BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mesterséges intelligencia: a nők hamarabb csapdába kerülnek?

Naponta jelennek meg vészjósló hírek, milyen munkákat változtat meg, vagy vesz el a mesterséges intelligencia térnyerése. Egy friss nemzetközi kutatás szerint a nők által végzett munkák nagyobb veszélyben vannak, ugyanis jellemzően nők végzik azokat az adminisztratív tevékenységeket, amelyeket első körben kivált az automatizálás, azaz a mesterséges intelligencia.

A magas jövedelmű országokban a női munkahelyeket nagyobb valószínűséggel érinti vagy váltja fel a mesterséges intelligencia (MI), mint a férfiak szakmáit. Erre a következtetésre jutott az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezete és egy lengyel állami kutatóintézet tanulmánya. Fő állítása az, hogy a nők magas jövedelmű munkáinak 41 százaléka veszélyben lesz, míg a férfiak munkáinak csak a 28 százaléka – írja az Euronews. 

mesterséges intelligencia Latin,American,Businesswoman,Working,Inside,Office,With,Documents,And,Laptop,
A mesterséges intelligencia inkább a nők által végzett munkaköröket veszélyezteti első körben / Fotó: Shutterstock

A mesterséges intelligencia a következő évtizedben világszerte a munkahelyek 40 százalékát érintheti – figyelmeztet az ENSZ munkaügyi ügynöksége. A tanulmány megállapította, hogy a klasszikus irodai foglalkozások, mint például: 

  • az adatbevitel, 
  • az ügyintézés, 
  • a gépírás, 
  • a dokumentumszerkesztés,
  • a könyvelő szakmák vannak a leginkább kitéve a mesterséges intelligencia okozta bizonytalanságnak. 

De ide sorolhatóak a web- és médiafejlesztők, az adatbázis-szakértők munkája is, valamint a pénzügyes és szoftverekkel kapcsolatos munkakörök. Jelen pillanatban ez még csak kockázat, de a munkahelyeket át fogja alakítani a technológia, ez ténykérdés. A jelentés szerint egyelőre a technológiai korlátok, az infrastrukturális hiányosságok és a szakemberhiány határozza meg a mesterséges intelligencia szélesebb körű alkalmazását és a kiváltásra kerülő munkahelyek számát. 

A mesterséges intelligencia feladatokat fog elvenni

A Világgazdaság Kerek István MI-szakértőt, egyetemi oktatót, a ChatGPT Magyarul nevű Facebook-csoport alapítóját kérdezte arról, milyen átalakulások várhatók a munka világában, és kinek mennyibe fog ez kerülni. 

Érdemes valóban női-férfi munkakörök szerint vizsgálni az MI-kitettséget, vagy van ennél fontosabb szempont?

Tapasztalatom szerint a nemek közti különbség másodlagos. A ChatGPT Magyarul csoportban az induló 28 vs. 72 százalékos nő-férfi arány mára kiegyenlítődött, ami jól mutatja, hogy a technológia iránti nyitottság nemi alapon hamar eltűnik. Sokkal inkább az számít, hogy milyen jellegű feladatokat végez valaki. A kitettséget az határozza meg, hogy valaki rutinszerű, jól strukturált feladatokat végez-e, vagy kreatív, döntéshozatalt igénylő munkakörben dolgozik. A magas hozzáadott tudású pozíciók – legyen szó komplex elemzésekről vagy emberi kapcsolatok menedzsmentjéről – mindkét nem számára stabilnak ígérkeznek.

Kerek István MI-szakértő

Melyek azok a reális változások, amelyek a közeljövőben már hatással lesznek a munka világára, azaz elvesznek feladatokat?

Az ember jogi szerepe a jövőben különösen fontossá válik: kulcsfontosságú, hogy mindig legyen, aki vállalja a felelősséget a döntések következményeiért, hiszen ez biztosítja a felelős MI-használat és a társadalmi bizalom alapját. Aki magas hozzáadott értéket képvisel – mély szakmai tudással, kreatív és komplex problémamegoldó képességekkel –, az bármely gazdasági környezetben megtalálja a helyét, és stabil munkalehetőségekre számíthat. Ezzel szemben a pályakezdőknek és az átlagos vagy az alatti képességű dolgozóknak a fokozódó automatizáció miatt komolyabb kihívásokkal kell szembenézniük. Számukra azonban már körvonalazódik egy lehetséges társadalmi válasz: Sam Altman, az OpenMI és a ChatGPT alapítójának másik vállalkozása, a Worldcoin (https://world.org) azon dolgozik, hogy az alapjövedelem elosztásában játsszon szerepet. A gazdaság fenntartásához ugyanis elengedhetetlen a folyamatos fogyasztás, és ezzel párhuzamosan egy stabil, mindenki számára elérhető jövedelmi alapszint biztosítása.

Arról keveset beszélünk, hogy milyen költségei lehetnek az MI integrálásának, a rész vagy teljes folyamatok automatizálásának.

Jelenleg az egyedi, igazán hatékony MI-megoldások jellemzően csak a nagyvállalatok számára elérhetők, mert:

  1. Nagyszabású beruházás
    A vállalati szintű MI-projektek költsége gyakran a több millió dollárt is meghaladja: a személyre szabott rendszerek fejlesztése és bevezetése könnyen felkúszik akár sok millió dollár fölé is. Emellett rejtett tételek is jelentkeznek (adatgyűjtés, tisztítás, címkézés, megfelelőségi vizsgálatok), amelyek tovább növelik a büdzsét.
  2. Magasan képzett szakértői gárda
    A deeplearning modellek tervezéséhez és finomhangolásához tapasztalt adatmérnökökre, gépitanulás-mérnökökre és MLOps-specialistákra van szükség.
  3. Különleges infrastruktúra-igény
    A nagy modellek futtatásához GPU-farmokra, gyors adattárolásra és gyors hálózatra van szükség, amit on-premise megoldásokkal, vagy dedikált felhőszolgáltatásokkal érdemes biztosítani. Ezek beállítása és üzemeltetése akár több százezer dollár kezdeti beruházást jelent, nem beszélve az üzemeltetési díjakról és a folyamatos skálázásról.
  4. Folyamatos karbantartás és monitoring
    A bevezetett modelleket rendszeresen újra kell tanítani, hogy reagáljanak az adatváltozásokra, továbbá monitorozni kell a teljesítményüket, korrigálni a torzításokat és frissíteni a biztonsági intézkedéseket. Éves szinten ez akár az eredeti fejlesztési költség 10-20 százalékát is kiteheti.
  5. Skálázhatóság és ROI- (befektetés megtérülése) igény
    A nagyvállalatoknál az automatizált folyamatokból származó megtakarítások, hatékonyságnövekedés és új üzleti lehetőségek (pl. személyre szabott ügyfélélmény, prediktív karbantartás) elegendő megtérülést kínálnak az első pillérektől a mély MI-megoldásokig.

Elérhetők lesznek a mesterségesintelligencia-alapú megoldások pár éven belül a közepes és kisebb cégeknek is, vagy ez még hosszabb idő?

A ChatGPT megjelenésével a belépési küszöb drámai módon lecsökkent: ma már szinte bárki számára elérhető az MI előnye, és ez átformálja a munkafolyamatokat. A nagy gyártók agenthálózatokat, virtuális asszisztenseket és robotokat fejlesztenek, amelyeket könnyen integrálni lehet a szervezetekbe, költséghatékonyan. A kisebb cégek LLM-eket (nagy méretű nyelvi modell), például ChatGPT-t alkalmaznak az e-mailek, szövegek, képek és videók automatizálására.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.