Kína a mesterséges intelligencia (MI) kutatásában is lehagyni látszik a világot egy frissen megjelent tanulmány szerint. A kutatás szerzője, Daniel Hook a Dimensions adatbázisát használta, mely a globális kutatási ökoszisztémát térképezi föl, és arra jutott, hogy a mesterséges intelligenciával kapcsolatos legtöbb kutatás ma már Kínában zajlik – derül ki a Digital Science csütörtöki közleményéből.
A közlemény arra is rávilágít, hogy míg 2000-ben csak mintegy 10 ezer tanulmány jelent meg a mesterséges intelligencia területén, addig a publikációk száma 2024-ben már 60 ezer volt.
Kína ma már nemcsak a publikációk , de az azokban szereplő idézetek, forrásmegjelölések számában is listavezető, és bár az MI-startupok terén az Egyesült Államok még őrzi vezető pozícióját, az ázsiai ország ezen a területen is gyorsan tör fel. A publikációk számát nézve Kína felveszi a versenyt az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és az Európai Unió együttes kibocsátásával.
Mindezek mellett Kína a legfontosabb együttműködő partnere mind az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és az Európai Unió kutatóinak. Ez nem is csoda, hiszen
a mesterséges intelligencia kutatóinak Kína rengeteg pozíciót kínál, az országban mintegy 30 ezer kutató foglalkozik a technológiával.
A tanulmány szerint ugyanakkor az Európai Unió szakemberei számára előny a közösségen belüli együttműködések lehetősége.
Kína ráadásul az MI-szabadalmak terén is élen jár, egyes területeken akár tízszeresen megelőzve az Egyesült Államokat. Mindez akkor, amikor Hook szerint a technológia egyre inkább stratégiai eszközzé válik, hasonlóan az energiához vagy a katonai képességekhez.
A kutatás arra is rávilágít, hogy míg a nyugati világban néhány helyen összpontosulnak a fejlesztések, addig Kínában 156 olyan intézmény van, amely több mint 50 publikációt tett közzé tavaly a mesterséges intelligenciáról, ami arra utal, hogy az ország kutatói bázisa is gyorsan nő.
Hook szerint a DeepSeek megjelenése is Kína növekvő képességeinek a jele, fontos váltást jelent a globális MI-fejlesztésekben és Kína technológiai függetlenségének is a szimbóluma. A kutató értékelte a nyugati fejlesztéseket is, kifejtve, hogy Nagy-Britannia bár kicsi, de nagy hatású szereplő, míg az Európai Unió egyre inkább a lemaradást kockáztatja az MI-területén, mivel gyenge a határain túlnyúló együttműködési képessége, és nem igazán váltja a kutatásokat gyakorlati eredményekre, például szabadalmakra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.