Amikor a Covid–19 sötét vihara lecsapott hazánkra (és az egész világra), akkor a magyar kormány a nemzet létbiztonságának szükségleteit szem előtt tartva szétküldte „fürkészeit” a világba. A cél egyértelmű volt: egészségügyi felszerelések, eszközök és orvosi hatóanyagok azonnali, nagy volumenű beszerzése. Más országok szintén hasonló lépéseket tettek. A beszerzés haladéktalan realizálására és nem annak hatékonyságára helyeződött a hangsúly, ami vészhelyzetben vagy annak érzékelésénél természetes. De ki volt a „fürkész”? Egy a nemzetközi piacon jól eligazodó (jó kapcsolatokat ápoló), rugalmas és érdekét érvényesíteni tudó, ügyes ügynök – mindez pedig elgondolkodásra késztet. Fürkészekre nemcsak vészhelyzetekben van egy országnak szüksége, hanem a nemzetközi gazdasági kapcsolatrendszer normál működése során is.
A napokban értesültem arról, hogy hazánk a világban nagyra értékelt K+F+I-potenciállal bíró ágazatában új sikeres nemzetközi exit realizálódott. Minden közreműködő és tulajdonos boldog, a fejlesztők munkáját elismerték a világpiacon (sőt, a jövője további gyors fejlődés lehet), az üzleti angyalok és az intézményi befektetők profitot realizáltak (még ha később mások ennél nagyságrendileg magasabb értéket realizálnak is). Az észak-amerikai „fürkészek” eredményesen dolgoztak. Örülnünk kell, de az örömbe némi keserűség is keveredik.
A magyar egészségipar és gyógyítás – az előbbiekben erről volt szó – nemzeti büszkeségünk tárgya a 19. század utolsó harmadától napjainkig, lényegében töretlenül. Kiemelkedő szellemi értékteremtő voltát mutatják Nobel-díjas kutatóink (Bárány Róberttől Szentgyörgyi Alberten át Karikó Katalinig), nemzetközileg számontartott gyógyszeripari cégeink (a Richter Gedeontól a Chinoinig), illetve az elmúlt évtizedekben a világpiacra betörő és sikereket elérő biotechnológiai vállalkozásaink és eredményeik (pl. Solvo Biotechnológiai Zrt.). Mindennek az alapja pedig a nagy értékű szellemi, képzési, oktatási és klinikai bázis, amelyet orvosegyetemeink testesítenek meg. Az alapok kiválóak, egy-egy jónak tűnő és üzletileg értelmezhető remek gondolat, fejlesztés vagy eljárás mégis alig-alig talál egymáshoz is kapcsolódó, hatékony üzletfejlesztési szolgáltatást.
Nem működik olyan „projektlift”-mechanizmus, amely az egészségipari K+F+I-eredményt egyértelműen hatékonyan eljuttatná a világpiacra, méghozzá olyan formában, hogy a magyar résztvevők (és így az ország) nem válnak ki az adott projektből a piacra lépés után (szinte azonnal), hanem részesedni tudnak a terjeszkedés pénzügyi extraprofitjából is. A „fürkész” rafinált és hatékony fellépésére lenne szükség belső/belpiaci tevékenységünk során is. Persze mindez csakis érdekalapon, megfelelő érdekeltség talaján működik.
Ha ezen változást lehet elérni, akkor legalább három területen szintén jelentős előrelépés várható: a nemzetközi piacot is elérő K+F+I beépül az oktatásba, a projekteken realizálható hozzáadott érték jelentősen nő, és végül nemzeti büszkeségünk is fokozódik.
Le kell ültetni végre az ágazat legfontosabb szereplőit, és érdekeltségi alapon integrálni egy hatékony „projektlift”-mechanizmusba.
Így a magyar MedTech nemzetközi kiválósági referenciaértékű lesz a jövőben, és mögötte fog állni az éppen átalakuló felsőoktatás is.
Nem csak az orvosi egyetemek, de az egész ehhez kapcsolódó fúziós tudásbázis is – a mérnökökkel, az MI-fejlesztőkkel, az informatika széles körű lehetőségeivel stb. A „fürkész” képességei az üzleti szemlélet mindenkori érvényesítéséhez nélkülözhetetlenek.
Mi volt Neumann János és a magyar marslakók titka? A kiváló hazai oktatás, a tudásfúzió és a mindenkori élenjáró nemzetközi centrumokkal kialakított, szakmai személyes kapcsolat. Mindez a MedTech ágazatban is elérhető, a nemzet hosszú távú érdekeit figyelembe véve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.