Essősy Zsombor
A Magyar Pályázatkészítő Iroda vezérigazgatója
Űrhajós menet
„A támogatási periódus felénél járunk, s a kép kettős: a sokat emlegetett 8000 milliárd forint több mint fele már le van kötve, ami időarányosan jó adat, ugyanakkor a kifizetések 14 százalékon állnak. A feladat kettős: a kkv-knak szánt pénzt jó helyre és gyorsan kell eljuttatni. Fejlesztési stratégiára és hatékony folyamatokra van tehát szükség. A pályázati rendszer egy – jól vagy rosszul, de – működő gépezet. Az egyes projektekhez aláírt szerződések, jóváhagyott ütemtervek, illetve üzleti-szervezeti feladatok kapcsolódnak. Ezt a rendszert egyszerre kell működtetni és átalakítani – menet közben ’lovas kocsiból űrhajóvá’. Ez maga a forrásátcsoportosítás, amit jól végrehajtani embert – kormányt - próbáló feladat, sikere pedig mindannyiunk érdeke.”
Márkus Csaba
A Deloitte kutatás-fejlesztés és állami támogatások üzletágának igazgatója
Esély és veszély
„Nincs új a nap alatt. Több éve hangsúlyozzuk a gazdaságfejlesztést szolgáló pályázati források arányának növelését. A kis- és középvállalkozások részére történő tervezett forrásátcsoportosítás a megfelelő irányba tett szükséges, de már nem elégséges lépés. Egyrészt a kkv szektor részére elérhető pályázati kiírásokon belül is megfelelően kell artikulálni az egyes projekt- és cégméretek között. Másrészt nem lenne szerencsés, ha a nagy-, illetve kiemelt projektek eddigi túlsúlya helyett átesnénk a ló másik oldalára és az elaprózott támogatási összegekkel segített, kevéssé életképtelen projektek kerülnének előtérbe. Ezáltal ugyanis a várt gazdasági hatás és a forrásfelhasználás ellenőrizhetősége, de a kitűzött cél elérése is kétségessé válhat.”
Molnár Ágnes
A fejlesztéspolitikai koordinációért felelős államtitkár
Új eszközök
„A kormány és ezen belül a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kiemelt célja, hogy a kis- és középvállalkozásokat megerősítse, fejlődésüket elősegítse. Minden lehetőséget számba veszünk azért, hogy a hazai kkv-szektor támogatására elegendő pályázati forrás álljon rendelkezésre. A forrásátrendezés azonban csupán az egyik eszköz, amellyel ezt a szektort kívánjuk preferálni. További lépések várhatók: az adminisztrációs kötelezettségek és költségek leépítése, a jogi szabályozás kiszámíthatóvá tétele, a korrupció visszaszorítása, az egységes pályázati monitoring rendszer megteremtése. Mindezekkel együtt tudjuk majd a vállalkozásokat, és általuk a magyar gazdaságot is növekedési pályára állítani. Jelenleg is éppen ezek megteremtésén, megfelelővé tételén dolgozunk.”
Nagy Sándor Gyula
A Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa
Forráscímkézés
„Nagyon sok szabad forrás nincs. Leginkább úgy lehet pénzhez jutni, ha valahonnan elvesznek. Ezt a leglátványosabban a kiemelt projekteknél lehet megtenni, de ezek gazdái aligha állnak sorba azért, hogy viszszaadják a nekik megítélt, megígért támogatást. Az operatív programok (op) közötti átcsoportosítás helyett az op-kon belüli átcsoportosítást ajánlom. Praktikus megoldás lehet a forráscímkézés. Szinte minden op-n belül van mód olyan kiírásokra, amelyek így vagy úgy a kkv-knak szólnak, és például akkreditált képzéssel végső kedvezményezetté teszik őket. S ha sikerül forrást szerezni, fontos, hogy a pályázatok ’testreszabottak’ legyenek. Ehhez viszont sürgősen fel kell mérni a gazdaság- és vállalkozásfejlesztési igényeket regionális szinten.”