A tojáspiacon jelenleg nem látnak más mozgást, mint januárban, továbbra is a termelői árak csökkenéséről tudtak beszámolni, amit a hivatalos statisztika is megerősít. Új hír sem itthonról, sem a nemzetközi piacokról nem érkezett az elmúlt napokban, és a korábbi árstop hatásait sem kívánták kommentálni. Ez érthető is, mivel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) január végi közleménye erősen meg is kötötte az agrártermékpályák (köztük a tojás) szakmai szervezeteinek a kezét. Mit írták: „A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.
Mindemellett a GVH figyelemmel kíséri az egyes termékláncokban – például a tojás vagy tejtermékek esetében – tapasztalható piaci folyamatokat és indokolt esetben beavatkozik – áll közleményükben. A versenyhatóság úgy látja, hogy
több élelmiszerpiaci érdekképviseleti szervezet esetében is általános gyakorlattá vált, hogy olyan tartalmú közleményeket adnak ki, melyek szerint némely termékek árának emelése szükséges,
ez pedig szerintük
A különböző termékpályák szervezetei levelet is kaptak Rigó Csaba Balázstól, a GVH elnökétől, amelyben azt írja, hogy az alapvető élelmiszerek árainak emelkedése, illetve az érdekképviseletek által kiadott, az áremelést szükségesnek tartó nyilatkozatok között „feltételezetten ok-okozati összefüggés áll fenn”, és felveti a versenytörvénybe ütköző összehangolt piaci magatartás gyanúját.
Mindez abban az időszakban, amikor a kormány a januári, nem várt módon magas inflációs adatot, azon belül pedig egyes élelmiszerek drágulását látva – sőt már a hivatalos adatok megjelenése előtt – belengette, hogy egyes termékekre ismét bevezeti az árstopot. A nagyobb értékben dráguló termékek között van a tojás is, amely a nyilatkozatok alapján akár a hatósági beavatkozás egyik alanya lehet.
Az áremelkedést korábban azzal magyarázták a piaci szakértők, hogy a madárinfluenza felbolygatta a tojáspiacot is, amire még rátett a toxinos kukoricatermés, valamint az egyéb költségnövelő tényezők is. Itthon a tojóállomány tizede, 400 ezer tyúk esett ki a termelésből a járvány miatt, ráadásul éppen az egyébként 30-40 százalékos keresletnövekedést hozó karácsonyi szezonban, miközben a környező országokban is tarolt a járvány, így a kieső mennyiségeket onnan sem lehetett pótolni.
A tojáspiaci szakértők január végén már a termelői ár csökkenéséről számoltak be a Világgazdaságnak, amely hatására lépett több kiskereskedelmi lánc is, és csökkentette a tojás fogyasztói árát. Az év eleje egyébként is a kereslet visszaeséséről szól, miközben a kínálat is szűkül, mert a termelők erre az időszakra szokták időzíteni az állománycseréket. Közben a madárinfluenza terjedése nem fékeződött az Egyesült Államokban, ahol a tyúkok tömeges elpusztítása miatt kevés és egyre drágább a tojás, több boltban korlátozzák a megvásárolható mennyiséget, és divatba jött a tyúkbérlés.
Itthon az Agrárközgazdasági Intézet legfrissebb jelentése is alátámasztja a termelői ár csökkenését, és azt is, hogy az USA-beli helyzet ezt fékezi. Ez az európai árakon is látszik, hiszen az idei hatodik héten az előző heti árhoz képest – M+L méretkategóriában, euróban számolva az árakat – Csehországban 25,7, Belgiumban 13,5 százalékos volt a drágulás – áll az AKI összefoglalójában.
Összességében több EU-tagállamban növekedett a tojásár, mint amennyiben csökkent. Az unió átlagában 1,3 százalékos volt az áremelkedés, Magyarországon pedig az ötödikről a hatodik hétre 2,5 százalékkal lett olcsóbb a termelői ár.
Éves alapon viszont a hazai drágulás erőteljesebb volt az uniósnál, itthon ugyanis 2024. hatodik hetéhez képest 14, az EU-ban pedig 7,3 százalékos volt az áremelkedés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.