jelentősen hozzájárult, hogy decemberben a Magyar Nemzeti Bank megemelte a kamatszintet a devizalikvidást nyújtó swap-tendereken.
Ha az orosz–ukrán háború belátható időn belül tartósnak ígérkező békével lezáródna, akkor valóban akár huzamosabban 400 forint alatti euróárfolyamra lehetne számítani
– ezt már Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója írta lapunknak.
Tartósnak ígérkező béke esetén van esély a gázárak érdemi csökkenésére is. Ez ugyan várhatóan nem jelentene visszatérést a 2010-es évek megawattóránkénti 20 euró körüli átlagos árszintjéhez, de a jelenlegi, 50 euró körüli árhoz mérten markáns csökkenést hozhatna.
Mivel Magyarország továbbra is jelentős gázimportra szorul, a gázárak lehetséges csökkenése a külkereskedelmi mérlegben hosszabb távon a GDP arányában akár egy-két százalékpontos javulást is eredményezhetne.
A kockázati megítélés is javulna, ami alacsonyabb kamatfelár tartását tenne szükségessé a jegybank részéről. Mivel azonban az infláció az elmúlt hónapokban váratlanul nagyon megugrott idehaza, ezért az MNB-nek továbbra is óvatos politikát kellene folytatnia.
Mindez további forinterősödést válthatna ki, akár tartósabban 400 forint alatti euróárfolyamot eredményezve. Ugyanakkor ehhez az kell, hogy a hírek a következő napokban, hetekben arról szóljanak, hogy hamarosan tényleg beköszönthet a tartós béke, és a gázárak valóban jelentősen csökkenjenek, és akár Ukrajna várható újjáépítéséről kezdődjön el most már a diskurzus.
Egy átmeneti tűzszünettel azonban ezt nem biztos, hogy el lehet érni
– fejezte be válaszát Árokszállási Zoltán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.