BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Bemutatkozott a LegoGPT – így épít 3D-modelleket a mesterséges intelligencia

A LegoGPT nevű új mesterséges intelligencia képes szöveges utasítások alapján megépíthető, stabil legómodelleket tervezni. A Carnegie Mellon Egyetem kutatói által fejlesztett rendszer nyílt forráskóddal működik, és már most egyszerű tárgyakat – például hajókat, gitárokat vagy székeket – képes létrehozni. A Lego azonban nem áll a projekt mögött, ami jogi aggályokat is felvethet a névhasználat miatt.

Egy új mesterséges intelligenciát mutattak be a Carnegie Mellon Egyetem (CMU) kutatói, mely képes egyszerű szöveges utasítások alapján fizikailag stabil és megépíthető legómodelleket tervezni. A LegoGPT nevű rendszer nyílt forráskódú formában elérhető, és már most képes például egy akusztikus gitárt, széket vagy gőzhajót is legóelemekből megalkotni. A projekt nem a Lego vállalattal együttműködve jött létre, ez pedig felvet pár jogi és etikai kérdést.

Megérkezett a LegoGPT – így épít 3D-modelleket a mesterséges intelligencia
Bemutatkozott a LegoGPT – így épít 3D-modelleket a mesterséges intelligencia / Fotó: Shutterstock AI Generator

A kutatók egy, a Meta által fejlesztett LLaMA-3.2 nyelvi modellre építették fel a LegoGPT-t – ami egyébként ingyenesen ki is próbálható –, majd egy több mint 47 ezer legómodellt tartalmazó adatbázison tanították be, melyek mindegyike pontos leírással rendelkezett. Ez lehetővé tette, hogy a mesterséges intelligencia ne csak felismerje a mintázatokat, hanem azt is megtanulja, hogyan lehet a különböző elemekből egy stabil szerkezetet létrehozni. A generálás során a modell minden egyes új kockát lépésről lépésre jósol meg, és egyedi fizikai szimulációval teszteli, mennyire lenne stabil az adott szerkezet. Ha valamelyik építési változat instabilnak bizonyul, a rendszer újraalkotja azt.

A LegoGPT jelenlegi verziója egy 20×20×20-as voxelrácson belül dolgozik, vagyis viszonylag kis léptékű struktúrákat képes létrehozni, de a csapat már dolgozik a méret- és darabszámbővítésen. 

Az eszköz nem készít részletes, lépésenkénti útmutatót, a felhasználóknak saját maguknak kell kitalálniuk az elemek összerakási sorrendjét.

Fontos azonban kiemelni, hogy a Lego Group nem áll hivatalos kapcsolatban a projekttel, és a „Lego” név a cég bejegyzett védjegye. Bár a kutatók nonprofit céllal tették közzé a fejlesztést, a Lego név használata – különösen egy nyilvánosan terjesztett technológia esetében – jogi problémákat vethet fel. A Lego hosszú évek óta szigorúan őrzi márkanevét, és több alkalommal is fellépett olyan projektekkel szemben, melyek engedély nélkül használták a nevüket vagy termékeik hasonmását.

A CMU kutatóinak célja nem feltétlenül a legóépítők közvetlen kiszolgálása, hanem egy olyan rendszer létrehozása volt, mely az MI és a valós fizikai világ közti szakadékot próbálja áthidalni. Ha az algoritmus működik legókockákkal, akkor hosszú távon alkalmazható lehet építészeti tervezésben, termékfejlesztésben vagy egyedi bútortervezésben is, ahol az automatizált tervek nemcsak esztétikusak, de meg is építhetők. A kérdés már csak az, hogy a Lego mit lép erre. Az ötlet forradalmi, a technológia ígéretes – de egy védjegy sosem csak játék.

Lego, amit nem kell látni: már Magyarországra is megjöttek a különleges kockák

A Lego Braille Bricks egy különleges kockakészlet, amely segíti a látássérült gyermekeket a Braille-írás elsajátításában – mostantól magyar nyelven is elérhető. A legókockák játékos tanulást tesznek lehetővé látó és nem látó diákok számára egyaránt. A programban pedagógusok, gyógypedagógusok és szakértők közösen dolgoztak a hazai módszertan kidolgozásán.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.