Ma az európai mezőgazdasági szervezetek Brüsszelben szimbolikus felvonuláson léptek fel, hogy szembeszálljanak az Európai Bizottsággal, amely szakítana az európai agrárpolitika (KAP) történelmi megközelítésével. Miközben a betakarítás javában zajlik, a bizottság úgy döntött, hogy az úgynevezett „egységes alap” leple alatt rejtett költségvetési megszorítások révén lebontja a KAP „közös” jellegét, valamint az adminisztratív egyszerűsítés állítólagos erejével indokolt teljes nemzeti hatáskörbe való visszahelyezést – mutatott rá közleményében a Copa és a Cogeca érdekvédelmi szervezet.
Az elkövetkező hónapok e kérdésben döntőnek bizonyulnak. A Copa-Cogeca már hónapok óta mozgósít, figyelmeztetve a tisztán számviteli megközelítésre és a politikai következetlenségre, vagyis a KAP „egységes alapba” való kezelésére, ami annak felbomlásához vezetne. Tekintettel a mezőgazdaság előtt álló óriási kihívásokra, a Copa-Cogeca ehelyett egy konszolidált, inflációval kiigazított költségvetést és egy olyan KAP-ot szorgalmazott, amely biztosítja a kiszámíthatóságot és az egységes piac megfelelő működését.
Miközben a bizottság nyilvánosan beszélt az érdekelt felek bevonásáról, az inkluzív párbeszédről és a gazdálkodó közösségek meghallgatásáról, most egyértelmű bizonyítékunk van arra, hogy Ursula von der Leyen elnök hónapok óta radikális, egyoldalú és cinikus megközelítést készített elő a színfalak mögött az uniós mezőgazdasággal és költségvetésével kapcsolatban.
A Copa-Cogeca szerint, hasonlóképpen, az Európai Parlament és az Európai Tanács szavazatait és álláspontjait teljesen figyelmen kívül hagyták a ma benyújtott javaslatban. Az eredmény egy olyan megközelítés, amely elfogadhatatlan az európai mezőgazdasági szervezetek számára.
Az érdekvédelmi szervezet felteszi a kérdést, hogy a költségvetési megszorítások, a két pillér felbomlása, a közös jelleg elvesztése és a bizottság elszakadása a történelmi agrárpolitikától
értelmezhetők-e másként, mint az elhagyatottság, a közömbösség és a mezőgazdaság és a vidéki közösségek stratégiai prioritásának hiánya?
Mint írták, a költségvetés megoszlásától függetlenül pontosan tudjuk, hogy kit érint a legsúlyosabban: a családi gazdaságokat – modellünk sarokköveit. Ezek a gazdaságok válságról válságra álltak ki a gazdálkodói lét mellett. Sokszínűséget, minőséget és rugalmasságot biztosítanak élelmiszerrendszereinkben és területeinken. Ők azok a gazdálkodók, akiket a világjárvány idején üdvözöltünk, és akik vezetni fogják a Bizottság által követelt zöld átállást.
És mégis, ezzel a költségvetési jelzéssel – éppen az új jogalkotási ciklus kezdetekor és a közelgő EU-Mercosur megállapodással – hogyan várhatja el a bizottság, hogy a mezőgazdasági közösség az elkövetkező években is meghallgassa és megbízzon benne?
A bizottság jól tenné, ha figyelembe venné azt a több mint 6000 szervezetet, amely néhány hét alatt aláírta petíciónkat. Üzenetük egyértelmű: mély és növekvő aggodalom – és igen, növekvő harag – amiatt, hogy figyelmen kívül hagyják őket, miközben az európai (élelmezési) biztonság gerincét képezik.
Azoknak, akiket megdöbbentettek a bizottság szerdai bejelentései, azt mondjuk, hogy ez csak egy hosszú folyamat kezdete. Amint azt ma a Berlaymont előtt demonstráltuk az Európai Parlament számos képviselőjével a politikai spektrum minden részéről, felszólítjuk az európai társjogalkotókat – különösen a Mezőgazdasági Bizottságot és a minisztereket –, hogy vegyék fel ezt a két dossziét, és a mezőgazdaságot támogató szavakat váltsák konkrét tettekre. A Copa és a Cogeca továbbra is erőteljesen mozgósítva marad az ágazat számára ebben a történelmi pillanatban.
A brüsszeli tüntetésen a magyar delegáció képviseletében Cseh Tibor András, a MAGOSZ főtitkára, a NAK alelnöke szólalt fel. Alább látható a videó erről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.