A mesterséges intelligencia (MI) a következő évtizedben akár 15 százalékponttal is növelheti a globális gazdasági teljesítményt. Ez gyakorlatilag egy százalékpontot adna hozzá az éves növekedési ütemhez, ami a világ 19. századi iparosítását jellemző fejlődéshez mérhető – derül ki a PwC tanulmányából.
Az elemzés egyik legfőbb megállapítása, hogy a mesterséges intelligenciából származó globális növekedési előny nem garantált. Ugyanis az nemcsak a technikai sikerességen, hanem egyéb tényezőkön is múlik, mint például az MI felelősségteljes alkalmazása, vagy a szervezetek iránti és az általános közbizalom.
Az alacsonyabb bizalom és együttműködés jellemezte forgatókönyvek az MI gazdaságnövelő hatására tízéves távlatban csak 8 százalékot, a leginkább pesszimista forgatókönyvek pedig mindössze egy százalékot mutatnak ki. Az értekezés szerint a következő évtizedben az iparágak új módon fognak átalakulni, hogy megfeleljenek a fogyasztói igényeknek, ami a hagyományos ágazati határvonalakon átívelő új területek kialakulásához vezet.
A mesterséges intelligencia segítheti a vállalkozásokat a nagy adathalmazok elemzésében, így megjósolhatóak a trendek. Az irodai szoftverekbe és a vállalati alkalmazásokba integrált MI automatizálja az unalmas és monoton rutinfeladatokat, így a munkavállalók értelmesebb tevékenységgel foglalkozhatnak.
A technológia lehetővé teszi a valós idejű nyomon követést, útvonaltervezést és készletgazdálkodást, így az ellátási láncok hatékonyabbá és gyorsabbá válhatnak. A cégek MI-alapú chatbotokat és virtuális asszisztenseket is alkalmaznak a panaszkezelésre, bár a visszajelzések alapján sokszor nem működnek megfelelőlen, ezért szinte lehetetlen a chatbotokkal az érdemi ügyintézés.
Az MI egyre nagyobb teret nyer: a több mint két éve elindított ChatGPT villámgyorsan meghódította az internetet, mivel képes az emberi beszélgetés pontos utánzására, szöveget generál, képeket és videókat készít. Tud dalokat komponálni, recepteket, e-maileket szerkeszteni vagy fogalmakat tömören összefoglalni az interneten talált információk felhasználásával.
Mindez felkeltette a riválisok érdeklődését is, és jó néhány cég dobta piacra a saját megoldását, a vállalatok pedig azzal igyekeznek a hírekbe kerülni, illetve növelni az eladásaikat, hogy termékeikbe MI-t építenek be. Így tett a Microsoft mellett az Amazon és Elon Musk, de van már orosz csetbot és rengeteg kínai rivális.
Ugyanakkor kritikák is érték a technológiát. A bírálók szerint a felhasználók túlságosan az MI által generált válaszokra támaszkodnak és nem foglalkoznak mélyebben egy adott témával. Emiatt a mesterséges intelligencia az emberi képességek, például az írás, a problémamegoldás vagy a memória elsorvadásához vezethet.
Mesterséges intelligenciának összefoglalva azokat a programokat, gépeket vagy szoftvereket nevezhetjük, amelyek emberi beavatkozás nélkül képesek úgy válaszolni vagy viselkedni, mintha természetes intelligenciájú élőlények lennének. Az MI alapvetően a gépek emberhez hasonló képességeit jelenti az érvelés, a tanulás és a kreativitás területén.
A csetbot pedig olyan számítógépes program, amely képes az emberihez hasonló beszélgetésre úgy, hogy irányításához nem szükséges emberi beavatkozás. Bármennyi felhasználót képes egyszerre kiszolgálni, és tudásához mérten a legpontosabb válaszokat adja a feltett kérdésekre.
Új appot indított a TikTok fejlesztője – MI segítségével gyárthatunk videókat
A ByteDance tulajdonában lévő TikTok csütörtökön bejelentette, hogy a Symphony Creative Studios nevű, generatív MI-videókészítő platformja világszerte elérhetővé vált minden hirdetőnek, miközben a rövid videós alkalmazás igyekszik fellendíteni hirdetési üzletágát. A TikTok a legújabb technológiai vállalat, amely mesterséges intelligencia által generált funkciókat épít be a hirdetési üzletágába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.